بلاک چین

سامسونگ به دنبال بلاک چین خصوصی و رمزارز اختصاصی است

blockchain
نوشته شده توسط kazem

شرکت سامسونگ (Samsung) یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها را در دنیای فناوری داشته و شهرت این غول کره‌ای به حدی است که نام آن نه تنها در کنار شرکت‌های عظیمی مانند اپل (Apple) آورده می‌شود، بلکه به عنوان یکی از رقبای اصلی چنین شرکت‌هایی شناخته می‌شود. این شرکت نیز مانند بسیاری دیگر از برندهای شناخته شده‌ای نظیر فیس‌بوک (Facebook) و جی.پی. مورگان چِیس (JPMorgan Chase) توجه خود را به حوزه فناوری و صنعت بلاک چین معطوف کرده و اگرچه هنوز گزارش رسمی و تأیید شده‌ای در این رابطه وجود ندارد، اما اخباری جسته و گریخته از پروژه این برند مشهور برای توسعه بلاک چین خصوصی و رمزارز بومی برای آن به گوش می‌رسد.

به نظر می‌رسد توکن بومی شبکه بلاک چین سامسونگ که نام سامسونگ‌کوین (Samsung Coin) برای آن در نظر گرفته شده است، می‌تواند برای پرداخت هزینه‌های اپلیکیشن‌های این شرکت مورد استفاده قرار گرفته و در صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) مورد معامله قرار گیرد. بر اساس خبر منتشر شده از سوی این شرکت، گوشی پرچم‌دار سامسونگ که با نام Galaxy S10 عرضه خواهد شد، مجهز به کیف پول رمزارز (Wallet) خواهد بود.

blockchain

به هر حال، این شرکت‌های بزرگ منابع قابل ملاحظه‌ای را صرف ورود به عرصه بلاکچین کرده‌اند؛ با این اوصاف، بایستی منتظر بکارگیری این فناوری نوظهور از سوی این برندهای مطرح باشیم و ببینیم هر یک از آن‌ها چطور بلاکچین را به اختیار خود درآورده و از آن بهره خواهند گرفت.

پروژه بلاک چین سامسونگ

چندی پیش یعنی در روز بیست و چهارم آپریل سال میلادی جاری، یکی از منابع آگاه داخلی شرکت سامسونگ ابراز نمود که دایره بلاک چین این شرکت در حال اجرای پروژه‌ای اساسی در این حوزه است. بر اساس اطلاعات افشا شده، هدف از این پروژه توسعه یک شبکه اصلی مبتنی بر بلاک چین اتریوم (Ethereum) و تبع آن، ایجاد توکن بومی برای این شبکه می‌باشد. در نتیجه می‌توان انتظار داشت که این پروژه منجر به ورود دارای دیجیتال جدیدی با عنوان سامسونگ ‌کوین به بازار رمزارزها شود.

در حال حاضر مدیران ارشد سامسونگ پیشنهاد توسعه شبکه اصلی بلاک چین سامسونگ و ایجاد سامسونگ ‌کوین را تأیید نکرده‌اند؛ با این وجود، با توجه به افزایش فعالیت این شرکت در حوزه بلاکچین به نظر می‌رسد این گزارشات فاصله چندانی با واقعیت نداشته باشند! به گفته یکی از مدیران اجرایی سامسونگ، بخش‌های مختلفی از این شرکت بر روی این پروژه کار می‌کنند و به احتمال زیاد، توکن پیشنهادی برای این پروژه بر روی پلتفرم بلاک چین سازمانی نکست‌لجر (NextLedger) راه‌اندازی خواهد شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شرکت سامسونگ چندی پیش بالغ بر ۴ میلیون دلار آمریکا را صرف سرمایه‌گذاری در زِن‌گو (ZenGo) کرده که یک کیف پول رمزارز نرم‌افزاری برای پلتفرم‌های تلفن‌های هوشمند است. با پیشرفت مراحل مختلف این پروژه، هر روزه بر توجه شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در سرتاسر جهان نسبت به نکست‌لجر افزوده می‌شود؛ یکی از غول‌های فناوری اطلاعات که اخیراً نسبت به این پلتفرم ابراز علاقه کرده، شرکت هندی ماهیندرا (Mahindra) است.

بیشتر بخوانید: چرا تعریف قانونی بلاک چین می تواند خطرناک باشد؟

با تمام این اوصاف، از آن‌جایی که سامسونگ هیچ خبر رسمی را در رابطه با این پروژه منتشر نکرده، نمی‌توان با قطعیت نسبت به آینده و ماهیت توکن این شبکه ابراز نظر کرد؛ اما با در نظر گرفتن مدل کسب و کار الکترونیک این شرکت عظیم با درصدی اطمینان نسبت به گمانه‌زنی پرداخت. به عنوان مثال، سامسونگ ‌کوین می‌تواند به عنوان توکنی برای استفاده در اپلیکیشن پرداخت سامسونگ، یعنی سامسونگ‌پِی (Samsung Pay) بکار گرفته شود. علاوه بر این، ممکن است این سکه مانند دیگر توکن‌های مطرح در صرافی‌های رمزارز به مبادله گذاشته شود.

 

کاربردهای رمزارزهای خصوصی برای مصرف‌کنندگان

در اواسط ماه فوریه سال ۲۰۱۹، جی.پی. مورگان چِیس رمزارز اختصاصی خود را معرفی کرد و به عنوان اولین بانک آمریکایی که ارزهای مجازی را در کسب و کار خود پذیرفته، نام خود را ثبت کرد.

Public-Blockchain

توکن JPM Coin که یک سکه ثابت (Stablecoin) است، مبتنی بر بلاک چین خصوصی قوروم (Quorom) بوده که با تکیه بر شبکه اتریوم توسعه یافته است. بر خلاف توکن‌هایی نظیر فیس‌بوک کوین (FB Coin) و سامسونگ‌کوین، اطلاعات قابل ملاحظه‌ای در رابطه با برنامه‌های جی.پی. مورگان برای رمزارز خود در دسترس است. این سکه ثابت در پروتکل‌های داخلی بانک اجرا شده تا با تکیه بر آن، کارایی کلی فرایندهای کاری و اجرایی این بانک ارتقا یابد. به عقیده برخی متخصصین و صاحبان نظر، این توکن می‌تواند برای جایگاه سکه‌های بیت کوین (BTC) و ریپل (XRP) در بازار به عنوان تهدید اساسی شناخته شود. با این وجود، بر اساس گفته رسمی این بانک، کاربرد این رمزارز به مشتری‌های سازمانی و بزرگ جی.پی. مورگان چِیس محدود خواهد بود.

جمع‌بندی

یکی از اصول اساسی که بیت کوین و دیگر رمزارزها بر اساس شکل گرفته‌اند، قرار دادن عنان نظام‌های پرداخت در دست افراد بوده است؛ لذا، توسعه بلاکچین‌ها و ایجاد رمزارزها توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ به طور گسترده زیر ذره‌بین متخصصین بوده تا این هدف سنتی را دنبال کنند. به عقیده بسیاری از منتقدین بلاک چین‌های خصوصی، در این شبکه‌ها عملاً هیچ‌گونه تمرکز زدایی (Decentralization) صورت نمی‌گیرد؛ از دیدگاه این منتقدین، بلاکچین‌های خصوصی در قیاس بلاک چین‌های عمومی مانند شبکه‌های اینترانت داخلی در قیاس با شبکه‌ جهانی اینترنت هستند. دهه ۱۹۹۰ میلادی شاهد توسعه شبکه‌های اینترانت سازمانی بود که به رغم موفقیت‌های کوچک، هرگز نتوانستند به موفقیتی عظیم نظیر شبکه جهانی اینترنت دست پیدا کنند. همان طور که اینترنت عمومی در میان مردم توسعه و محبوبیت بیشتری پیدا کرد، بسیاری از منتقدین بر این باورند که بلاک چین‌های محدود یا خصوصی می‌تواند نقشی جانبی داشته و در کنار بلاک چین‌های عمومی عمل کنند؛ از دید این افراد، بلاکچین‌های خصوصی قادر به رقابت با بلاک چین‌های عمومی نیستند.

مسلماً سامسونگ نیز از این دیدگاه مطلع است؛ لذا شاید این شرکت بتواند با بکار بستن ایده‌ها و راه‌کار تازه، در عوض ایجاد شبکه‌ای که تماماً خصوصی باشد، بلاکچینی سازمانی را عرضه کند که به صورت هیبرید در هر دو حوزه عمومی و خصوصی کارکرد داشته باشد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید