خبرها

پروژه وِیوز به زبان ساده

پروژه ویوز به زبان ساده
نوشته شده توسط kazem

فناوری بلاک چین هنوز دوران پیش از بلوغ خود را می‌گذارند؛ تمامی فناوری‌هایی که امروزه در بیشتر نقاط جهان کاملاً رایج شده و به طور گسترده مورد کاربرد قرار دارند، این دوران را پشت سر گذاشته و تا رسیدن به بلوغ، دستخوش تغییرات بسیاری شده‌اند. به عنوان مثال، سال‌ها پیش زمانی که فناوری اینترنت هنوز بسیار جوان بود، پیشگامان متعددی سعی در ارتقا و توسعه آن داشتند که از میان همه آن‌ها، تنها تعداد محدودی موفق شدند تا ایده‌ها و پروژه‌های خود را با موفقیت به ثمر برسانند. امروزه در دنیای بلاک چین شاهد ظهور پروژه‌هایی متعدد هستیم که هر یک به هدفی خاص و با تکیه بر نوآوری‌های منحصر به خود در تلاش برای یافتن جایگاهی ویژه هستند. در حالی که بسیاری از پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین در تلاش برای رواج توکن‌های خود به عنوان محور فعالیتشان هستند، برخی دیگر از پروژه‌ها به دنبال توسعه کاربری خود بوده و توکن آن‌ها تنها یکی از ابزارهایی است که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

در این مطلب قد داریم تا یکی از پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین که توجه قابل ملاحظه‌ای را به خود جلب کرده و از دیدگاه بسیاری می‌تواند پروژه‌ای با آینده روشن باشد را برای شما معرفی کنیم.

پروژه وِیوز

افراد و کسب و کارهای بسیاری هستند که قصد دارند توکن‌های اختصاصی خود را داشته باشند تا با ایجاد ارتباط میان توکن‌های خود و ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) رایج و همچنین تلفیق کاربری آن‌ها با ارز دیجیتال هایی که جایگاه خود را در بازاری ارزهای دیجیتال پیدا کرده‌اند، وارد این عرصه نوظهور شده تا از فناوری و بازار عقب نمانند. پروژه وِیوز (Waves) محیطی کاملاً منحصر به فرد را برای چنین افراد و کسب و کارهایی فراهم آورده تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به هدف خود برسند. ساخت توکن انحصاری از طریق این پلتفرم تا حدی آسان است که کاربران می‌تواند تنها ظرف چند دقیقه توکن خود را ساخته، آن را با تراکنش‌های بین ارزی و بین ارز دیجیتال یکپارچه ساخته و با افزایش صرفه مالی و هزینه، فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری فراهم آورند.

گذشته از این، به عنوان یکی از پیشگامان عرصه ساخت توکن، این پروژه هم توکن انحصاری خود را دارد. پلتفرم وِیوز توکن خود را با ارزش اولیه ۰.۱۹ دلار به بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرد. این توکن که با نماید WAVES در صرافی‌های ارز دیجیتال (Cryptocurrency Exchange) مراوده می‌شود، یکی از سکه‌هایی است که به صورت کنترل شده با محدودیتی ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ عرضه شده است. اگرچه نام این توکن چندان مطرح نبوده و به عنوان سکه‌ای برجسته و کلیدی از آن یاد نمی‌شود، نباید فراموش کرد که پروژه وِیوز بیش از هر چیز بخاطر امکانات کاربری خود مورد تقدیر است.

مسیر وِیوز

پروژه توسعه پلتفرم وِیوز تنها یکی از چندین پروژه و ایده‌ای است که توسط ساشا ایوانوو (Sasha Ivanov) بنیان گذاشته شده است. ایوانوو که فیزیک‌دانی روسی و یکی از پیشگامان حوزه فناوری است، از سوی مریدانش به عنوان فردی دانا و خبره در حوزه فناوری شناخته شده است. یکی از پروژه‌های موفق و شناخته شده‌ای که توسط ایوانوو راه‌اندازی شده است، صرافی کوین‌مات (Coinmat) است. ایده اولیه این پروژه مبتنی بر کانسپتی بود که CoinoUSD نام داشته و در حقیقت اولین توکنی بود که به پشتوانه ارزهای بدون پشتوانه پا به دنیای فناوری بلاک چین گذاشت. پلتفرم وِیوز مبتنی بر کانسپت سکه‌های ثابت ایجاد شده به پشتوانه ارزهای بدون پشتوانه است، این کانسپت کماکان به عنوان یکی از موفق‌ترین شیوه‌ها برای تزریق سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال شناخته شده است.

پروژه ویوز به زبان ساده

اگرچه پروژه وِیوز به هدف ایجاد پلتفرمی چند منظوره راه‌اندازی شده است، اما به از آن‌جایی که شرکت اصلی و حامی این پروژه در حقیقت سازمانی قانونی برای مراودات ارزهای بدون پشتوانه است، امکان ایجاد سکه‌های ثابت (Stable Coin) به پشتوانه وجوه نقد با استفاده از آن وجود دارد. علاوه بر این، کاربران وِیوز می‌توانند با استفاده از این پلتفرم نسبت به ساخت توکن‌های جدید و مبتنی بر فناوری بلاک چین اقدام نموده و سکه‌های جدید را با توکن‌های موجود یکپارچه کنند. نتیجتاً، وِیوز را به می‌توان به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی برای تأمین مالی، پلتفرمی برای انجام پرداخت و نگهداری وجوه و محیطی برای توسعه ایده‌های جدید در حوزه بلاک چین معرفی کرد.

کیف پول وِیوز

پلتفرم وِیوز از اجزا و قسمت‌های متعددی تشکیل شده است که هر یک از وظیفه و امکانات خاصی را بر عهده دارد. یکی از این قسمت‌ها، کیف پول وِیوز (Waves Wallet) است. این کیف پول دیجیتال با تعداد بسیار زیادی از شبکه‌ها و اپراتورها سازگاری دارد، به همین دلیل، پلتفرم وِیوز می‌تواند با تکیه با این ابزار خود پذیرای ارزهای بدون پشتوانه بوده و با دریافت و نگهداری از این ارزها، پشتوانه مورد نیاز برای ایجاد ارزهای دیجیتال جدید را فراهم آورد. پس از این که کاربران حساب خود را با استفاده از دلار (USD)، یورو (EUR) و یا بیت کوین (BTC) شارژ کردند، این ارزها به ارز وِیوز یا wUSD، wEUR یا wBTC تبدیل می‌شوند؛ از این طریق، امکان انجام تراکنش‌ها و تبدیل ارزهای دیجیتال و ارزها به یکدیگر با سرعتی بسیار بیشتر فراهم خواهم آمد. علاوه بر این، کاربران می‌توانند از موجودی حساب خود به عنوان سرمایه اصلی و پشتوانه توکن انحصاری خود استفاده کنند. کیف پول وِیوز فقط در غالب نرم‌افزاری عرضه شده و با بسترهای iOS، اندروید و دسکتاپ (ویندوز) سازگاری کامل دارد.

توکن وِیوز

به رغم این که نام توکن وِیوز کم‌تر از ارزهای دیجیتال مطرحی نظیر بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) به گوش می‌رسد، اما محبوبیت این سکه نیز تا حدی است که صرافی‌های مطرحی مانند باینَنس (Binance) و بیتامب (Bithumb) این توکن را در میز معاملات خود قرار داده‌اند. گذشته از این‌ها، وِیوز صرافی غیر متمرکز (DEX) منحصر به خود را داشته که بهترین محل برای خرید توکن WAVES با استفاده از ارزهای بدون پشتوانه است. علاوه بر خرید مستقیم، شیوه دیگری برای تهیه توکن وِیوز وجود دارد و آن استخراج این ارز دیجیتال است. از آن‌جایی که بلاک چین این پلتفرم مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) یا PoS است، برای استخراج این ارزدیجیتال نیاز به اثبات ۱,۰۰۰ توکن وِیوز می‌باشد. با تأمین این میزان سهام، یک نود کامل (Node) تشکیل شده که به کیف پول وِیوز متصل می‌شود؛ از این مرحله به بعد، میزان توکن وِیوز بلوکه شده برای تسریع انجام تراکنش‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این طریق، کاربر با گذر زمان پاداش خود را بصورت توکن‌های بومی همین شبکه دریافت خواهد کرد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید