ماینینگ مقالات

راهنمای جامع برای خریداران دستگاه ماینینگ

bitcoin-mining
نوشته شده توسط kazem

در این مقاله سعی شده است که مشکل بسیاری از کسانی که به دنیای ارز دیجیتال وارد می شوند را به صورت جزئی حل نماییم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستنید قصد خرید دستگاه استخراج دارید با ما همراه شوید.در این مقاله سعی کردیم  مهم ترین نکات برای خرید دستگاه ماینر دسته دوم و نو را ارائه کنیم تا شما با اطلاعات کامل تری اقدام به خرید دستگاه های ماینینگ بیت کوین کنید.

سوال اول : میزان آشنایی شما با دستگاه ماینر چه مقدار می باشد؟

بسیاری از خریداران دستگاه های ماینر که برای اولین بار اقدام به خرید این دستگاه می کنند ، اطلاعات درستی ازاین دستگاه ندارند و فقط این جمله که این دستگاه ها باعث کسب درآمد می شود این کاربران را به سمت خرید دستگاه سوق می دهد در ابتدا باید معرفی کوتاهی از دستگاه ماینر داشته باشیم

دستگاه ماینر چیست؟

در زمان معرفی ارز های دیجیتال استخراج با سیستم های خانگی صورت می گرفت . اما با گذر زمان فرایند استخراج سخت شد. CPU های معمولی دیگر توانایی استخراج بیت کوین را نداشتند و لزوم وجو دستگاه های قویتر حس شد.

عملیات ماین یا همان استخراج که حال با سیستم های خانگی امکان پذیر نبود، نیازمند سیستمی قوی تر بود که محاسبات پیچیده استخراج را انجام دهد. اسیک (ASIC) با ترجمه ” مدارهای مجتمع با کاربرد خاص” سخت افزاری قوی برای حل الگوریتم های مختلف هستند.

با افزایش محبوبیت استخراج بیت‌ کوین و رشد قیمت این ارز دیجیتال، قیمت دستگاه‌های اسیک هم افزایش یافته است. با وصل شدن تعداد بیشتر دستگاه‌های استخراج به شبکه بیت‌ کوین و افزایش امنیت این شبکه، دشواری (difficulty) استخراج نیز افزایش می‌ یابد. به همین دلیل بدون داشتن دستگاه‌های اسیک، فرایند استخراج بیت‌کوین تقریبا غیرممکن است (اگر هم ممکن باشد بسیار هزینه‌ بر و بدون صرفه اقتصادی خواهد بود)

اما قبل از خرید دستگاه های ماینر باید بدانیم که دستگاه های ماینر داری صدای فوق العاده زیاد ، گرمای تولیدی و مصرف برق بالایی هستند که شما قبل از خرید باید این سه مورد را در نظر داشته باشید.

علاوه بر عوامل فوق دو عامل زیر نیز تاثیرگذار می باشند:

نرخ هش (Hash Rate) دستگاه ماینینگ

هرچقدر نرخ هش دستگاه‌ها بیشتر باشد، یعنی دستگاه قدرت پردازشی بیشتری دارد بنابراین با فرض ثابت بودن ویژگی‌های دو دستگاه ، هر کدام نرخ هش بیشتری دارد، قوی‌تر بوده و در نتیجه درآمد بیشتری هم در پی خواهد داشت.

تعداد ارزها و الگوریتم‌های قابل استخراج

حتما توجه داشته باشید تجهیزی که خریداری می‌کنید توانایی استخراج چندین ارز را داشته باشد در غیر این صورت با افزایش سختی شبکه، دستگاه شما کارایی زیادی نداشته و قادر نخواهید بود ارزهای مبتنوع دیگری را استخراج کنید. یکی از بهترین الگوریتم‌های استخراج ارز، الگوریتم SHA-256 است که با این الگوریتم، ارزهای متنوعی وجود دارند

دومین سوال: میزان سرمایه شما برای خرید دستگاه ماینر چقدر است؟

در حال حاضر در بازار ایران انواع دستگاه های ماینر برای خرید وجود دارد:

دستگاه های ماینر دسته دوم که گاها بعضی از این دستگاه ها کم کارکرد و بعضی از دستگاه ها حداکثر فشار را تحمل کرده اند و در مراحل پایانی عمر مفید خود هستند ، در کناراین موارد دستگاه های بدون کارکرد و نو وجود دارند که با یک جستجوی ساده در گوگل قیمتهای کاملا متفاوت از آنها را می بینید مثلا antminr s11 در وب سایتهای متفاوت قیمتی های کاملا متفاوت از 8 تا 20 میلیون دارند ، که دلیل این تفاوت قیمت ورژنهای مختلف دستگاه و قدرت استخراج دستگاه می باشد. ( البته در ایران این تفاوت قیمت بسیار زیاد و گاها هیچ ربطی به قدرت و ورژن دستگاه ندارد و فقط با توجه به اینکه فروشنده دستگاه چندمین واسطه می باشد قیمت دستگاه افزایش پیدا می کند )

بیشتر بخوایند: بازار تجهیزات ماینینگ تا سال 2023، 10 درصد رشد خواهد کرد

اینجا شما باید تصمیم بگیرید که کدام دستگاه برای شما مناسب تر است؟ دستگاه ماینر دسته دوم یا دستگاه ماینر نو؟و از کجا خرید کنیم که مناسبترین قیمت را داشته باشد؟مناسبترین ماینر ها برای استخراج بیت کوین کدامند؟

در صورتیکه تمایل به خرید دستگاه ماینر دسته دوم دارید به موارد زیر کاملا دقت کنید:

  •  پاورهای مورد استفاده در دستگاه اگر از پاور اصلی دستگاه قویتر باشد عمر دستگاه کاهش بیشتری پیدا کرده است و دستگاه نامبرده حداکثر فشار را تحمل کرده است
  •  مکان نگهداری دستگاه ها و تعداد دفعات ریبوت شدن دستگاه : دمای قطعات دستگاه های ماینر در زمان فعالیت بالا می رود و هرچه تعداد دفعات خاموش روشن یا ریبوت شدن دستگاه به هم نزدیک باشد باعث انبساط و انقباظ در قطعات شده که موجب کوتاه شدن عمر دستگاه می شود (معمولا دستگاه هایی که در منزل نگه داری می شوند تعداد دفعات ریبوت شدن آنها به مراتب بیشتر از دستگاه هایی می باشد که در یک مکان اختصاصی قرار داشته اند.)
  •  وضعیت آپدیت نرم افزاری دستگاه و هش ریتی که در دستگاه بکار گرفته شده، چنانچه هش ریت به صورت دستی افزایش داده شده باشد (اور کلاک)، فشار زیادی به دستگاه وارد شده است.

سوال سوم: مقرون به صرفه ترین دستگاه های ماینینگ کدام دستگاه می باشد :

این مورد رابطه مستقیم به مکان قرار گرفتن دستگاه ها و برق در دسترس دارد، درصورتیکه به برق خانگی دسترسی دارید باید متوجه باشید هزینه برق دستگاه ماینر در ماه حدودا معادل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارتومان می باشد و فشار بالایی را به سیم کشی برق وارد می کند ضمن اینکه دستگاه های ماینر در زمان فعالیت نیاز به سیستم خنک کننده دارند و برای برق مصرفی ۲۲۰ ولت استفاده از چند دستگاه خطرناک و گاها حادثه ساز می باشد.

سوال چهارم: پارامتر مورد نیازمند برای استفاده از دستگاه ماینر کدام است؟

۱- دسترسی به برق با حداقل قطعی و نوسان

۲- دسترسی به دستگاه های خنک کننده یا روغن مخصوص دستگاه های ماینینگ

۳- عایق سازی صدای مکان قرارگیری در صورتیکه در محیطی شهری استفاده می کنید

۴- دسترسی به اینترنت حداقل سرعت یک مگابایت بدون قطعی

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید