بلاک چین

ورود نایک(Nike) به بلاک چین با کریپتوکیکز

Cryptokicks
نوشته شده توسط kazem

شرکت نایک (Nike) که یکی از شناخته‌ شده‌ترین شرکت‌های تولید کننده کفش و پوشاک است، اخیراً به زمره برندهای مشهوری نظیر فیس‌بوک (Facebook) و استارباکس (Starbucks) پیوسته که قصد ورود به دنیای بلاک چین را دارند. این شرکت آمریکایی در اوایل هفته جاری درخواستی را به اداره ثبت اختراعات و حق امتیاز ایالات متحده ارائه نمود که حاکی از تصمیم نایک برای راه‌اندازی کریپتوکیکز (Cryptokicks) بود؛ نامی که به نظر می‌رسید چیزی بیش از یک مدل کفش ساده باشد!

تصمیم نایک برای ورود به حوزه رمزنگاری شده

این سند که در روز نوزدهم آپریل سال میلادی جاری تنظیم و ارائه شده، در بردارنده درخواست نایک برای توسعه و عرضه کیف پول رمزارز (Wallet) و اپلیکیشن موبایل جهت دسترسی به دارایی‌های دیجیتال (Crypto Collectibles و Crypto Arts) و همچنین دسترسی به توکن‌های اپلیکیشن‌ در کنار توسعه بازار آنلاین جهت فروش کفش‌ها و پوشاک این شرکت بوده است. علاوه بر این‌ها، در این سند به قصد نایک برای ایجاد ارز دیجیتال یا توکن دیجیتال جهت استفاده اعضای آنلاین این شرکت اشاراتی شده است که به نظر می‌رسد هدف از چنین اقدامی، فراهم آوردن امکان انجام تراکنش‌ برای کاربران، از طریق سیستم‌های ارزی غیر متعارف (یعنی بلاک چین) بوده است. در بخشی دیگر از این سند آمده است که نایک قصد دارد تا از نام کریپتوکیکز برای توسعه بلاگ‌های آنلاین در زمینه دارایی‌های دیجیتال و همچنین پلتفرم بازی آنلاین استفاده کند.

به عقیده یکی از کارشناسان ثبت اختراع و حق امتیاز، به نظر می‌رسد هدف اصلی از این درخواست، ثبت یک برند برای رمزارزی جدید به نام کریپتوکیکز می‌باشد. به گفته این کارشناس، فرم مورد استفاده از سوی نایک نشان از آن دارد که این شرکت قصد دارد از موضوع این درخواست در آینده نه چندان دور استفاده کند؛ استفاده از این فرم بدان معناست که رقبای نایک برای ثبت هرگونه اعتراضی تنها ۳۰ روز زمان در اختیار دارند. نایک اخیراً سرمایه قابل ملاحظه‌ای را به اپلیکیشن موبایل و استراتژی‌های رسانه‌ای خود معطوف کرده و بنا به ادعای وب‌سایت این برند، ارزش کسب و کار دیجیتال نایک در حال حاضر به دو میلیارد دلار آمریکا می‌رسد.

کریپتوکیکز چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، درخواست این شرکت اشاره به کیف پول رمزارز (نرم‌افزاری و سخت‌افزاری)، اپلیکیشن‌های قابل دانلود برای گوشی‌های موبایل و توسعه بازار آنلاین برای محصولات برند نایک دارد. این گزینه‌ها در کنار راه‌اندازی رمزارز جدید جهت استفاده کاربران نشان از آن دارد که این شرکت قصد دارد تا از رمزارزها در کسب و کار آنلاین خود استفاده کند. طی گزارش اخیر این شرکت، نایک ظرف سه ماهه اول سال جاری میلادی توانسته فروشی یک میلیارد دلاری را از کسب و کار آنلاین خود به دست آورد که نشان دهنده افزایشی ۳۵ درصدی در قیاس با سال پیش است. به نظر می‌رسد استراتژی‌های اصلی کسب و کار در این شرکت تغییر موضع داده و بیش از پیش بر ارتباط با مشتری و توسعه برند از طریق اپلیکیشن‌های موبایل و رسانه‌های اجتماعی متمرکز شده‌اند. با توجه به این که در نقاط مختلف درخواست این شرکت به کاربرد موضوع درخواست در حوزه بلاک چین اشاره شده است، احتمال زیادی وجود دارد که فناوری مورد درخواست نایک در اصل یک شبکه بلاک چین و یا رمزارزی جدید باشد. نکته جالب دیگری که در رابطه با این شرکت آمریکایی وجود دارد این است که در ماه گذشته درخواستی را برای ثبت نشان تجاری «footware» داشته که در حقیقت تلفیقی از دو عبارت «Software» به معنای نرم‌افزار و «Footwear» به معنای پوشاک پا (کفش، صندل و دمپایی) است.

راه‌اندازی موضوع درخواست

به عقیده برخی متخصصین، اگر چه به نظر می‌رسد این شرکت عظیم در حال کار بر روی پروژه‌ای جدید در حوزه بلاک چین باشد، اما نمی‌توان با قطعیت منتظر انتشار و اجرایی شدن موضوع آن، حداقل در آینده نزدیک بود! به عقیده این کارشناسان، پیش از آغاز مراحل اجرایی و انتشار نتیجه پروژه، مراحل داخلی متعددی هستند که بایستی به طور کامل طی شده و به سرانجام برسند تا محصول پروژه آماده معرفی به عموم باشد. با این اوصاف، به نظر می‌رسد حدسیاتی که صرفاً با نگاه به درخواست ثبت امتیاز این شرکت صورت می‌گیرند، چندان قابل اطمینان و دقیق نباشند. به هر حال فرم مورد استفاده از سوی نایک جهت ارائه درخواست ثبت امتیاز به طور رسمی بیان‌گر این حقیقت است که درخواست دهنده با حسن نیت تمام قصد استفاده از نشان تجاری مورد نظر را برای کالاها و خدمات مورد اشاره در درخواست دارد. حسن نیت در استفاده می‌تواند معنای گسترده‌ای از بررسی و تحقیق گرفته، تا استفاده و اجرا داشته باشد.

معرفی کریپتوکیکز به عموم

بر اساس نظر اندرو هینکز (Andrew Hinkes)، یکی از مؤسسین استارت‌آپ آتنا بلاک چین (Athena Blockchain)، با توجه به طولانی بودن فرایند ثبت حق امتیاز و نشان تجاری، بسیار بعید است که کریپتوکیکز در ماه‌های آینده منتشر شده و به عموم معرفی شود. طی فرایند ثبت، آگهی ثبت حق امتیاز برای عموم منتشر شده که به رقبا یا سایر اشخاص امکان می‌دهد در صورت داشتن هرگونه اعتراضی، نسبت به اعلام آن اقدام کنند؛ این فرایند نیز می‌تواند به نوبه خود چند ماه به طول بینجامد. شایان ذکر است در حال حاضر یکی از کسب و کارهای آنلاین مستقر در انگلستان در حال فروش کالاهایی با مضمون بلاک چین است و برای محصولات خود از برند «کریپتو کیگز» (Crypto Kicks) استفاده می‌کند؛ اما با توجه به این که نایک درخواست خود را در ایالات متحده ثبت نموده، بعید است تناقضی در این مورد ایجاد شود.

نتیجه گیری

طی ماه‌های اخیر شاهد خبرهای متعددی از تصمیم برندها و شرکت‌های مختلف برای ورود به عرصه ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک چین بوده‌ایم؛ با در نظر گرفتن محبوبیت روزافزون این فناوری نوظهور و افزایش آگاهی افراد و کسب و کار‌ها در این زمینه، مسلماً می‌توانیم در آینده نه چندان دور منتظر پروژه‌های بیشتری در این حوزه باشیم. در جایی که تعدادی از پروژه‌های بلاک چین خصوصی و شرکتی به سرانجام رسیده و اجرایی شده‌اند، اطلاعات قطعی و جامعی در رابطه با پروژه‌های در دست توسعه و اجرا وجود ندارد و حدس‌ها و گمان‌های بسیار زیادی در رابطه با آن‌ها به گوش می‌رسد. در آینده سعی خواهیم کرد تا تازه‌ترین تغییرات را در رابطه با چنین پروژه‌هایی در اختیار شما قرار دهیم.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید