خبرها

افزایش محبوبیت ارز دیجیتال بیت کوین در ترکیه

crypto-exchanges
نوشته شده توسط kazem

محبوبیت بیت کوین نزد ساکنین ترکیه هر روز بیشتر می‌شود و صرافی‌های رمز ارزی در این کشور تلاش می‌کنند بهترین خدمات را به این جمعیت مشتاق ارائه کنند.

کاهش قیمت لیر، افزایش طرفداران بیت کوین

هفته گذشته لیر ترکیه نتوانست در برابر دلار آمریکا مقاومت کند و به پایین‌ترین مقدار ارزش خود در شش ماه گذشته رسید. این شاید برای رجب طیب اردوغان خبر ناراحت کننده‌ای باشد اما بیت کوینرهای استانبول از آن استقبال می‌کنند.

مدیر عملیات صرافی بین‌المللی OKEx در این باره به پایگاه خبری کوین‌دسک گفته بیشتر از سی‌هزار کاربر ترکیه‌ای برای خدمات ترید در این پلتفرم ثبت‌نام کرده‌اند.

او همچنین به این نکته اشاره کرده است که «ترکیه تنها کشوری در منطقه خاورمیانه و اروپا است که توانسته بیشترین میزان دارندگان بیت کوین را به خودش اختصاص دهد.»

بیشتر بخوانید: استفاده از ارز دیجیتال به جای دلار

آزگور گونری، مدیرعامل BtcTurk معتقد است کاهش ارزش لیر و شیب ملایم تورم که به هر حال نمی‌توان آن را نادیده گرفت از جمله عواملی هستند که تقاضا برای بیت کوین در سرزمین ترک‌ها را افزایش داده‌اند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ در ترکیه توسط بازوی رسانه‌ای ING Bank انجام شد نشان داد که ۱۸ درصد از شهروندان ترکیه بیت کوین داشته‌اند که این بیشترین مقدار در میان کشورهای اروپایی بوده است.

از آن زمان تاکنون این علاقه کمتر نشده که حتی افزایش هم پیدا کرده است آن هم در دوران موسوم به زمستان رمز ارزها که انتظار می‌رفته خیلی از مردمان ترکیه قید بیت کوین و سایر رمز ارزها را بزنند.

با این حال آقای گونری که خودش در ترکیه زندگی می‌کند بر این باور است که دلار و یورو بیشتر از این پول نقد محسوب نمی‌شوند و بیت کوین نسل جدید پول است که هم می‌تواند ابزار ذخیره ارزش باشد هم ارز مناسبی برای معامله‌گری.

معامله گران و سرمایه گذاران جهانی

گونری به کوین دسک گفت:

نوسان لیره ترکیه بسیار بالا است … و ما بازاری داریم که به اندازه کافی غیرنقدینه و بعضی اوقات ناکارآمدی وجود دارد که شما می‌توانید از آن بهره‌مند شوید . با این وجود ما برای سرمایه گذاران سازمانی و نهادی به اندازه کافی موثر هستیم .

به دلیل تبادلات سختگیرانه و سیاست‌های مربوط به پانسیون که توسط روابط با بانک های محلی تعیین می شود، بسیاری از معامله گران اولین بیت کوین خود را در داخل کشور بدست می آورند و سپس غنایم دیجیتالی را با طیف گسترده‌ای از گزینه‌های تجاری و گزینه‌های نقدینگی به بازار جهانی ارسال می‌کنند.

آلپ ایلسک ، اقتصاددان ترک، به کوین دسک گفت:

برخی از کاربران می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های خود را در بیت کوین در طی دوران ناپایا(فرار) لیره ترکیه افزایش دهند. کاربران ترک عموما از تبادلات محلی به عنوان دروازه تبادلات خارجی استفاده می‌کنند.

گونری با اشاره به رقابت در سکوهای تبادل در سراسر جهان گفت :

قطعا یک فضای جهانی برای [رمزنگاری به رمزنگاری] وجود دارد اما من فکر می‌کنم که این یک تثبیت از نظر حجم واقعی خواهد بود . … ارزش قابل‌توجهی در بازارهای محلی و دانش محلی وجود خواهد داشت.


Coindesk

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید