مقالات

کلاه‌برداری با افزایش کاذب قیمت (Pump & Dump)

cryptocurrency
نوشته شده توسط kazem

از زمان به وجود آمدن سهام و اوراق بهادار و ورود آن‌ها به نظام‌های اقتصادی جهان، یکی از استراتژی‌های کلاه‌بردارانه‌ای که همواره با آن‌ها همراه بوده، سیاست «افزایش کاذب ارزش و فروش» (Pump & Dump) یا P&D بوده است. افرادی که از طریق این سیاست قصد کلاه‌برداری دارند، در وهله اول با انتشار اطلاعات نادرست و اغراق‌آمیز در رابطه با ارزش سهام و اوراق بهاداری که در اختیار دارند، موجب بهای افزایش کاذب آن‌ها در بازار می‌شوند؛ این مرحله، افزایش کاذب ارزش یا Pump نام دارد. پس از رسیدن ارزش سهام و اوراق بهادار به بالاترین سطح ممکن، کلاه‌برداران سهامی را که به ارزشی پایینی تهیه‌ کرده‌اند، به قیمتی که بسیار بالاتر از ارزش واقعی است به قربانیان می‌فروشند؛ به محض اتمام مرحله فروش، قیمت دارایی‌های به فروش رفته با افت شدید قیمت مواجه شده که موجب از بین رفتن پول سرمایه‌گذاران می‌شود. این مرحله، فروش یا Dump نام دارد. این گونه کلاه‌برداری‌ها غالباً توسط گروهی از افراد به صورت مشترک سازمان‌دهی شده که نتیجتاً بازاری کاذب را در مدتی کوتاه برای سهام و اوراق بهادار مورد نظر این گروه ایجاد می‌کند.

بازار کاذب و رمزارز

اگرچه سیاست افزایش کاذب ارزش و فروش در بازارهای سهام متولد شده است، اما استفاده از آن محدود به این حوزه نشده و با ظهور بازارها و نظام‌های مالی جدید، این شیوه کلاه‌برداری هم تکامل یافته تا کارایی خود را در این حوزه‌های جدید حفظ کند. از آن‌جایی که فناوری بلاکچین موجب ایجاد بازار مالی جدیدی شده که در آن رمزارزها به عنوان دارایی کلیدی عمل می‌کنند، این حوزه هم از این شیوه کلاه‌برداری مصون نمانده است؛ در حقیقت می‌توان به جرأت اظهار نمود که کلاه‌برداری‌ با استفاده از سیاست افزایش کاذب ارزش و فروش در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار متداول است.

بیشتر بخوانید: دزدی و کلاهبرداری 356 میلیون دلاری در سال 2019

برای موفقیت در رسیدن به هدف خود، کلاه‌برداران پیش از هر چیز نیاز به ابزاری برای اشاعه اطلاعات اغراق‌آمیز و کاذب در رابطه با ارزش دارایی دیجیتال خود هستند. یکی از بهترین و متداول‌ترین ابزارهای مورد استفاده برای این هدف، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان تلگرام (Telegram) و دیسکورد (Discord) هستند. علاوه بر این اپلیکیشن‌ها، پلتفرم‌های دیگری نیز وجود دارند که به قالب انجمن‌های کاربران و سوداگران رمزارز عمل می‌کنند؛ از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به بیتکوین‌تاک (BitcoinTalk) و ردیت (Reddit) اشاره نمود که محیطی مناسب را برای شروع کلاه‌برداری فراهم می‌آورند. کلاه‌بردارانی که از این ابزارها استفاده می‌کنند، از طریق گروه‌های اجتماعی تشکیل شد بر روی این پلتفرم‌ها هزاران نفر را متقاعد کرده تا شِت‌کوین (Shitcoin) خاصی را خریداری کنند. همان طور که از نام آن مشخص است، شِت‌کوین به توکن‌های فاقد ارزش یا بدون آینده روشن گفته می‌شود. این افراد با ایجاد جو کاذب، ارزش شِت‌کوین مورد نظر خود را بالا برده یا به عبارت دیگر، Pump می‌کنند و با رسیدن قیمت به سطح مورد نظر خود، آن را به قربانیان می‌فروشند یا به اصطلاح Dump می‌کنند.

گروه‌های ایجاد بازار کاذب

همان طور که در بالا عنوان شد، این کلاه‌برداری‌ها توسط یک نفر انجام نشده و در راستای انجام این کار، گروه‌هایی از افراد به صورت مشترک عمل می‌کنند. این افراد طی هماهنگی‌هایی که با یکدیگر ترتیب می‌دهند، یکی از آلتکوین‌ها (Altcoin) را انتخاب کرده و مقادیر بالایی از آن را در بهایی مشخص خریداری می‌کنند؛ سپس از طریق پلتفرم‌ها و رسانه‌های مختلف، اطلاعات نادرستی را در رابطه با توکن مورد نظر خود منتشر کرده و سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنند تا زمانی که بهای سکه سیر صعودی دارد، آن را خریداری کنند. جالب است بدانید این کلاه‌برداران از نام‌های غلط‌انداز برای گروه‌های خود استفاده نمی‌کنند؛ برای درک بهتر این امر، جالب است نگاهی به نام چند مورد از گروه‌های چت که Pump & Dump در آن‌ها رخ داده داشته باشیم:

  • PumpKing Community با ۱۴,۳۱۷ عضو؛
  • Crypto4Pump با ۷,۶۰۲عضو؛
  • AltTheWay  با ۵,۵۸۲ عضو؛
  • im با ۱۴۸ عضو؛
  • OCPump با ۱,۲۸۱ عضو؛

تأثیر بر بازار و راه‌حل‌های ممکن

اگرچه شفافیت نسبی که در این فضا وجود دارد می‌تواند در قیاس با دستکاری بازار که در گذشته نه چندان دور توسط بانک‌‌ها رخ می‌داد امید بخش باشد، اما به خاطر داشته باشید رواج چنین گروه‌هایی می‌تواند موجب تشدید خطرهایی شود که متوجه سرمایه‌گذارانی است که تمایل به فعالیت در حوزه رمزارزها دارند. این گونه کلاه‌برداری‌ها موجب ایجاد روندهای ناخوشایند و تأثیرات منفی در بازار می‌شوند؛ بروز چنین رخدادهایی باعث ایجاد ترس و شک در فعالان بازار رمزارزها شده و رونق بازار را از بین می‌برند. نکته دیگری که وجود دارد این است که غالب قربانیان این کلاه‌برداری‌ها افراد تازه وارد و سوداگران کم‌تجربه هستند؛ با توجه به جوان بودن صنعت بلاکچین و بازار رمزارزها، این حوزه برای موفقیت و پیشرفت خود نیازمند سرمایه و همکاری کاربران و سرمایه‌گذاران برای از میان برداشتن چنین گروه‌هایی می‌باشد.

بیشتر بخوانید: کلاه برداری جدید به نام وان کوین

یکی از راه‌هایی که می‌تواند برای مقابله با چنین خطراتی کارساز باشد، افزایش آگاهی است. کمیسیون معاملات آتی کالا در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ پاداشی را برای افرادی که بتوانند اطلاعاتی را ارائه نمایند که منجر به مقابله با چنین گروه‌هایی شود تعیین کرد. راه‌کاری دیگر که از سوی مؤسسین صرافی رمزارز جمینای (Gemini) ارائه شده است، نیاز به سازمانی‌ خودگردان را بیان می‌کند تا برای مقابله با این گروه‌ها دست به کار شود، اما نمی‌توان با قطعیت راجع به اختیارات و قدرت چنین سازمان‌هایی اظهار نظر کرد. به هر حال، تا زمانی که قانون‌گذاران راه‌کاری اساسی را برای مقابله با کلاه‌برداری‌های صورت گرفته از این طریق تدوین کنند، سرمایه‌گذاران بایستی با هوشمندی و هشیاری بالا دست به عمل زده تا مورد سؤاستفاده قرار نگیرند. اساس این شیوه خاص از کلاه‌برداری مبتنی بر علم روان‌شناسی است؛ شیادان در وهله اول سعی در تطمیع سرمایه‌گذاران کرده و با تکیه بر اصول روان‌شناسی، افراد حساس‌تر را هدف قرار داده و با ترغیب آن‌ها به خرید توکن مورد نظر، این افراد را به قربانیان خود تبدیل می‌کنند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید