مقالات

چگونه توکن‌های اوراق بهادار از بحران مالی پیشگیری می کند؟

Security Tokens
نوشته شده توسط kazem

به عقیده بسیاری از متخصصین علم اقتصاد که شاهد بحران‌ مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ بوده‌اند، بخش اعظمی از دلایل اصلی وقوع این بحران برطرف نشده و برای از بردن آن‌ها، کماکان نیاز به اقداماتی نظیر تعدیل ابعاد کاربرد تسهیل کمی مورد نیاز است. در این میان برخی بر این باورند که اقدامات صورت گرفته برای از میان برداشتن دلایل این بحران بیش از پیش نظام اقتصاد جهانی را به فروپاشی حساس کرده است. با در نظر گرفتن تغییر مسیر منحنی بازده، به نظر می‌رسد یافتن روش‌های کارآمد برای مقابله با این بحران بیش از همیشه اهمیت پیدا کرده باشد. با وجود این که تاکنون اقدامات و راه‌کارهای سیاسی و قانونی متعددی ارائه و اجرا شده است، اما به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده تا با رویکردی متفاوت به مبارزه با این سیر قهقرایی بپردازیم؛ راه‌کاری به قدرت‌مندی فناوری دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger Technology) که بتواند با افزایش شفافیت و حجم نقدینگی، عوامل دخیل در بحران مالی را ریشه‌کَن کند. در این میان، تنها فناوری که قادر به تأمین این دو هدف عمده است، فناوری توکن‌های اوراق بهادار است.

توکن‌های اوراق بهادار

توکن‌های اوراق بهادار (Security Token) در حقیقت قالب دیجیتال هرگونه دارایی مالی نظیر سهام شرکت‌ها، بهره سپرده، قراردادهای انتفاع از عواید آتی، مالکیت دارایی‌های فکری، مالکیت جزئی املاک و مستغلات و دیگر دارایی‌های فیزیکی هستند. مدیریت و نظارت قانونی بر توکن‌های اوراق بهادار بسیار ساده بوده و به همین دلیل، به آسانی می‌توان از آن‌ها برای تشکیل سرمایه و آماده کردن زیرساخت بهبود یافته نظام خدمات مالی استفاده کرد. در این راستا، بررسی‌هایی که بر روی عرضه اولیه سکه (ICO) و توکن‌های ابزاری (Utility Token)، عرضه اولیه سهام (STO)، عرضه خصوصی و نحوه معاملات قانونی آن در صرافی‌ها و بورس و نهایتاً پیروی این معاملات از قوانین و مقررات موجود از اهمیت بارزی برخوردار هستند.

با در نظر گرفتن تغییر جهت منحنی بازده در کنار افت و خیزهای اخیر بازار سهام، خطر بروز بحران مالی بیش از پیش قوت گرفته است؛ علاوه بر این، اقتصاددانان خبره بر این باورند که بحران‌های اقتصادی دوره بازگشت ۷ تا ۱۰ ساله دارند. به همین دلیل، با پشت سر گذاشتن دهمین سالگرد بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و در راستای درک دلایل مختل شدن زنجیره تأمین جهانی در نتیجه کشمکش‌های تجاری، تحلیل مشکلات اساسی که ما را وارد این مسیر بحرانی کرده در کنار بررسی اهمیت توکن‌های اوراق بهادار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گام بعد!

برای مقابله‌ با دلایلی که ما را به سوی بحران مالی سال ۲۰۰۸ سوق داد، استفاده از توکن‌های اوراق بهادار اقدامی حیاتی خواهد بود. در نتایج بسیاری از تحلیل‌ها آمده که بخش اعظمی از محصولات مالی در آینده در قالب توکن‌های اوراق بهادار بر روی پلتفرم بلاک چین و تحت قراردادهای هوشمند (Smart Contract) معامله خواهند شد؛ دلیل این کاربرد، این حقیقت خواهد بود که توکن‌های اوراق بهادار می‌توانند شفافیت بیشتر، نظارت قدرت‌مندتر، دسترسی بالاتر و حجم نقدینگی افزوده را برای بازار به ارمغان بیاورند. شاید این پرسش در ذهن شما پیش بیاید که اگر توکن‌های اوراق بهادار تا این اندازه کارآمد هستند، چرا هنوز استفاده از آن‌ها رواج نیافته؟ اگر بخواهیم به طور کوتاه پاسخ این پرسش را مطرح کنیم، باید بگوییم عدم رواج این فناوری ارزشمند ریشه در شک، ناآگاهی و فقدان آموزش کافی در این زمینه دارد. آگاهی جامعه از بازار بلاک چین محدود به دارایی‌هایی نظیر بیت کوین (Bitcoin) است که به طور عمده در صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) معامله می‌شوند؛ از دیدگاه عموم جامعه، این دارایی‌ها بر اساس ارزش فرضی مراوده می‌شوند و فاقد هرگونه ارزش مشهود هستند.

ریشه در چیست؟

مسلماً نرخ بالای نوسانات در بازار رمزارزها به چنین دیدگاهی دامن می‌زند؛ به عنوان مثال، سال ۲۰۱۸ بدترین سال برای بازار رمزارزها به لحاظ ارزش بازار توکن‌های مختلف بوده است. ارزش این بازار ظرف مدت یک سال، از ۸۰۰ میلیارد دلار آمریکا در آغاز سال ۲۰۱۸ به ۱۲۱ میلیارد دلار در ماه دسامبر رسید. یکی دیگر از مسائل دخیل در دیدگاه ناخوشایند نسبت به این فناوری، اشتباه گرفتن عرضه اولیه سکه با توکن‌های اوراق بهادار است. در پی سیر عظیم از عرضه‌های اولیه سکه که بازدهی پایین، افشای اطلاعات و به سرقت رفتن دارایی را برای بسیاری از سرمایه‌گذاران به همراه داشت، نداشتن دیدگاه مثبت نسبت به این دارایی‌ها معقول به نظر می‌رسد. متأسفانه بسیاری از اشخاص و نهادها بازار و فضای رمزارزها در حال ارائه توکن‌های اوراق بهادار در قالب عرضه اولیه سکه هستند که چنین اقداماتی کاملاً نادرست هستند.

واقعیت امر این است که توکن های اوراق بهادار، شفافیت و نقدینگی را برای بازار به ارمغان آورده و معضلاتی که پلتفرم‌های بلاک چین سنتی دربر دارند را مرتفع می‌نمایند. این فناوری پذیرای نظارت قانونی بوده و در کنار حفظ گمنامی کاربران، از حریم شخصی آن‌ها حراست کرده و در عین حال گزارشات قانونی را به طور خودکار آماده و ارسال می‌کند. گذشته از این‌ها، اوراق بهاداری که در قالب توکن ارائه می‌شوند قادر به ایجاد پایه و اساسی برای زیرساختی جدید برای نظام‌های خدمات مالی بوده و نقاط ضعف منجر به بحران‌های مالی جهانی را برطرف می‌کنند.

جمع‌بندی

فناوری بلاک چین از زمان ظهور خود دروازه‌های بسیاری را برای حوزه‌های مختلف مالی، تجاری، صنعتی و کاری گشوده است. در حالی که بسیاری این فناوری را صرفاً بخاطر رمزارزهای مطرحی مانند بیت کوین و اتریوم (Ethereum)می‌شناسند، حقیقت و کارایی این عرصه بسیار فراتر از یک پلتفرم پرداخت ساده است. همان‌ طور که رمزارزها دنیای مالی را متحول کرده‌اند، توکن‌های اوراق بهادار قادر به ایجاد تحول در نظام اقتصاد جهانی و از میان برداشتن عوامل منتهی به بحران مالی در سطح جهانی هستند. از جمله فواید این فناوری می‌توان به شفافیت پورتفولیو، افزایش سطح تمرکز زدایی (Decentralization)، قیمت‌گذاری کارآمد و غیر مغرضانه، افزایش سطح نقدینگی در تمامی سطوح بازار، کنترل و دسترسی و همچنین ایجاد دارایی‌های جدید اشاره کرد. لذا، در حال حاضر استفاده از توکن‌های اوراق بهادار بیش از هر زمان دیگری حیاتی است؛ طی هفته‌های اخیر، بخشی از نمودار بازده خزانه‌داری ایالات متحده شاهد سیر نزولی بوده که این امر نشان از قریب‌الوقوع بودن رکود مالی دارد. به خاطر داشته باشید آخرین زمانی که چنین سیری مشاهده شد، ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ بود که نهایتاً منجر به بحران مالی ۲۰۰۸ شد.


درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید