مقالات

هارد فورک (hardfork) چیست؟

hardfork
نوشته شده توسط kazem

امروز در خدمت شما هستیم با معرفی و بررسی هارد فورک به زبان ساده ، اصطلاحات EIP و BIP ،تغییرات رادیکالی و تفاوت هارد فورک با سافت فورک ، با ما همراه باشد

BIP و EIP چیست ؟

فورک، توانایی تغییر در قالب طرح پیشنهادی را به نویسندگان برنامه رمز ارز ارائه می‌کند. فورک، در بیت کوین با واژه BIP و در واتریوم با واژه EIP  نامیده می‌شوند.

این ایده‌های پیشنهادی را در اختیار دیگران می گذارند تا مورد رای گیری قرار گیرد. اگر نسخه های مورد نظر به مقدار کافی رای بیاورد، به نمونه های رمز ارزها اضافه خواهد شد.

در مورد هارد فورک چه می دانید؟

بین هارد فورک و تکنولوژی بلاک چین ارتباطاتی وجود دارد. در پروتکل‌های رمز ارز مسئله ای وجود دارد که می تواند باعث ایجاد بلاک های نامعتبر قبل، یا معاملات معتبر و یا برعکس کند و این مسئله همان تغییرات رادیکالی است.برای استفاده از رمز ارزها تمامی کاربران این صنعت باید برنامه های پروتکل خود را به روز کنند.

هارد فورک را می توان یک واگرایی ثابت از نمونه سابق بلاک چین دانست‌. در این مجموعه، نسخه جدید نمی تواند فرم هایی که درحال اجرا روی نسخه قبلی هستند را اجرا کند.

برای ساخت یک فورک در بلاک چین، در ابتدای مسیر باید یک راه جدید مشخص کنیم. بعد از آن باید نسخه بلاک چین را به روزرسانی کرد. در ادامه، دیگر مسیرها را در طول مسیر نمونه قدیمی اجرا می‌کنیم.

کسانی که پروتکل خود را در نسخه قدیمی بلاک چین ساخته اند بعد از مدتی متوجه بی اعتبار بودن آن شده و ناچار به بروزرسانی این برنامه می شوند.

هارد فورک برای بالا بردن امنیت نسخه قدیمی به نسخه جدید اضافه می شود. هدف آن اضافه کردن عملکرد تازه و معاملات بالعکس است.

همچنین بخوانید: پروژه وِیوز به زبان ساده

هارد فورک، در نمونه هایی از هک شدن سازمان غیر متمرکز DAO  از طریق بالعکس کردن بلاک چین ها جلوگیری کرده است.

هارد فورک مسیرهای دسته بندی شده از بلاک چین را در اختیار دارد و توسط معاملات بی اعتباری که هنوز به نسخه جدید پروتکل به روزرسانی نشده اند تایید شده است. پس از هک شدن سازمان مستقل DAO  اعضای اتریوم به هارد فورک رای مثبت دادند و استفاده از آن را پذیرفتند تا بتوانند چندین میلیون دلاری که از این سازمان دزدیده شده را پس بگیرند. آن از این طریق توانستند توکن های این سازمان را به یکی از موسسین آن برگردانند.

این طرح تاریخ معینی برا اینجام معاملات شبکه تعیین نکرده بلکه فقط یک برنامه هوشمند برای سرمایه مرتبط با این سازمان را تولید کرده است. این قرارداد هوشمند این اختیار را به دارندگان اصلی می دهد که فقط همین اشخاص بتوانند از آن پول برداشت کنند و صاحبان توکن فقط توانایی برداشت یک تا صد اتریوم را دارا باشند.

تفاوت های سافت فورک و هارد فورک

سافت فورک باعث ایجاد تغییر در نرم افزار می‌شود و کاملا با بلاک چین مرتبط است. بنابراین می توان گفت که هاردفورک و سافت فورک عملا یک چیز هستند و شرایط کاملا مشابهی دارند، با این تفاوت که شخص با استفاده از سافت فورک می‌تواند هرچه را که از بلاک چین خود باقی مانده، بروزرسانی کند.

زمان استفاده از آن موقعی است که کدهای رمزارز تغییریافته و یا نسخه قبلی نابود شده و نسخه جدیدی تولید شده است.

هردو توانایی دسته بندی شبکه ها در بلاک چین را دارند. تنها تفاوتی که در این مسئله وجود دارد این است که سافت فورک می‌تواند یک بلاک چین و هارد فورک دو بلاک چین را تولید کنند.

نکته دیگری که وجود دارد این است که در هارد فورک انشعابات تازه‌ای ایجاد می‌کند اما از سافت فورک هیچ شبکه جدیدی حاصل نمی‌شود.

نتیجه گیری

طبق نتایج به دست آمده از مطالب بالا می‌توان گفت که هاردفورک همان تغییراتی است که در پروتکل رمز ارز به وجود می آید اما برای استفاده از آن‌ها حتما باید این برنامه را بروزرسانی کرد.جدیدترین هارد فورکی که تولید شده در ماه آگوست بوده که بیت کش(BCH) نام گذاری شده است. در بیت کوین، دو هاردفورک تصادفی موجود است اما آلت کوین تنها یک هاردفورک دارد که از قبل برنامه ریزی شده است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید