بلاک چین مقالات

تلفیق پلتفرم 5G و فناوری بلاک چین

blockchain Technology
نوشته شده توسط kazem

چندین سال است که تحلیل‌گران به بررسی کاربردهای اینترنت اشیاء (Internet of Things) یا IoT پرداخته‌اند؛ با این وجود دو مشکل اساسی همواره سد راه موفقیت این فناوری بوده است: ظرفیت و امنیت! با ورود فناوری جدید به عرصه می‌توان اذعان داشت که بالاخره شرایط تغییر کرده است. قرار است که در سال جاری میلادی، اپراتورهای بزرگ تلفن همراه نظیر AT&T و Verizon نسل جدید ارتباطات تلفن‌های همراه را که با نام 5G معرفی شده در شبکه‌های خود راه‌اندازی کنند. به گفته تحلیل‌گران، پلتفرم 5G نرخ بالاتری از تبادل داده را به ارمغان آورده، زمان تأخیر پاسخ را کاهش داده، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده، ظرفیت سیستم را ارتقا داده و امکان اتصال گسترده‌تری را فراهم می‌آورد. در این ضمن، فناوری بلاک چین که اساس آن مبتنی بر رمزنگاری است می‌تواند مزایای ویژه‌ای را، به ویژه در حوزه امنیت برای این شبکه جدید به همراه داشته باشد.

پیوند دو فناوری

تلفیق پلتفرم 5G با فناوری بلاک چین می‌تواند ارزش‌های اقتصادی فراوانی را به همراه داشته باشد؛ برای درک بهتر پیوند این دو فناوری برجسته، بهتر است بدانید این پیوند لایه‌های مختلفی دارد. قدرت پوشش شبکه 5G در سرعت پاسخ‌دهی بالا، سرعت تبادل داده بالا و ظرفیت استفاده گسترده از دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء است؛ حال آن که این دستگاه‌ها می‌توانند از توانمندی‌های فناوری بلاک چین در امنیت، تمرکز زدایی، ثبات و تصمیم‌گیری جمعی یا اجماع بهره‌مند شوند. این بدان معناست که امکان راه‌اندازی شهر‌های هوشمند، اتوموبیل‌های بدون راننده، خانه‌های هوشمند و دیگر فناوری‌های مبتنی بر سنسور بالاخره برای افراد خواستار آن فراهم آمده است.

بیشتر بخوانید: ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین

در حالی که فناوری بلاک چین به عنوان لایه اصلی می‌تواند اجماع و امنیت را تأمین کند، غالب قرارداد‌ها و تراکنش‌های اینترنت اشیاء در لایه دوم صورت گرفته و اجرا می‌شوند؛ این فرایند موجب فراهم آمدن امکان ایجاد کانال‌های پرداخت و پردازش تراکنش‌ها بر روی زنجیره می‌شود. در عین حال، ظرفیت شبکه اینترنت اشیاء با تکیه بر توان پوشش شبکه 5G افزایش و ارتقا خواهد یافت. گذشته از این‌ها، شبکه 5G به طور مستقیم موجب افزایش مشارکت نودهای (Node) پلتفرم بلاک چین و ارتقای تمرکز زدایی شده و همچنین با کوتاه‌تر کردن زمان تولید بلوک (Block)، مقیاس‌پذیری (Scalability) زنجیره را افزایش می‌دهد که این امر به نوبه خود موجب تقویت اقتصاد اینترنت اشیاء می‌شود.

راه‌اندازی شبکه 5G

در حالی که شبکه مخابراتی 5G به طور رسمی در سال ۲۰۲۰ میلادی راه‌اندازی خواهد شد، بعضی از اپراتورهای شبکه در ایالات متحده آمریکا این پلتفرم را در برخی از شهر‌ها راه‌اندازی کرده‌اند. شرکت Verizon پوشش این شبکه را در یازدهم ماه آپریل سال جاری در شهرهای شیکاگو و مینیاپولیس ارائه نمود و طبق برنامه اعلام شده، این پوشش تا پایان سال ۲۰۱۹ به سی شهر خواهد رسید. در سوی دیگر تولید کنندگان تلفن‌های همراه هم دست به کار شده و در تدارک ارائه نسل جدید تلفن‌های همراه سازگار با این شبکه هستند؛ به عنوان مثال، سامسونگ قرار است اولین گوشی هوشمند سازگار شبکه 5G را با نام گلکسی اس ۱۰ (Galaxy S10) در ماه آینده وارد بازار کند. شرکت‌های دیگری نظیر LG و هواوی (Huawei) هم مدل‌های جدید خود را معرفی کرده و به زودی روانه بازار خواهند کرد. بعلاوه، بایستی منتظر نسل جدید مودم‌های سازگار با فناوری 5G و LTE بود؛ انتظار می‌رود شرکت Qualcomm محصولات خود را در این زمینه در سه ماهه سوم یا چهارم سال ۲۰۱۹ معرفی کند. در این بین، کاربران محصولات اپل (Apple) بایستی برای دریافت آیفون (iPhone) سازگار با پلتفرم 5G تا سال ۲۰۲۰ صبر کنند؛ این شرکت هنوز در حال پشت سر گذاردن مطالعات و ارزیابی شرایط بازار است.

بیداری اینترنت اشیاء

همان طور که در بالا اشاره شد، شبکه 5G از سرعت بالا و تأخیر پایین برخوردار بوده و قادر است تا پذیرای اتصال تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌ها باشد. به خاطر داشته باشید منظور از زمان تأخیر (یا تأخیر در پاسخ‌دهی)؛ فاصله زمانی میان ارسال و دریافت سیگنال می‌باشد. اگر بخواهیم به زبان بلاک چین صحبت کنیم، زمان تأخیر فاصله زمانی بین انتشار یک تراکنش و دریافت آن توسط نودها می‌باشد. به هر حال این زمان تأخیر برای اینترنت اشیاء، چه در خانه‌های هوشمند و چه در خودروهای بدون راننده از اهمیتی حیاتی برخوردار می‌باشد؛ زیرا دستگاه‌هایی که در قالب اینترنت اشیاء عمل می‌کنند نباید تأخیرهای زمانی طولانی را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: کاربردهای پیشرفته بلاک چین

کاهش زمان تأخیر می‌تواند موجب ایجاد امکان راه‌اندازی مفهومی دیگر، یعنی اینترنت مهارت‌ها (Internet of Skills) شود. در این فرایند، متخصصین می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی (Virtual Reality) خدمات خود را از راه دور ارائه داده و وظایف محوله را انجام دهند. به عنوان مثال، جراحان و دندان‌پزشکان می‌توانند کار خود را با استفاده از این فناوری از راه دور انجام دهند. در صورت عدم کاهش زمان تأخیر، متخصصین نمی‌توانند سرعت عمل کافی را به خرج داده و در نهایت سلامت و جان بیمار در معرض خطر قرار می‌گیرد.

سرعت شبکه 5G بالغ بر ۱۰ گیگابیت در ثانیه خواهد بود که به جرأت می‌توان آن را ارتقای اساسی در شبکه‌های خانگی و موبایل دانست. برای درک بهتر این تفاوت، به خاطر داشته باشید که میانگین سرعت دستگاه‌ها و شبکه‌های اینترنت غیر موبایل در حال حاضر فقط ۷.۲ مگابیت بر ثانیه است! تأثیر فناوری 5G بر اینترنت اشیاء و مفاهیم و ایده‌های مبتنی بر آن کماکان مورد بررسی و ارزیابی‌های گسترده قرار دارد. این مدل از شبکه، مبتنی بر انتشار خدمات از طریق نودهای متمرکز به سمت نودهای جانبی بوده که سرعت بالا و تأخیر زمانی پایین را به همراه دارد که همین امر در افزایش سرعت شبکه و کاهش تأخیر پاسخ‌دهی دخیل است. اینترنت اشیاء ظرفیت و توانایی تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌های مرتبط و متصل به یکدیگر متکی است؛ بر اساسی بررسی‌های صورت گرفته، تعداد اتصالات اینترنت اشیاء تا سال ۲۰۲۵ به یکصد میلیارد خواهد رسید.

رابطه‌ی چندگانه

برای درک واقعی ارزش‌های 5G ،IoT و بلاک چین، باید آن‌ها را به چشم یک هم‌افزایی و نه یک ارائه‌دهنده‌ی پیشنهاد‌هایی با ارزش‌های کاملاً جداگانه، دید. با معماری مناسب، این فناوری در کنار راه‌حل‌های لایه‌ی دوم، رایانش مرزی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت مهارت‌ها، سبب ایجاد میزان بی سابقه‌ای ارزش خواهد شد و به طور هم‌زمان، شرایط کاری، بیکاری و تفریح را تغییر خواهد داد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید