بلاک چین

استفاده از فناوری بلاک چین در چرخه توزیع غذایی

blockchain-technology
نوشته شده توسط kazem

وقتی حرف از فناوری بلاک چین به میان می آید شاید در نگاه اول توجه مان به سمت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و دیگر ارز ها کشیده شود، اما کاربرد بلاک چین بسیار فراتر از این حوزه است، بلاک چین در اصل یک پروتکل فناوری است که می‌تواند به همه‌ی انواع داده‌ها و قراردادها رسیدگی کند. این بدان معناست که بلاک چین می‌تواند در هر صنعتی که در آن پیگیری اطلاعات و قراردادهای اجرایی امری ضروری است کاربرد داشته باشد.

کاربردهای بلاک چین در صنایع غذایی

دولت کرالا ایالت جنوبی هند از بلاک چین برای به وجود آوردن چرخه توزیع غذایی استفاده می کند. این پروژه به وسیله ی شورای توسعه و فناوری این ایالت (K-DISC) ساخته شده است و از اینترنت اشیا و بلاک چین برای بهینه سازی چرخه توزیع مواد لبنی، سبزیجات و میوه ها در این ایالت مورد استفاده می کند. کی ام آبراهام مدیر این شورا گفته است که هر قسمت از شبکه چرخه توزیع غذایی یک شماره شناسه گوناگونی دارد که منبع، تولید، کیفیت و توزیع آن در بلاک چین ثبت می گردد.

این ایالت از بلاک چین برای برنامه بیمه محصولات، ممانعت از دست کاری و بهینه کردن فرآیند رسیدگی به ادعای کشاورزان که با مشکل مواجه شده اند استفاده می کند. داده های محافظت شده به قاضی کمک خواهد کرد تا بفهمد که کالای از بین رفته به علت دلایل طبیعی خراب شده یا دلایل دیگری بوده است.

این تکنولوژی کمک خواهد کرد تا بدون داشتن شخص سومی، بتوان مشکلات میان بیمه ها و ذینفعان را برطرف کرد. در ماه آوریل والمارت بزرگ ترین خرده فروش آمریکا آماده شده تا از بلاک چین برای تجارت توزیع مواد غذایی خود بهره گیری نماید. آن ها در همکاری با آی بی ام سیستمی را به وجود آورده اند که سبب کم کردن هزینه ضایعات مواد غذایی و بهبود کنتزل ضایعات می شود.

هفته قبل هم مایکروسافت از بروزرسانی بلاک چین خود رو نمایی کرد که امکان رهگیری محصولات در تمام چرخه توزیع را دارد. مقامات شهر روتردام هلند هم از توسعه بستر بلاک چین برای ردیابی کالاها در چرخه توزیع خبر دادند.


cointelegraph

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید