مقالات

ارز دیجیتال آیاس (EOS)

crypto-eos
نوشته شده توسط kazem

نقص آیاس

پروژه‌های بلاک چین که سهم بیشتری از ارزش بازار دارند، پروژه‌هایی قوی‌تر و محصول نبوغ و تأمین سرمایه اساسی از سوی کاربران هستند. با این وجود، در نتیجه تحولات و پیشرفت‌های صنعت بلاک چین طی سال‌های اخیر، فاصله میان پروژه‌هایی که به بلوغ رسیده‌اند با پروژه‌های کم‌تر توسعه یافته بیش از پیش نمایان می‌شود. غالب مشکلاتی که در پروژه‌های کم‌تر توسعه یافته مشاهده می‌شوند، از مواردی هستند که در نتیجه نبود سرمایه کافی یا تیم متخصص به وجود آمده‌اند. یکی از مثال‌های چنین پروژه‌هایی، آیاس (EOS) است که راه خود را به عنوان یکی از رقبای اصلی اتریوم (Ethereum) آغاز کرد. نقص این شبکه زمانی آشکار شد که یکی از کاربران متوجه شد می‌تواند تراکنشی جعلی به ارزش یک ترلیون آیاس را وارد این شبکه کند.

اگر چه این مسأله برای شبکه کاملاً بی خطر بود، اما وجود چنین نقصی در شبکه موجب ایجاد شک در ذهن کاربران نسبت به این پلتفرم شد. با استفاده از یک نقص که تراکنش معوق نام دارد، کاربر می‌توانست انجام پرداختی را برای آینده زمان‌بندی کرده و آن را در شبکه منتشر کند؛ مشکل این پرداخت در این بود که مبلغ مورد تراکنش می‌توانست هزار برابر کل ارزش بازار آیاس باشد. در بررسی‌های به عمل آمده، آیاس نیویورک (EOS New York) که تولید کننده بلوک‌های آیاس بود متوجه شد که تراکنش‌های ایجاد کننده پرداخت معوق فقط تعیین کننده موفقیت یا شکست درخواست ایجاد پرداخت بوده و با استفاده از همین امر، محدودیت‌ها را دور می‌زند.

تکامل ایاس

ایاس را می‌توان پروژه‌ای با آینده روشن در نظر گرفت که تاکنون توانسته در میان مطرح‌ترین رمزارزها به لحاظ ارزش بازار باقی بماند. این پروژه کار خود را در سال ۲۰۱۷ به عنوان رقیب اتریوم آغاز کرد و توانست راه‌کارهایی اساسی را برای افزایش مقیاس‌پذیری (Scalability) و سرعت شبکه ارائه دهد. دیدگاه کلی آیاس با اتریوم مشابهت بسیاری داشت: فضای ذخیره‌سازی، پهنای باند و بسته‌های انگیزشی غیر متمرکز. نهایتاً آیاس پرده از تصمیم خود برای توسعه ایده‌ای نظیر اتریوم برداشت، اما اعلام نمود که قصد دارد پروتکل اجماع (Consensus)، ساختار استخراج و دیگر مفاهیم اساسی این پروژه را متفاوت از اتریوم توسعه دهد. این پروژه هدف خود را از این اقدام، برطرف نمودن محدودیت‌ها و نقایصی اعلام کرد که منجر به ایجاد گلوگاه تراکنش در شبکه اتریوم شده بود.

عرضه اولیه سکه (ICO) آیاس را می‌توان یک موفقیت تمام عیار دانست؛ به لطف زمان‌بندی بلندپروازانه و شرایط و حواشی برگزاری این عرضه، آیاس توانست سرمایه‌ای بالغ بر چهار میلیارد دلار را در قالب توکن اتر (ETH) بدست آورد. با این وجود، پس از اتمام این عرضه تورمی شدید در نرخ غالب رمزارزها مشاهده شد که در نتیجه آن، خوش‌بینی ناپایداری در بازار به وجود آمد. نهایتاً، بلاک‌وان (Block.One) که تیم توسعه دهنده آیاس بود به صاحب یکی از با ارزش‌ترین کیف‌های پول (Wallet) اتریوم تبدیل شد و با استفاده موجودی این کیف پول، پروژه آیاس را با سرعت به پیش راند و چندین ارتقا و بروز رسانی را برای آن منتشر کرد. این تیم برای موفقیت هر چه بیشتر پروژه، چندین برنامه حمایت مالی بین‌المللی را به اجرا گذاشت و برای افرادی بتوانند باگ‌های شبکه را پیدا کنند، جایزه تعیین کرد. اخرین نسخه آیاس که با نام آیاس ۱.۶ در ژانویه سال ۲۰۱۹ منتشر شد، در بخش‌های متعددی نظیر ابزارهای بهینه برای توسعه قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و پردازش سریع‌تر داده از راه دور ارتقا یافته بود.

وضعیت کنونی آیاس

پلتفرم آیاس میزبان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) بسیاری بوده و بسیاری از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز که در حال حاضر کاربران زیادی دارند، بر روی بستر آیاس توسعه یافته‌اند؛ آیاس توانسته در این حوزه از رقبایی نظیر ترون (Tron) و اتریوم پیشی بگیرد. در حالی که بازی‌هایی نظیر BetHash و PokerEOS مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده‌اند، شرکت‌هایی مانند LiquidApps که در حوزه توسعه بلاک چین فعالیت دارند، آیاس را به عنوان سندباکس (Sandbox) دائمی خود انتخاب کرده‌اند. این شرکت‌ها نه تنها از آیاس برای رسیدن به کاربری روان‌تر بهره‌ می‌برند، بلکه پلتفرم‌هایی جدید نظیر vRAM را توسعه داده و ارائه نموده‌اند که به عنوان یک راه‌حل غیر متمرکز  برای افزایش کارایی فضای Virtual RAM عمل می‌کند.

به هر حال، موفقیت‌های آیاس در زمینه‌های مختلف به اندازه کافی برای پنهان کردن نقایص این پروژه بزرگ نیستند. مدیر اجرایی LiquidApps که از مؤسسین این مجموعه است، درباره آیاس اظهار نموده که «بلاک چین‌های امروز کماکان از مقیاس‌پذیری کافی برخوردار نیستند. اگرچه آیاسمشکلات بسیاری را در زمینه سرعت تراکنش‌ها حل کرده است، اما هنوز درگیر محدودیت منابع است که برای توسعه دهندگان اپلیکیشن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نقشی اساسی در رواج استفاده از اپلیکیشن‌ها دارد.» با وجود این که اپلیکیشن‌های متعددی بر روی این پلتفرم توسعه یافته و به اجرا گذاشته شده‌اند، اما مشکلات و نقایصی اساسی در این شبکه مشاهده شد که مدل تأمین مالی توانایی آن در نوآوری‌های کارآمد را زیر سؤال می‌برد. از دید برخی متخصصین که نسبت به آیاس خوش‌بین هستند، مشکلات این شبکه بیش از آن که «باگ» باشند، بایستی به عنوان قابلیت‌های شبکه در نظر گرفته شوند. به عقیده این متخصصین، این مشکلات بزرگ‌تر از آن هستند که محصول خطا باشند و بیشتر به نظر می‌رسد این وجود مشکلات تعمدی بوده باشد. به هر حال، محصول وجود چنین مشکلاتی رقابت کم‌تر و پلتفرمی مقیاس‌ناپذیر بوده است.

جمع‌بندی

به خاطر داشته باشید برای یک پروژه غیر متمرکز، نه سرمایه جمع‌آوری شده اهمیت دارد و نه و وعده‌هایی که در ابتدای راه‌اندازی می‌دهد! موفقیت پروژه‌های غیر متمرکز در میزان موفقیت آن‌ها در ترغیب کاربران به مشارکت همتا به همتا (Peer-to-Peer) خلاصه می‌شود. افراد از این که بدانند بخشی اساسی از یک جنبش جدید را تشکیل می‌دهند لذت برده و احساس رضایت می‌کنند؛ در نبود شوق کاربران برای مشارکت، پروژه محکوم به شکست خواهد بود. تلاش خود جوش کاربران برای از میان برداشتن باگ‌ها و مشکلات شبکه و مشارکت داوطلبانه آن‌ها برای توسعه پلتفرم هدفی بسیار ارزشمند است که به تنهایی می‌تواند ده برابر بیش از یک کیف پول پر از سرمایه پروژه را به پیش براند؛ این درسی است که آیاس کماکان در حال آموختن آن است!

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید