مقالات

کاربرد های بلاک چین و رمزارز در جوامع و صنایع

application-of-blockchain
نوشته شده توسط kazem

جایگاه رمزارزها

همه می‌دانیم که عوام و بخش اعظمی از جوامع دیدگاه چندان مثبتی نسبت به رمزارزها به عنوان روش برای انجام پرداخت‌ها و مراودات مالی ندارند. بسیاری از منتقدین این حوزه با صراحت کلام از بیت کوین (Bitcoin) که بزرگ‌ترین رمزارز جهان است به عنوان روشی «مزخرف» برای انجام پرداخت یاد می‌کنند! به هر حال با وجود تمامی دیدگاه‌های منفی و شبهاتی که نسبت به این پدیده نوظهور وجود دارد، سال گذشته استفاده از رمزارزها به عنوان شیوه پرداخت و انجام تراکنش‌های مالی شاهد توسعه و رواج قابل ملاحظه‌ای بود؛ بیت‌پِی (BitPay) که یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت با استفاده از رمزارزها است، بالغ بر یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ از این تراکنش‌ها عایدی داشت. شایان ذکر است این مبلغ در قیاس با سال ۲۰۱۷ نشان دهنده افزایشی ۲۲۵ درصدی است که به جرأت می‌توان آن را رشدی نجومی دانست.

علاوه بر این، استفاده از رمزارزها در کشورهایی نظیر ونزوئلا، هند و ایران که از ثبات اقتصادی چندانی برخوردار نیستند، ظرف سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است؛ کاربرانی که در این کشورها زندگی می‌کنند برای گریز از ارز بومی کشور خود که عملاً به ارزی فاقد ارزش تبدیل شده است به سراغ رمزارزهایی نظیر بیت کوین و دش (Dash) آمده‌اند.

تمامی این روندها و پدیده‌ها را می‌توان به فال نیک گرفت و آن‌ها را به عنوان پیشرفت‌هایی قابل ملاحظه در نظر گرفت؛ این سیر صعودی طی ماه‌های اخیر نیز ادامه داشته، به نحوی که برخی از فروشگاه‌های بزرگ و صاحب نام، به فکر استفاده از رمزها به عنوان روشی قابل اعتماد و کارآمد برای انجام تراکنش‌های مالی و پرداخت افتاده‌اند. در میان چنین سازمان‌هایی، نام مجموعه‌هایی عظیم نظیر استارباکس (Starbucks)، کروگر (Kroger) و راکوتن (Rakuten) بیش از دیگران جلب توجه می‌کند. این فروشگاه‌های زنجیره‌ای که شعب متعددی در سطح جهان دارند، از چندی پیش شروع به بررسی بیت کوین و شبکه لایتنینگ (Lightning Network) نموده‌اند تا کارایی آن‌ها را در نظام‌های پرداخت مورد سنجش قرار دهند. افزایش آگاهی عمومی نسبت به نقایص نظام‌های مالی سنتی و علاقه کاربران و مشتریان برای بهره‌مندی از مزایای پرداخت با استفاده از رمزارزها از مواردی هستند که به چنین روندهایی دامن می‌زنند؛ چنین سیری می‌تواند آغاز جنبشی عظیم در میان جوامع و کسب و کارهای مختلف برای پذیرش استفاده از رمزارزها باشد.

بیشتر بخوانید: رمزارز پایدار فیس‌بوک

به هر حال، با وجود این که به نظر می‌رسد چنین اقداماتی در مسیر درست حرکت می‌کنند و می‌توانند بسیار کارآمد ظاهر شوند، از دیدگاه متخصصین این حوزه، تعداد آن‌ها انگشت شمار بوده و برای ایجاد تحول کفایت نمی‌کند. به باور این متخصصین، برای رسیدن به رواج کامل این فناوری جدید، تعداد بیشتری از صنایع بایستی استفاده از رمزارزها را بپذیرند؛ علاوه بر این، رابط کاربری و نرم‌افزارهای پرداخت با استفاده از رمزارز بایستی ارتقا یافته و بیش از پیش کاربر پسند شوند. پذیرش رمزارزها به عنوان پول تنها از طریق کارآیی فناوری و پذیرش عمومی و جهانی میسر خواهد شد.

اصابت صاعقه به کروگر

از ابتدای ماه مارچ سال ۲۰۱۹، کروگر که در جایگاه هفدهمین فروشگاه بزرگ ایالات متحده قرار دارد، پشتیبانی خود از کارت‌های اعتباری ویزا (Visa) را در بیش از ۲۵۰ شعبه خود قطع کرد و اظهار داشت ویزا جایگاه و محبوبیت خود را از دست داده و مدت‌هاست کارمزدهایی سنگین را از فروشندگان دریافت می‌کند؛ به گفته یکی از مقامات این فروشگاه، ویزا در میان تمامی ارائه دهندگان خدمات پرداخت بالاترین میزان کارمزد خدمات را دریافت می‌کند. در پی نشر این خبر، فعالان حوزه رمزارز به سراغ کروگر آمدند تا آن را به استفاده از شبکه لایتنینگ ترغیب کنند؛ در این راستا، بنیان‌گذار شرکت مورگان کریک دیجیتال (Morgan Creek Digital) که با نام پُمپ (Pomp) شناخته می‌شود در توییتی آمادگی خود را برای ملاقات با مدیران کروگر و راه‌اندازی شبکه‌ لایتنینگ برای این فروشگاه در سطح ملی اعلام کرد. در اوایل ماه مارچ، پمپ توییتی دیگر را منتشر نمود که در آن اعلام کرده بود اولین تماس را یکی از مدیران کروگر داشته و خبرهای خوبی دارد!

بیشتر بخوایند: ارز دیجیتال آیاس (EOS)

از دیدگاه متخصصین صنایع رمزارز، پذیرش شبکه لایتنینگ از سوی مجموعه‌ای بزرگ نظیر کروگر را می‌توان موفقیتی بزرگ برای تمامی فضای بلاک چین و دنیای رمزارزها دانست؛ به گفته یکی از مدیران ارشد کوین‌گِیت (CoinGate) که از ارائه دهندگان خدمات پرداخت با استفاده از رمزارز است:

استفاده مصرف کنندگان از بیت کوین را می‌توان گامی بلند در رسیدن به سطح بالاتری از رواج رمزارزها در جهان دانست. در حال حاضر سهمی عمده از بازار پرداخت با استفاده از کارت‌های اعتباری عملاً در اختیار ویزا و مسترکارت (MasterCard) است و از آن‌جایی این بازار عملاً دو بعد دارد، هرگونه توسعه و اجرای نوآوری‌ها زمان زیادی را طلب می‌کند. در سوی دیگر، فروشگاه‌ها و فروشندگان از نداشتن اختیار و قدرت تغییر در نظام کارت‌های اعتباری به سطوح آمده‌اند و اگر بتوانند، حتماً به سراغ گزینه‌های جایگزین خواهند رفت!

تمایل استارباکس

گذشته از کروگر، به نظر می‌رسد بازیکنان دیگری هم در بازار هستند که ایده استفاده از شبکه لایتنینگ و استفاده از رمزارز برای پرداخت را در سر می‌پرورانند؛ از جمله برجسته‌ترین این مجموعه‌ها می‌توان به استارباکس اشاره نمود که طبق آخرین اخبار، پرداخت با استفاده از بیت کوین در شعب این فروشگاه زنجیره‌ای در ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خواهد شد. بخشی از این پذیرش، نتیجه همکاری با صرافی رمزارز و پلتفرم پرداخت بکت (Bakkt) است که در اوایل سال جاری راه‌اندازی شد. در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ بود که استارباکس در کنار نام مایکروسافت (Microsoft) از بکت به عنوان یکی از شرکای کلیدی خود نام برد و اشاره نمود که همکاری مشترک آن‌ها به توسعه پلتفرم محدود نشده و استفاده از این بستر و پرداخت با استفاده از رمزارزها را نیز پوشش می‌هد. به بیان دیگر، به رغم این که گزارشات مبنی بر پذیرش بیت کوین برای پرداخت توسط استارباکس هنوز با قطعیت تأیید نشده‌اند، این شرکت علناً اعلام نموده که به زودی این سیستم را مورد استفاده قرار خواهد داد.

سخن پایانی

ظهور دارایی‌های دیجیتال و سیستم‌های غیر متمرکز گذشته از این که راه‌کارهایی نوین را برای صنایع و جوامع به ارمغان آورده است، موجب شده افراد و سازمان‌ها دیدگاه روشن‌تر و آگاهانه‌ترین نسبت به نظام‌های مالی سنتی داشته باشند؛ به بیان دیگر، برتری‌های پلتفرم‌های پرداخت غیر متمرکز موجب شده تا نقایص و مشکلات نظام‌های مالی متمرکز بیش از پیش نمود کنند. در نتیجه این افزایش آگاهی و در راستای افزایش شفافیت، کاهش هزینه‌ها و کارمزدها بسیاری از کسب و کارها به رها کردن شیوه‌های سنتی و پذیرش ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌های مالی ترغیب شد‌ه‌اند. هرچه بر تعداد فروشگاه‌ها و شرکت‌هایی بزرگی که پذیرای فناوری بلاک چین هستند افزوده می‌شود، شانس رواج این فناوری و صنعت نوظهور در جهان افزایش می‌یابد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید