خبرها

آیا باید با صرافی ارزهای دیجیتال کریپتوپیا خداحافظی کنیم؟

آیا باید با صرافی ارزهای دیجیتال کریپتوپیا خداحافظی کنیم؟
نوشته شده توسط ali ahmadi

پس از تایید شدن حملات هک به صرافی ارزهای دیجیتال کریپتوپیا (Cryptopia) که طی آن بیش از ۹ درصد تمام دارایی‌های تحت مدیریت این صرافی نیوزیلندی به سرقت رفت، پس از عدم دسترسی ۸ ساعته، یک بار دیگر خدمات ارائه شدن توسط این صرافی متوقف شد. کاربران با بازدید از وب‌سایت صرافی مذکور با پیغام ذیل مواجه می‌شوند:

آیا باید با صرافی ارزهای دیجیتال کریپتوپیا خداحافظی کنیم؟

در این پیغام آمده است:

آقایان دیوید روسکو(David Ruscoe) و راسل مور(Russell Moore) از شرکت Grant Thornton نیوزیلند روز گذشته برای انحلال صرافی کریپتوپیا منصوب شدند. علیرغم تلاش‌های مدیریت این صرافی برای کاهش هزینه‌ها و بازگشت به کسب و کار سودآور، به دلیل منافع مشتریان، کارکنان و سایر سهامداران، تصمیم به انحلال صرافی گرفته شد. افراد نام برده به نفع تمام سهامداران بر روی محفوظ نگه داشتن دارایی‌ها تمرکز خواهند کرد. تا پایان این رویه و تحقیقات لازم، تمامی فرایند‌های مبادله در این صرافی به حالت تعلیق در آمده است. با توجه به پیچیدگی‌های موجود در این فرایند، ما انتظار داریم که به جای چند هفته، این تحقیقات چندین ماه ادامه یابد. همچنین افراد منتصب شده برای این کار با توجه به تعهدات شرکت با کارشناسان مستقل و مقامات مربوطه نیز همکاری خواهند کرد. کمپانی Grant Thornton طی چند روز آتی در رابطه با اینکار با تمام مشتریان و تامین‌کنندگان ارتباط برقرار خواهد کرد.

این پیام زمانی منتشر شد که حدود ۸ ساعت از در دسترس نبودن صرافی مذکور می‌گذشت و کاربران بر این باور بودند که یک واقعه‌ی هک جدید رخ داده است. صرافی کریپتوپیا در ماه آوریل و پس از واقعه‌ی هک، دوباره فرایند‌های واریز و برداشت ارز دیجیتال را از سر گرفت به کاربران خود اجازه داد تا درصد مشخصی از دارایی‌های ارزهای دیجیتال خود را برداشت کنند.

به رغم تلاش مسئولان این صرافی برای از سرگیری کسب و کار معمول و استفاده از افزایش قیمت اخیر در بازار ارزهای دیجیتال ، صرافی کریپتوپیا قادر به «کاهش هزینه‌ها و بازگردانی کسب و کار به حالت سودآور» نبوده است، از این رو افراد نام برده به عنوان انحلال کننده( liquidators  افرادی که دارایی‌های تحت مالکیت شرکت را نقد کرده و به واسطه‌ی آن قروض و بدهی‌های شرکت را پرداخت می‌کنند) منصوب شده‌اند. این افراد برای حفظ دارایی‌ها و پرداخت خسارت کاربران تا جای ممکن با صرافی مذکور همکاری خواهند کرد.

آیا باید با صرافی ارزهای دیجیتال کریپتوپیا خداحافظی کنیم؟

طبق معمول، چنین تحقیقاتی به چند ماه زمان برای تکمیل شدن نیاز دارد. کاربران باید برای دریافت اطلاعات و گام‌های  بعدی، منتظر تماس کمپانی Grant Thornton باشند، که معمولا از طریق ایمیل‌های ثبت شده بر روی صرافی این کار انجام خواهد گرفت.

درباره نویسنده

ali ahmadi

3 نظر

 • من شخصا به هک بودن این قضیه شدیدا مشکوکم …
  وقتی یه صرافی هک میشه اولین کاری که انجام میده :

  ۱- شات داون کامل سرور ها
  ۲- انتقال تمام پول های به کیف های سرد جدید در اسرع وقت

  چیزی این صرافی انجام داد شبیه یه بچه نوب که هیچ چیزی نمی دونست !
  “بعد از بستن سایت پول ها در همان کیف پول قبلی بودند !!! ”
  کیف هایی که کلید خصوصی شون لو رفته بود در عوض اینکه در عرض ثانیه به کیف سرد جدید منتقل شود ، هنوز پول ها داشتن و هکر ها برای ۱۴ روز از صرافی هی پول میدزدین با کلید ها

  بنابراین احتمالا یه ExitScam برنامه ریزی شده بود و هکر و سناریو متعلق به خودشون تا پول کاربرا رو بالا بکشن.

 • بنده تا الان بیش از ۹۵ درصد دارایی هایم رو از دست دادم.
  بله باورش سخته شبیه جوکه و کابوسه ، تا الان هر چی در طی ۷ سال به دست آوردم از دست دادم (پولی نتیجه سال ها استرس و اضطراب معامله و هودل ترس و امید بود)

  ” همه ی صرافی هایی که تاالان من استفاده کردم یا اسکم شده یا هک ”

  ۱- نزدیک ۳۰ درصد دارایی ها در هک Mt.Gox
  ۲- ۵۰ درصد در ضبط دارایی صرافی BTC-e
  ۳- ۱۰ درصد در اسکم WEX
  ۴- ۵ درصد در بیترکس (هنوز بازه ولی نمی تونم برداشت بزنم = تحریم ایران)
  ۵- آخرینش هم همین Cryptophia بود که به ارزش ۴ تا مونرو الکترونوم داشتم

  برای بار آخر من این کامنت رو میزارم :

  ” هرگز پول خود را در صرافی نگه ندارید “

 • شصت درصد سرمایم تو این صرافی بود .بعد از اینکه سایت فقط بصورت نمایشی راه اندازی شد تمام ارزها سر جاش بودن ولی متاسفانه کل سایت بسته شد.
  الان نمیدونم چطوری پیگیر باشیم…

نظر بدهید