بلاک چین مقالات

آیون (Ion)، ابزار هویت غیر متمرکز مایکروسافت

ion-microsoft-blockchain
نوشته شده توسط kazem

مسلماً شرکت مایکروسافت (Microsoft) نیاز و به معرفی ندارد و هر کسی که اندک سر و کاری با دنیای فناوری داشته باشد، با این شرکت آشنایی کافی دارد. اگر چه مایکروسافت بخشی اعظم از شهرت خود را مدیون سیستم عامل ویندوز و محصولات نرم‌افزاری سخت‌افزاری رده بالا نظیر تبلت‌های سرفس (Surface) است، اما عامل اصلی که همواره این شرکت را به سمت موفقیت هدایت کرده و آن را در زمره بزرگ‌ترین غول‌های فناوری در جهان قرار داده، قوه تشخیص مدیران آن در شناسایی نیازها و علایق کاربران بوده است. این شرکت آمریکایی به طور پیوسته از بسیاری از رقبای خود جلوتر بوده و پیش از رسیدن موج تغییرات، خود را برای پاسخ‌گویی به آن‌ها آماده می‌کند. پس از پیدایش فناوری اینترنت، ظهور بلاک چین را می‌توان مهم‌ترین پدیده در دنیای فناوری دانست؛ مسلماً این فناوری تغییرات بسیاری را در نظام‌ها مالی، صنعتی و تجاری در ابعاد گسترده به همراه خواهد داشت. در این شرایط مایکروسافت باز هم مثل همیشه موج تغییرات را پیش از رسیدن شناسایی کرده و دست به فعالیت‌هایی گسترده در این حوزه نوظهور زده است. پیش از این شاهد توسعه بستر مبتنی بر بلاک چین توسط مایکروسافت بوده‌ایم؛ این بستر که با نام آژور (Azure) عرضه شده است، به کسب و کار‌ها و سازمان‌ها امکان توسعه بسترهای مبتنی بر بلاک چین را می‌دهد.

در این مطلب قصد داریم تا یکی دیگر از پروژه‌ها مایکروسافت که در حوزه بلاک چین به اجرا شده است را برای شما معرفی کنیم.

ابزار هویت غیر متمرکز

شرکت مایکروسافت اخیراً خبر از راه‌اندازی و اجرای اولین زیرساخت غیر متمرکز داده که مستقیماً بر روی بلاک چین بیت کوین (Bitcoin)مستقر می‌شود. این پروژه متن باز (Open Source) که آیون (Ion) نام دارد، در اصل با مکانیسم‌های ارتباط و مکالمه میان شبکه‌ها سر و کار دارد. به عنوان مثال، اگر با استفاده از شبکه فیس‌بوک (Facebook) وارد پلتفرم ایر‌بی‌ان‌بی (Airbnb) شوید، طی این فرایند، یک پروتکل مسئول ارتباط و مکالمه با نرم‌افزاری است که وظیفه ارسال اطلاعات از پروفایل اجتماعی شما به سرویس دهنده خارجی را بر عهده دارد. ابزار آیون، وظیفه ارتباط با سرویس‌های تشخیص هویت غیر متمرکز را عهده‌دار می‌شود؛ این سرویس‌های تشخیص هویت وظیفه تعیین صلاحیت کاربر برای دسترسی به داده‌های مورد نظر را بر عهده دارند.

کریستوفر الن از رمزنگارن کهنه کار و مؤسسین کنسرسیوم تارنمای جهانی (W3C) است؛ این کنسرسیوم گروهی بزرگ و متشکل از متخصصین است که بر روی راه‌حل‌های هویت غیر متمرکز (Decentralized Identity) کار می‌کند. الن در یکی از مصاحبه‌های خود ابراز نموده که

در حال حاضر، محصولات مایکروسافت در بسیاری از زیرساخت‌های سازمانی مورد استفاده قرار دارند؛ به همین دلیل، در صورتی که این شرکت هر یک از این محصولات را به این ابزار جدید متصل کند، این ابزارها هم به هویت غیر متمرکز (DID) دسترسی خواهند داشت!

در سوی دیگر یکی از مهندسی برنامه‌نویس مایکروسافت که در تیم مهندسی بلاک چین این شرکت کار می‌کند ابراز داشته که این تیم بیش از یک سال است که بر روی نرم‌افزاری برای امضاء با استفاده از کلید و تأیید اعتبار کار می‌کند. به گفته وی این نرم‌افزار مبتنی بر شبکه‌های عمومی نظیر شبکه بیتکوین یا اتریوم (Ethereum) بوده و در قیاس با شبکه‌ای مثل بیتکوین، قادر به پردازش حجم بسیار بالاتری از داده‌ها می‌باشد. بنا به اظهارات این برنامه‌نویس مایکروسافت، محصولات و خدمات زیرساختی که با بستر آژور در ارتباط هستند، از جمله محبوب‌ترین محصولات این شرکت در میان کاربران و کسب و کارها می‌باشند. با در نظر گرفتن این مطالب، اگرچه ابزار جدید مایکروسافت تنها چرخ‌دنده‌ای کوچک در ماشینی عظیم‌الجثه است، اما کارایی و تأثیر آن می‌تواند ورای تصور باشد.

در عین حال، یکی از منابع آگاه که بر گمنام ماندن خود تأکید داشته اظهار نموده است که ابزار آیون که در حال حاضر محدود به بستر آزمایشی شبکه بیتکوین است، تا اواخر سال جاری میلادی از این بستر خارج شده و راه خود را به سمت شبکه اصلی بلاک چین بیت کوین باز خواهد کرد. در صورت بروز چنین اتفاقی، تمامی افرادی که به این پروژه علاقه‌مند باشند می‌توانند را راه‌اندازی یک نود (Node) در آن مشارکت کنند. بعلاوه، تفاوت ساختار و عملکرد هویت غیر متمرکز با مکانیسم‌های کنونی تا حدی ارزشمند است که به لحاظ اختیار و دسترسی به محتوا، برای کاربران صاحب محتوا اهمیت بسیاری دارد.

برای درک بهتر این موضوع مثال بالا را به خاطر بیاورید؛ در صورتی که ارتباط میان فیس‌بوک و ایربی‌ان‌بی از طریق هویت غیر متمرکز مدیریت شود، شاید فیس‌بوک بتواند حساب رسانه اجتماعی شما را ببندد، اما نمی‌تواند مانع از دسترسی شما ابزارهایی شود که برای استفاده از آن‌ها از حساب کاربری فیس‌بوک خود استفاده کرده‌اید. علاوه بر این، تمامی تصاویر قرار گرفته بر روی حساب کاربری فیس‌بوک متعلق به کاربر، که هویت غیر متمرکز را در اختیار دارد خواهند بود!

تعارض!

اخیراً بسیاری از نشریات و رسانه‌های مالی و اقتصادی نظیر وال‌استریت ژورنال اخباری را مبنی بر توسعه و راه‌اندازی سکه ثابت (Stablecoin)از سوی فیس‌بوک منتشر نموده‌اند که به نظر می‌رسد هدف از آن، توسعه بستری برای انجام پرداخت این رسانه اجتماعی باشد. در این میان کریستوفر الن ابراز داشته که از دیدگاه او، فیس‌بوک هیچ اقدامی را در راستای پشتیبانی از استانداردهای هویت غیر متمرکز اتخاذ نکرده و در فعالیت‌های گروهی نظیر W3C نیز مشارکت نداشته است. به عقیده وی، چنین رویکردی می‌تواند موجب ایجاد شکافی عظیم میان این رسانه اجتماعی و شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت شود که از چنین استانداردهایی به عنوان ستون اصلی مدل کسب و کار خود استفاده می‌کنند. در طرف دیگر، سرپرست بخش هویت غیر متمرکز کانسن‌سیز (ConsenSys) که یکی از فعال‌ترین اعضای گروه W3C است بیان نموده که به نظر او فیس‌بوک شدیداً از بحث‌هایی که در رابطه با کاربرد و توسعه هویت غیر متمرکز صورت می‌پذیرند دوری می‌کند. به گفته وی، با در نظر گرفتن اقدامات و تصمیمات فیس‌بوک، تفاوتی عمده میان اهداف این رسانه اجتماعی و شرکت مایکروسافت در استفاده از فناوری بلاک چین وجود دارد.

سخن پایانی

به هرحال، مایکروسافت مثل همیشه در تکاپو برای پیشرفت هر چه بیشتر در حوزه‌های علمی، عملی و کاربردی فناوری‌های نوظهور بوده و با تیکه بر اصول همیشگی خود، این‌بار در تلاش برای پیمودن مرزهای فناوری بلاک چین است. بستر آژور مایکروسافت در حال حاضر توجه زیادی را به خود جلب کرده و از سوی بسیاری از سازمان‌ها و کسب و کارهای علاقه‌مند برای توسعه زیرساخت مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به اهمیت و کارایی هویت غیر متمرکز، می‌توان انتظار داشت که این ابزار جدید نیز از محبوبیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده و کاربردهایی گسترده برای آن پیدا شود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید