خبرها

لیبرا؛ پروژه جدید فیسبوک

facebook-project
نوشته شده توسط kazem

فیسبوک بر روی یک راهکار پرداخت مبتنی بر بلاک ‌چین کار می‌کند که می‌تواند تاثیرات زیادی بر روی اکوسیسستم این شبکه اجتماعی و حتی فضای بلاک ‌چین داشته باشد.

لیبرا احتمالا نام رمز ارز پایداری (Stable Coin) است که قرار است توسط فیسبوک توسعه داده شود. این رمز ارز پایدار در صورت موفقیت یک جامعه کاربری به وسعت ۲ میلیارد نفر خواهد داشت، ویزا و مسترکارد را تهدید خواهد کرد و البته باعث رواج بیشتر بیت کوین هم خواهد شد.

گزارش اختصاصی که از وال‌استریت ژورنال منتشر شده نشان می‌دهد لیبرا رمز ارز پایداری است که با یک پشتوانه یک میلیارد دلاری منتشر خواهد شد. براساس گزارش منتشرشده، این غول رسانه اجتماعی به‌دنبال معرفی کوین دیجیتالی است تا ۱/۵ میلیارد کاربر آن بتوانند این کوین‌ها را از طریق فیس‌بوک یا دیگر وب‌سایت‌ها برای یکدیگر بفرستند.

بنابراین مدیران فیسبوک انتظار دارند هر لیبرا برابر با یک دلار باشد تا این رمز ارز از نوسانات معمول در رمز ارزهای غیرمتمرکز از جمله بیت‌کوین و اتریوم مصون بماند.

مزایای این پروژه جدید شامل اینستاگرام هم می‌‌شود. این شبکه اجتماعی که مدیریت آن در دست فیسبوک است از چندی پیش امکان فروش محصولات را برای برخی از فروشگاه‌ها و برندهای معروف فراهم کرده و وجود یک رمز ارز پایدار به نام لیبرا فرایند خرید در اینستاگرام را بیش از پیش ساده می‌کند، کارمزد و سایر هزینه‌های زائد حذف می‌شوند و باعث می‌شود تا اینستاگرام به یک مرکز خرید آنلاین تبدیل شود.

یکی دیگر از اهدافی که «مارک زاکربرگ» با راه‌اندازی پروژه لیبرا دنبال می‌کند تحول در صنعت تبلیغات است.

حرف غلطی نیست اگر بگوییم یکی از قدرتمندترین بازیگران عرصه تبلیغات همین فیسبوک است که البته با مدل‌های کنونی نتوانسته چندان رضایت تبلیغ‌دهندگان و تبلیغ‌گیرندگان را جلب کند.

با رمز ارز پایدار لیبرا و استفاده از یک ساختار بلاک چینی تبلیغ‌دهندگان به میزانی که محتوای تبلیغی دیده می‌شود لیبرا پرداخت می‌کنند و کاربران به میزانی که تبلیغ دیده‌اند پاداش می‌گیرند.

این یعنی توجه هیچ کاربری به رایگان دزدیده نمی‌شود و هیچ کس برای خرید یا استفاه از خدمات شرکت‌ها تحت فشار قرار نمی‌گیرد.

فیسبوک همچین در نظر دارد بعد از تثبیت لیبرا در شبکه اجتماعی آن را به عنوان یک شیوه پرداخت به سایر سایت‌ها نیز معرفی کند تا کاربران از میان شیوه‌های مختلف به لیبرا هم دسترسی داشته باشند.

قرار نیست رمز ارز پایدار فیسبوک رقیبی برای بیت کوین باشد بلکه حتی می‌تواند به گسترش استفاده از آن و افزایش آگاهی مردم درباره فناوری بلاک چین هم کمک کند. حتی برخی از تحلیل‌گران معتقدند این پروژه می‌تواند مثبت‌ترین اتفاق در کل بازار رمز ارزها باشد که مزایای آن شامل حال گروه‌های مختلفی از مردم خواهد شد.

این شرکت رسانه اجتماعی قصد دارد تا پشتوانه کوین خود را ذخایر دلاری قرار دهد تا به این ترتیب بتواند ثبات ارزش آن را حفظ کند و نسبت به دیگر ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت‌کوین در معرض بی‌ثباتی کمتری در بازار قرار گیرد. معرفی یک استیبل‌کوین می‌توانند پاسخ مناسبی به نگرانی‌های موجود در مورد امنیت و حریم خصوصی کاربران باشد. هرچند که باوجود سواستفاده‌ها، ناسازگاری‌ها وسرقت‌های که در موارد متعددی در مورد ارزهای رمزنگاری‌شده رخ داده است، نمی‌توان منکر وجود ریسک‌ها و خطرات احتمالی شد.

فیسبوک در مسیر لیبرا

فیسبوک روز گذشته با ثبت شرکتی تحت عنوان شبکه‌های لیبرا (Libra Networks) در سوییس به صورت جدی توسعه این رمز ارز پایدار را شروع کرده است.

در پروانه ثبت این شرکت آمده است که علاوه بر رمز ارز پایدار با استفاده از شبکه بلاک چین لیبرا می‌توان راهکارهایی برای هویت غیرمتمرکز و کلان داده‌ها نیز ارائه داد که می‌توانند به رشد آینده فیسبوک کمک کنند.

از سوی دیگر ۱۰۰۰ آمریکایی در یک نظرسنجی گفته‌اند اگر فیسبوک رمز ارز پایدار را عملیاتی کند و در اختیار آنها قرار دهد، ۱۸ درصد از آنها علاقه‌مند به خرید آن هستند.

بزرگترین شبکه اجتماعی از برنامه جدیدی برای حضور در دنیای رمز ارزها و بلاک چین خبر داده است. این پروژه که اسم آن را لیبرا گذاشته‌اند، در واقع یک رمز ارز پایدار است که به کاربران فیسبوک و اینستاگرام امکان خرید و فروش و تبادل مالی می‌دهد.

موفقیت این پروژه نه فقط شامل حال فیسبوک بلکه شامل اهالی بیتکوینستان! هم می‌شود و اگاهی عمومی درباره مفاهیم مرتبط با بلاک چین را افزایش می‌دهد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید