خبرها

نخست‌ وزیر روسیه: قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال آن چیزیست که قبلا فکر می‌کردیم

نخست‌ وزیر روسیه: قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال آن چیزیست که قبلا فکر می‌کردیم
نوشته شده توسط ali ahmadi

آقای دمیتری مدودف رئیس جمهور سابق روسیه و نخست‌وزیر فعلی این کشور، در جدید‌ترین صحبت‌های خود گفته است که تلاش‌های کرملین در راستای معرفی مقررات سخت‌گیرانه برای صنعت ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که قانون‌گذاری این صنعت از آنچه قبلا تصور می‌شد، سخت‌تر است و تلاش‌های روسیه در این راستا می‌تواند نهایتا تاثیرات زیان‌بخشی داشته باشد.

آقای مدودوف طی سخنرانی خود در جلسه‌ی «آینده‌ی حرفه‌ی حقوقی» که روز ۱ام می ۲۰۱۹ در مجمع بین‌المللی حقوق در سن‌پترزبورگ برگزار شده بود، به عنوان رئیس دولت روسیه اعلام کرد که مقررات صنعت ارزهای دیجیتال باید با چشم‌انداز‌های همیشه در حال تکامل صنعت دیجیتال سازگار باشد. وی در رابطه با این موضوع اظهار داشت:

معامله در محیط دیحیتال یک واقعیت است که دیگر نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم. ما باید در قوانین مدنی، تدارکات و مقررات اساسی را ایجاد کنیم، اصطلاحات عامیانه‌ای همچون توکن و ارز دیجیتال را به زبان رسمی قانون ترجمه کنیم.

نخست‌وزیر مدودوف در ادامه با اشاره به این موضوع که هیچ نقطه توقفی برای پیشرفت ارزهای دیجیتال وجود ندارد، گفت که هرگونه تلاش برای اعمال مقررات محدود کننده در نهایت باعث عقب ماندگی خواهد شد. وی همچنین ادامه داد و گفت که به جای مقررات سخت‌گیرانه، کرملین باید ایجاد یک چهارچوب قانونی انعطاف‌پذیر و ملایم را برای ارزهای دیجیتال دنبال کند.

لازم به ذکر است که هنوز هیچ توافق یا اجماع جهانی در رابطه با نحوه‌ی قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال وجود ندارد. کشور‌هایی مانند چین و هند همچنان قانون‌گذاری این صنعت را رد کرده و سیاست‌گذاران نیز نسبت به ممنوعیت بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال روی می‌آورند.

نخست‌ وزیر روسیه: قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال آن چیزیست که قبلا فکر می‌کردیم

خطر عقب ماندن روسیه

دیدگاه‌های آقای مدودوف حتی با دیدگاه کلی مجلس قانون‌گذاری دوما(Duma) روسیه همخوانی دارد. این مجمع قانونی همچنان سعی دارد تا برای بخش ارزهای دیجیتال کشور یک چهارچوب قانونی قوی ارائه کند. در همین راستا از دسامبر ۲۰۱۸، پارلمان روسیه سعی داشته تا صنعت مالی خود را به درستی تنظیم و قانون‌گذاری کند.

آقای ولادیمیر پوتین(Vladimir Putin) رئیس جمهور روسیه، تا جولای ۲۰۱۹ به مجلس دوما یک اولتیماتوم و فرصت نهایی داده تا هرچه سریع‌تر قانون‌گذاری صنعت ارز دیجیتالی را به اتمام برسانند. با توجه به گفته‌های اخیر آقای مدودوف، تعویق و تغییر این تاریخ امکان‌پذیر نخواهد بود.

با توجه به اینکه روسیه در زمینه‌ی قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال به آرامی در حال حرکت رو به جلو است، این کشور ممکن است در رقابت برای تبدیل شدن به یک قدرت جهانی از لحاظ چشم‌انداز صنعت دیجیتال در حال ظهور، با شکست مواجه شود. کشور‌هایی مانند ژاپن، تایلند و سوئیس در راستای ایجاد یک ساختار قانون واضح برای صنعت ارز دیجیتالی و بلاک‌چین داخلی، گام‌های بزرگی برداشته‌اند.

کشور‌های تایلند و سوئیس حتی در زمینه‌ی قانون‌گذاری توکن‌های اوراق بهادار نیز پیشرو هستند و این موضوع باعث می‌شود که صادرکنندگان توکن بیشتری به سمت این کشور‌ها جذب شوند. روسیه نیز برای ایجاد چهارچوب قانونی بهتر برای دارایی‌های دیجیتال، انگیزه‌ دارد.

گزارشات حاکی از آن است که کرملین به دنبال راهی برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده است. مقامات دولتی می‌گویند که این کشور به عنوان راهی برای ساخت ذخایر مالی که به دلار آمریکا وابستگی ندارند، در حال خرید طلا و بیت‌کوین است.

نظر شما نسبت به گفته‌های دمیتری مدودف چیست؟ چه عواملی باعث شده تا روسیه در قانون‌گذاری صنعت ارزهای دیجیتال چنین شتابان باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید