بلاک چین مقالات

معرفی مایکروسافت آژور (Microsoft Azure)

Microsoft Azure
نوشته شده توسط kazem

مایکروسافت (Microsoft) که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری است، به طور عمده بخاطر محصولات نرم‌افزاری خود نظیر سیستم‌های عامل ویندوز و بسته ‌نرم‌افزاری آفیس شناخته می‌شود؛ اما نباید فراموش کرد که این شرکت آمریکایی از دیرباز در زمینه فناوری اطلاعات و سیستم‌های کامپیوتری فعالیتی گسترده داشته و به عنوان یکی از پیشگامان این صنایع مطرح بوده و هست، در حوزه‌های نوظهور نیز نقشی کلیدی را بر عهده داشته و مشتاقانه در توسعه راه‌حل‌ها و بسترهای کاربردی عملکردی بلامنازع داشته است. در این راستا، پس از ظهور فناوری بلاک چین و به ویژه در پی انفجار قیمت بیت کوین (Bitcoin) و رمزارزها در سال ۲۰۱۷، شرکت مایکروسافت نقشی جدی را در این زمینه عهده‌دار شد و تلاشی پیوسته را برای توسعه و اجرای پروژه‌های کاربردی در زمینه بلاک چین آغاز کرد. یکی از پروژه‌های این شرکت که اخیراً در گوشه و کنار اخبار این صنایع اشارات زیادی به آن می‌شود، پروژه بستر آژور بوده است. در این مطلب سعی داریم تا این پروژه و محصول آن را به طور اجمالی مورد بررسی قرار داده اطلاعاتی کلی را در رابطه با آن برای شما فراهم آوریم.

مایکروسافت آژور

مایکروسافت آژور (Microsoft Azure) که در ابتدا با نام ویندوز آژور (Windows Azure) شناخته می‌شد، در حقیقت بستر عمومی مایکروسافت برای محاسبات ابری (Cloud Computing) است. این بستر گستره قابل ملاحظه‌ای از خدمات محاسباتی، تحلیلی، ذخیره‌سازی و توسعه شبکه را برای کاربران فراهم می‌آورد. کاربرانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند، می‌توانند از سرویس‌های فراهم آمده در آن برای توسعه و تغییر مقیاس اپلیکیشن‌های خود استفاده کرده و یا اپلیکیشن‌های موجود را در فضای ابری عمومی اجرا کنند. با نگاه به قلب این بستر می‌توان دریافت که پلتفرم آژور قابلیت عملکرد به عنوان زیرساخت به عنوان خدمات (IaaS)، بستر به عنوان خدمات (PaaS) و نرم‌افزار به عنوان خدمات (SaaS) داشته و قابلیت‌های بسیار گسترده‌ای دارد. شرکت مایکروسافت در ماه جولای سال ۲۰۱۸ بستر آژور را به عنوان یک مجموعه سرویس ابری (Cloud Service) طبقه‌بندی کرد و گروه‌ محصولات محاسباتی، وب، ذخیره داده، تحلیل، توسعه شبکه، شبکه تحویل رسانه و محتوا (CDN)، مدیریت هویت و دسترسی (IAM)، اینترنت اشیاء (IoT)، توسعه، امنیت، هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین، پایگاه داده، موبایل، مدیریت و چندین زمینه دیگر را برای آن معرفی کرد.

بیشتر بخوانید: آیون (Ion)، ابزار هویت غیرمتمزکز مایکروسافت

علاوه بر قابلیت‌های عملکردی خود، مایکروسافت آژور به عنوان بستری منعطف شناخته شده که منابع محاسباتی بیشتری را تأمین کرده و در مقابل، با سیستم‌های عامل متعدد و زبان‌های برنامه‌نویسی، ابزارها و چهارچوب‌های مختلف سازگار است. علاوه بر این، آژور به عنوان پلتفرمی با ضریب اعتماد ۹۹.۹۵ درصدی مورد تقدیر است که پشتیبانی بیست و چهار ساعته آن در رسیدن به این جایگاه نقشی اساسی دارد. سیستم آژور عملکردی در سطح جهانی داشته و داده‌های آن در مراکزی ذخیره شده‌اند که به لحاظ جغرافیایی هم‌زمان هستند. در نهایت، بستر آژور به عنوان پلتفرمی با کارایی اقتصادی طبقه‌بندی شده که موجب تشدید سطح کارایی آن می‌شود.

بررسی قابلیت‌ها

سرویس‌های محاسباتی آژور که بخشی اصلی از قابلیت‌های این بستر را تشکیل می‌دهند، به کاربران امکان داده تا ماشین‌های مجازی (VM)، کانتینرها و دسته پردازش‌های خود را اجرا و مدیریت کرده و در عین حال، دسترسی اپلیکیشن‌ها را پشتیبانی کنند. سرویس‌های وب این پلتفرم امکان توسعه و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های تحت وب و امکانات جستجو، تحویل محتوا، مدیریت رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن، نوتیفیکیشن و تهیه و تولید گزارش را فراهم می‌آورند. همان‌طور که از نام آن مشخص است، گروه خدمات فضای ذخیره‌سازی وظیفه تأمین فضای ذخیره ابری با قابلیت مقیاس‌پذیری را برای داده‌های سازمان‌ یافته و سازمان نیافته و همچنین پشتیبانی از پروژه‌های عظیم داده بر عهده دارند. سرویس‌های تحلیلی آژور فضای ذخیره و تحلیل توزیع شده را در کنار قابلیت تحلیل آنی (Real-Time)، تجزیه و تحلیل داده‌های عظیم، یادگیری ماشین، آگاهی کسب و کار، اینترنت اشیاء (IoT) و انبار کردن داده را فراهم می‌آورند. گروه خدمات توسعه شبکه به کاربران آژور امکان می‌هد تا از شبکه‌های مجازی، درگاه‌ها و اتصالات تخصیص یافته، خدمات مدیریت و عیب‌یابی ترافیک داده، توازن بار شبکه، میزبانی سیستم نام دامنه (DNS) و حفاظت از شبکه در برابری حملات توزیع شده محروم‌سازی از سرویس (DDoS) بهره‌مند شوند. علاوه بر این‌ها، در این سیستم قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از سایت‌ها و بازیابی آن در نظر گرفته شده و با استفاده از آژور، کاربران می‌توانند فضاهای ابری خصوصی و عمومی را یکپارچه کنند. به خاطر داشته باشید مانند دیگر محصولاتی که تاکنون از سوی مایکروسافت ارائه شده‌اند، تمامی قابلیت‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد تنها گوشه‌ای کوچک از امکانات مایکروسافت آژور هستند.

آژور و بلاک چین

به گفته متخصصین و همچنین به ادعای شرکت مایکروسافت، استفاده از آژور در راستای فناوری و صنایع بلاک چین موجب تسهیل توسعه بسترهای بلاک چین می‌شود؛ بر این اساس، بهره‌گیری از سرویس‌های آژور موجب شده تا زمان توسعه بسترهای مبتنی بر بلاک چین کوتاه‌تر شده و در بازه‌های زمانی بسیار کم‌تر، سهم تجربه بالاتری در اختیار توسعه دهندگان قرار گیرد. علاوه بر این، آژور شبکه‌هایی ماژولار و پیش‌ساخته را در کنار زیرساخت‌های آماده استفاده برای توسعه دهندگان فراهم می‌آورد که همه این‌ها موجب تسهیل توسعه پلتفرم‌های توزیع شده می‌شوند. همچنین، توسعه دهندگان می‌توانند با تکیه بر زیرساخت‌های فوق‌العاده آژور، سناریوهای مختلف را برای بلاک چین مد نظر خود آماده کرده و با استفاده از اتصال‌های داخلی آژور و ابزارهایی که در بخش‌های بالا معرفی شدند به بوته آزمایش بگذارند. از این طریق، امکان بررسی کارایی ایده و وجود ایرادات احتمالی در بستر توسعه یافته با سرعت بیشتری میسر شده و احتمال انتشار بستر با ایرادات ساختاری و باگ‌های نرم‌افزاری به شدت تقلیل می‌یابد.

از آن‌جایی که آژور مجموعه قدرت‌مند از ابزارهای کاربردی را در کنار هم و به صورت یکپارچه فراهم می‌آورد، توسعه دهندگان بلاک چین می‌توانند نوآوری‌های خود را با اطمینان بالا به مرحله اجرا بگذارند. با استفاده از این زیرساخت منحصر بفرد، امنیت داده‌ها حفظ شده و در صورت نیاز، امکان تغییر مقیاس آن‌ها بر روی بستر ابری جهانی، معتمد و باز همواره وجود خواهد داشت.

سخن پایانی

در حال حاضر نهاد‌ها و سازمان‌های بزرگی که در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند، استفاده از این ابزار را آغاز کرده و با بهره‌گیری از آن، بسیاری از اهداف سازمانی خود را محقق کرده‌اند. به دلیل امنیت، مقیاس‌پذیری (Scalability) و سرعت بالای آژور، این بستر برای یکی از پیچیده‌ترین فرایندهای موجود، یعنی بیمه حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار گرفته است؛ محصول این پروژه که مبتنی بر فناوری بلاک چین است، اولین پلتفرم بیمه حمل و نقل دریایی در جهان بوده که از سوی صنایع مختلف توجه گسترده‌ای را به خود معطوف کرده است. در نتیجه موفقیت این پروژه، توجه دیگر حوزه‌های صنعتی و کسب و کار نیز به کاربرد تلفیق آژور با فناوری بلاک چین جلب شده و همکاری‌های متنوعی در این زمینه آغاز شده است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

یک نظر

نظر بدهید