خبرها

هارد فورک چیست؟

Hard Fork and soft fork
نوشته شده توسط kazem

فورک (Fork) چیست؟


اصولا کدهای بر روی بلاک چین که سبب به وجود آمدن ارزهای دیجیتال می شوند کاملا قابل دسترس هستند و برنامه نویسان در هر لحظه می توانند آن را مشاهده کنند و حتی تغییرات مورد نظر خود را روی آن اعمال نمایند. معمولا زمانی که تغییری در شبکه رخ میدهد فورک پدید می آید. فورک همانطور که از شکل ظاهری آن بر میاید بیان کننده ی هر گونه وا گرایی (چه به صورت موقت و چه به صورت دائمی) در سیستم بلاک چین است.

در واقع فورکینگ به حالتی اطلاق می شود که بلاک چین به دو مسیر مختلف در می آید. می تواند به عنوان نتیجه ای از تغییر در الگوریتم باشد و یا اینکه آپدیت های نرم افزای مختصر در آن رخ دهد. گفتنی است که فورک به دو دسته ی هادرفورک و سافت فورک تقسیم می شود.

ارزهای دیجیتال دارای دو نوع فورک‌ هستند:

  • هارد فورک (Hard Fork) که سازگار با قبل نیست. (Non-Backward Compatible)
  • سافت فورک (Soft Fork) که سازگار با قبل است (Backward Compatible)

هارد فورک (Hard Fork)


واژه‌ی فورک یا انشعاب یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا پروتکل به‌ نوعی آپدیت می‌شود. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، هر تغییر در پروتکل یا آپدیت نرم‌افزار که باعث شود قوانین قبلی منسوخ شده و کد جدیدی استفاده شود، هارد فورک نامیده می‌شود.

به عبارت دیگر زمانی که یک پلت‌فرم به شدت از پلتفرم اولیه‌ی خود دور می‌شود به آن Hard fork می‌گویند. به بیان بهتر هارد فورک تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است که درآن بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی معتبر می‌شوند لذا همه‌ی کاربران ملزم به اعمال آن هستند.

در حالت کلی هاردفورک زمانی ایجاد می شود که گروهی از برنامه نویسان از شرایط و قوانین یک ارز دیجیتال ناراضی باشند یا اینکه شبکه با مشکلاتی مواجه باشد که حل آن ضروری است، راه‌حلی به نام فورک پیش روی این افراد است.

هارد فورک شامل تقسیم کردن مسیر بلوک به چند سر (مانند سرهای چنگال) با عدم اعتبار معاملات تایید شده توسط گره هایی است که به نسخه جدید نرم افزار پروتکل ارتقا داده نشده است.

هارد فورک به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

هاردفورک ناسازگار:

ساده ترین نوع انشعاب زنجیره برای فهمیدن، مدل ناسازگار است. در مواردی خاص، برخی از کاربران تصمیم به پیاده سازی و اجرای مجموعه قوانین جدیدی می گیرند. در این حالت مجموعه قوانین جدید کاملا مستقل از قوانین اصلی است.

هاردفورک نیمه سازگار:

هاردفورک نیمه سازگار (Semi-Compatible Hard Forks) زمانی اتفاق می افتد که مجموعه قوانین تقسیم شود (در نتیجه قوانینی مشترک بین دو زنجیره به وجود می آید)، اما همچنان بلاک هایی وجود خواهند داشت که تنها روی یکی از زنجیره ها معتبر هستند.

هاردفورک سازگار:

در یک هاردفورک مجموعه قوانین گسترش پیدا می کنند تا همزمان با اجازه دادن به شرایط دیگر، تمام قوانین قبلی را شامل شود.


اثرات هارد فورک چیست؟


هارد فورک گاهی باعث به وجود آمدن و تولد یک ارز جدید می‌شود. به‌ عنوان مثال اتریوم کلاسیک هارد فورکی از اتریوم و بیت کوین کش هارد فورک ای از بیت کوین است.

بیشتر بخوانید: هاردفورک بیت کوین کش

این یعنی نرم‌افزار قدیمی و جدید با یکدیگر ناسازگار بوده و خروجی‌های قدیمی نامعتبر هستند و این باعث می‌شود که دو ارز کاملاً جدا پدید آید و کسانی که مایل باشند می توانند در قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند.

هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که برخی از استخراج کنندگان تصمیم به استخراج طبق مجموعه قوانین جدید می گیرند و برخی دیگر طبق همان مجموعه قوانین قدیمی ادامه می دهند.

بیشتر بخوانید: بمب سختی اتریوم چیست؟


هدف هارد فورک


یک هارد فورک می تواند به منظور رفع خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی تر نرم افزار، اضافه کردن قابلیت های جدید یا معکوس کردن معاملات صورت گیرد.

گاهی روی دادن فورک باعث ایجاد نگرانی و وحشت بزرگ در میان کاربران یک ارز رمزپایه می‌شود. وقتی دو بلاک چین متفاوت وجود داشته باشد، در نهایت فقط یکی از آن‌ها می‌تواند صحیح باشد. بنابراین تراکنش‌های آن سکه در بلاک چین اشتباه از دست خواهند رفت. در واقع هنگام رخداد فورک به مردم هشدار داده می‌شود که تا زمانی که فورک رفع نشده است هیچ تراکنشی انجام ندهند.

همچنین بخوانید: سکه‌های ثابت بانکی وابسته به فناوری بلاک چین

ایجاد فورک برای کمپانی‌هایی که به آن نوع سکه وابسته هستند، بسیار گران تمام می‌شود. به دلیل این که تراکنش‌های زیادی طی فورک از بین می‌روند، کسب و کار‌هایی که از آن ارز رمزپایه استفاده می‌کنند عملا دستشان بسته می‌شود. علاوه بر این، فورک‌ها باعث ایجاد حجم عظیمی از کار اضافی در جامعه‌ کاربران آن سکه می‌شود؛ چون نرم‌افزار مربوط به آن سکه باید به طور کامل به جدیدترین نسخه سکه بروز رسانی شود. کاربران،صرافی ها، معدن‌کاوان سکه و بسیاری از افرادی که با آن سکه سر و کار دارند، باید نرم‌افزار خود را آپدیت کنند تا جلوی از دست رفتن سکه‌هایشان گرفته شود.

معمولا ارزش سکه حین فورک سقوط می‌کند. اگر فورک بتواند ثبات و ساختار سکه را از طریق بهبود کدها ارتقا بخشد، فرصتی فوق‌العاده برای خرید آن نوع سکه محسوب می‌شود.


سافت فورک (Soft Fork)


سافت فورک یک بروزرسانی در نرم افزار بوده که با نسخه‌های قدیمی سازگار (backwards compatible) است.

این بدین معناست که شرکت‌کنندگانی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده باشند نیز می‌توانند در اعتبارسنجی (Validation) و تایید (Verification) تراکنش‌ها شرکت کنند. پیاده‌سازی سافت فورک به نسبت آسان‌تر بوده چراکه تنها نیاز است اکثریت شرکت‌کنندگان نرم‌افزار خود را آپدیت کنند. همه‌ی شرکت‌کنندگان چه نرم‌افزار خود را آپدیت کرده و چه نکرده باشند، می‌توانند بلاک‌های چدید را تشخیص دهند و فعالیت‌هایشان با شبکه سازگار است. نکته‌‌ی قابل تامل این است که عملکرد شرکت‌کننده‌ای که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید: منظور از اصطلاح گاو ها و خرس ها در بازار ارز دیجیتال چیست؟

یک مثال برای سافت فورک این است که مثلا سایز بلاک‌ها از ۱ مگابایت به ۸۰۰ کیلوبایت تغییر پیدا کرده است. نودهایی از شبکه که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده‌اند در سافت فورک می‌توانند تراکنش‌های جدید را ببینند. مشکل زمانی به وجود می‌آید که ماینری که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده است، بخواهد بلاک جدیدی را ثبت نماید و بلاک او توسط شبکه رد می‌شود. از این رو سافت فورک یک مکانیزم ارتقاء تدریجی را نشان می‌دهد که افرادی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده‌اند با محدود شدن قابلیت‌هایشان، انگیزه‌ی کافی برای اینکار را پیدا کنند.

مثال‌هایی برای سافت فورک:

BIP66: یک سافت فورک برای اعتبارسنجی امضای شبکه‌ی بیت ‌کوین بود.

P2Sh: یک سافت فورک برای اضافه کردن قابلیت آدرس‌های چند امضایی بر روی شبکه‌ی بیت کوین بود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

یک نظر

نظر بدهید