مقالات

آیا دوج‌کوین می‌تواند سکه محبوب جهان در سال ۲۰۲۰ باشد؟

dogecoin
نوشته شده توسط kazem

موج عظیم رمزارزها در سال ۲۰۱۳ اینترنت را متحول کرد؛ با افزایش توجه عمومی نسبت به فناوری بلاکچین، یکی از بامزه‌ترین میم‌های اینترنتی (Meme) که تصویر یک سگ بود، به عنوان شوخی برای یک سکه‌ انتخاب شد. اگرچه دوج‌کوین (Dogecoin) مسیر خود را در قالب یک شوخی آغاز کرد، اما توکن و مفهوم پشت آن به سرعت از محبوبیتی بالا در میان اعضای جامعه بلاکچین و طرف‌داران رمزارز برخوردار شد. بر اساس نتایج تعداد زیادی از تحقیقات صورت گرفته، صاحبان نظر بر این باورند تا پایان سال جاری میلادی این سکه به محبوب‌ترین توکن در جهان تبدیل خواهد شد. توکنی که برای تمسخر رمزارزها ساخته شده بود، در سال‌های اخیر توانسته میلیون‌ها دلار سرمایه را در قالب رمزارز به خود جذب کند. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار دوج‌کوین بالغ بر ۳۶۰ میلیون دلار آمریکا بوده است.

همچنین بخوایند: استخر های استخراج دوج کوین

از ویژگی‌های برجسته‌ای که دوج‌کوین با آن‌ها شناخته می‌شود می‌توان به کارمزد تراکنش کم، سرعت تراکنش بالا و کاربر پسند بودن محیط این پلتفرم اشاره نمود؛ علاوه بر این‌ها، زمان تولید بلوک در این بلاکچین بسیار پایین بوده و نهایتاً به یک دقیقه می‌رسد. از آن‌جایی که کاربران و کارشناسان بسیاری در دنیای رمزارزها امید به شکست بیت کوین (Bitcoin) توسط دوج‌کوین دارد، این توکن فرصت سرمایه‌گذاری فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد.

پدیده دوج‌کوین

در سال ۲۰۱۳ هیچ یک از کارشناسان حتی گمان نمی‌کردند که تا سال ۲۰۱۹ دوج‌کوین بتوانند به چنین سقفی از ارزش بازار برسد؛ چرا که این سکه راه خود را بعنوان یک شوخی شروع کرده بود. با این وجود، به دلیل فرصت‌های سرمایه‌گذاری گسترده و کاربردهای متعددی که دوج‌کوین به عنوان یک سکه جایگزین دارد، این توکن از انعطاف و کاربرد بالایی برخوردار است.

بعلاوه، این سکه حجم مالی عظیمی را برای اهداف خیریه تأمین کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به کمک ۵۰ میلیون دلاری برای جامائیکا و کمک ۴۰ میلیون دوج‌کوین برای احیای یک رودخانه‌ در کنیا اشاره نمود. گذشته از این‌ها، دوج‌کوین یکی از فعال‌ترین طرف‌داران را در جامعه رمزارز داشته و به نظر می رسد تکیه اساسی آن بر دوش طرف‌دارانش باشد.

سکه محبوب سال ۲۰۲۰!

تنها تعداد اندکی از ویژگی‌هایی که در بالا برای دوج‌ کوین مورد اشاره قرار گرفت کافیست تا آن را به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاران بلند مدت تبدیل کند. در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های دوج‌کوین، استفاده از آن برای پاداش دادن به کاربران بسترهای اجتماعی ردیت (Reddit) و توییتر (Twitter) است. این سکه در زمان نگارش این مقاله در جایگاه بیست و نهمین توکن جهان به لحاظ ارزش بازار قرار داشته و نرخ بازگشت سرمایه ۴۳۵.۰۵ درصد برایش تعریف شده است. بعلاوه، ارزش بازار دوج‌کوین سیر صعودی در پیش گرفته و به ۳۵۶,۸۶۰,۱۵۶ دلار رسیده است.

dogecoin-price

با بررسی داده‌های آماری می‌توان به وضوح شاهد افزایش محبوبیت دوج‌کوین در میان کاربران و سوداگران بود. برای درک بهتر امر، باید بدانید که ارزش بازار دوج‌کوین از اواسط ماه آپریل سال ۲۰۱۹ تا پایان ماه می (یعنی در حدود یک ماه و نیم) بالغ بر ۲۲ میلیون دلار افزایش یافته است. حجم ۲۴ ساعته این رمزارز ۵۷,۳۳۱,۶۱۹ دلار آمریکا بوده که به عقیده متخصصین، شاهد افزایشی با نرخ سه درصد بوده است. با این وجود، با رسیدن بهای هر واحد این سکه به بالاترین حد خود، یعنی  ۰.۰۱۸ دلار آمریکا، دوج‌کوین هنوز برای رسیدن به بیت کوین و دیگر رمزارزهای مطرح جهان راه زیادی در پیش دارد. در حالی که به عقیده برخی کارشناسان حداکثر بهای هر دوج‌کوین در پایان سال ۲۰۱۹ ، تنها ۰.۰۰۹ دلار خواهد بود، دیگر متخصصین عقیده دارند این توکن سد یک دلار را پشت سر خواهد گذاشت.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

2 نظر

نظر بدهید