خبرها

بلاک چین تلگرام در راه است!

telegram-blockchain
نوشته شده توسط kazem

مسئولان تلگرام بعد از جمع‌آوری سرمایه و شروع تحقیق و توسعه اکنون به صورت جدی توسعه اپلیکیشن‌هایی برای بلاک چین این پیام‌رسان را آغاز کرده‌اند.

یک حساب توییتری با نام Button Wallet توییتی را منتشر کرده است که در آن ادعا شده این والت اولین اپلیکیشن غیرمتمرکزی (dApps) است که  بر روی بلاک چین تلگرام توسعه داده می‌شود.

شبکه باز تلگرام

شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) در واقع همان بلاک چینی است که پاول دوروف قبلا وعده آن را داده بود. این پروژه با نام اختصاری TON تا امروز در هاله‌ای از ابهام بوده و تلگرام حاضر نشده اطلاعات دقیقی را درباره آن منتشر کند.

با این حال از میان اخبار غیر رسمی درباره بلاک چین تلگرام می‌توان به خبر چند ماه پیش خبرگزاری‌ها اشاره کرد که حاکی از دسترسی آزمایشی به بلاک چین این پیام رسان برای گروهی منتخب از دولوپرها بود.

نتیجه این بررسی نشان داد سرعت تراکنش‌ها در بلاک چین پیام‌رسان تلگرام رضایت بخش هستند و حریم خصوصی در آن رعایت می‌شود.

همچنین چند روز پیش از زبان برنامه‌نویسی جدیدی با نام FIFT نام برده شده که قرار است قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های بلاک چین تلگرام با آن توسعه داده شود. 

FIFT یک زبان برنامه‌نویسی بر اساس انباشتگی است که برای ارزیابی و رفع اشکال در ماشین مجازی بلاک چین تلگرام و خود شبکه بلاک چین این پیام‌رسان طراحی شده هرچند می‌تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد.

حالا تیم والت Button ضمن تمجید از توسعه‌دهندگان بلاک چین تلگرام درباره آنها نوشته است:

در حال حاضر تجربه توسعه اپلیکیشن برای TON کمی پیچیده است ولی تیم بلاک چین این پیام‌رسان کدنویس‌های خوبی دارد!

در بخش دیگری از این پست آمده است که تلگرام برای حل مشکل مقیاس‌پذیری که این روزها گریبان خیلی از شبکه‌های بلاک چینی را گرفته از راه‌حل شاردینگ استفاده می‌کند.

بهبود سرعت

شاردینگ یک مفهوم رایج در پایگاه‌های داده و عملکرد اصلی آن افزایش کارایی این پایگاه‌ها است. هر شارد یک برش افقی از داده‌ها است و در ساختار بلاک چین با اجرای این تکنیک هر گره فقط بخشی از شبکه را ذخیره می‌کند که در نهایت باعث بهبود مقیاس‌پذیری شبکه می‌شود. 

به این ترتیب ۳۰۰ میلیون نفر کاربر تلگرام مشکل تاخیر در بلاک چین این پیام‌رسان را نخواهند داشت. اما بد نیست بدانید گره‌ها در شبکه بلاک چین TON چهار نقش متفاوت خواهند داشت که عبارتند از تایید‌کنندگان (Validators)، ضامن‌ها (Collators)، انتخاب‌کنندگان (Nominators) و ماهیگیران (Fisherman).

در این بین نقش ماهیگیران جالب‌تر به نظر می‌رسد. آنها مسئول شکار تراکنش‌های اشتباه یا به عمد دستکاری شده‌ای هستند که ممکن است به هر نحوی توسط تایید کنندگان در داخل یک بلوک قرار داده شده باشد.

اکثر بلاک چین های فعلی چنین ویژگی ندارند در حالی که بلاک چین این پیام‌رسان می‌تواند با بهره‌بردای از آن تایید‌کنندگان را همیشه وفادار و درستکار نگه دارد. 

در حال حاضر یک مخزن گیت‌هاب منتسب به پروژه بلاک‌چین تلگرام ایجاد شده که تا حدودی اسناد لازم برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.


CCN

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

2 نظر

  • بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد
    خب این تلگرام با فناوری بلاک چین کی میاد

    • هنوز اطلاع دقیقی از زمان انتشارش در دست نیست
      در اولین رمان مشخص شدن حتما از طریق خبر فوری اطلاع رسانی خواهیم کرد

نظر بدهید