خبرها

معرفی ماینر گیت

miner-gate
نوشته شده توسط kazem

با افزایش محبوبیت فناوری بلاک چین به عنوان یکی از تازه‌ترین شیوه‌های کسب و کار، حجم بالایی از کاربران با خرید دستگاه‌های آسیک (ASIC) و تهیه ریگ‌های استخراج رمزارز (GPU Rig) اقدام کرده و مقادیر قابل ملاحظه‌ای از سرمایه به سمت این بازار کار نوظهور سرازیر شد. اگرچه این ماینرهای تازه وارد در ابتدای مسیر می‌توانستند درآمد مناسبی را داشته باشند و سرمایه خود را در مدت معقولی باز یابند، اما هر چه بر تعداد ماینرها افزوده شد، پیچیدگی شبکه‌های بلاک چین نیز افزایش یافت و به تبع آن، دیگر دستگاه‌های ماینر در قالب سنتی خود کارایی آن‌چنانی نداشتند. نیاز فزاینده به توان پردازشی بالا برای استخراج هر بلوک منجر به توسعه پدیده‌ای جالب شد که به کاربران و ماینرها امکان می‌داد تا توان هش (Hash Power) خود را اجاره داده و سهم منصفانه‌ای از کارمزد تراکنش را دریافت کنند. در این مطلب قصد داریم تا یکی از این فضاها، یعنی استخر ماینینگ (Mining Pool) را برای شما به طور اجمالی معرفی کنیم.

از دیدگاه بسیاری از کاربران و متخصصین امر، ماینر‌گیت یکی از خوشنام‌ترین و قابل اعتمادترین استخرهای استخراج رمزارز است.

ماینر‌گیت

استخر ماینینگ ماینر‌گیت (MinerGate) توسط گروهی از افراد مشتاق به فعالیت در زمینه بلاک چین و رمزارز تأسیس شد؛ این بستر از اساس به عنوان یک استخر عمومی بر روی پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) مستقر شد. این پلتفرم به کاربران خود امکان داده تا از سرویس‌های متعددی استفاده کرده و با تکیه بر قابلیت‌های آن، سکه‌ها و توکن‌های متعددی نظیر بیتکوین (BTC) را استخراج کنند.

بیشتر بخوانید: استخر استخراج چیست؟

ماینر‌گیت برای کاربرانی که در سرتاسر جهان قرار دارند قابل دسترسی است؛ با این وجود در حال حاضر بخش اعظمی از ۷۵۰,۰۰۰ کاربر این پلتفرم در ایالات متحده آمریکا، ویتنام، برزیل و روسیه هستند. این بستر در ابتدای راه‌ خود تنها به عنوان استخر استخراج بیتکوین کارایی داشت، اما با گذر زمان پشتیبانی خود را از دیگر توکن‌ها و سکه‌های مطرح نیز آغاز کرد. فهرست زیر نشان دهنده سکه‌های قابل استخراج از طریق این استخر بوده و نرخ هش (Hash Rate) موجود برای هر یک از این رمزارزها برای شما آورده شده است.

بیتکوین Bitcoin ۷۴.۲ پتاهش در ثانیه
زی‌کَش Zcash ۱۸.۱ کیلوهش در ثانیه
بیتکوین گُلد Bitcoin Gold ۲.۰ کیلوهش در ثانیه
اتریوم Ethereum ۱۸.۳ گیگاهش در ثانیه
اتریوم کلاسیک Ethereum Classic ۳.۶ گیگاهش در ثانیه
لایتکوین Litecoin ۴.۲ گیگاهش در ثانیه
بایت‌کوین Bytecoin ۱.۷ مگاهش در ثانیه
مونرو Monero ۳.۸ مگاهش در ثانیه
مونرو کلاسیک Monero Classic ۲.۳ مگاهش در ثانیه
فانتوم‌کوین Fantom Coin ۱۴۲.۸ کیلوهش در ثانیه
آئون‌کوین Aeon Coin ۱۷۰.۰ کیلوهش در ثانیه

کاربری ماینر‌گیت

کاربرانی که قصد استفاده از این پلتفرم را دارند، می‌توانند رابط کاربری گرافیکی یا کنسول کم حجم ماینر‌گیت را دانلود کنند؛ هر دو رابط مذکور با سیستم‌های عامل ویندوز (هر دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی)، مک و اوبانتو سازگار هستند. اساس کاری این بستر نیز مانند بسیاری دیگر از استخرهای ماینینگ مبتنی بر شبکه‌ای از سیستم‌های کامپیوتری هستند که منابع خود را به اشتراک گذاشته و در قالب ماینر عمل می‌کنند. در این راستا، ماینر‌گیت سه مدل استخراج ادغام شده (Merged Mining)، استخراج هوشمند (Smart Mining) و استخراج مبتنی بر وب (Web Mining) را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

برای دانلود ماینرگیت آخرین نسخه بر روی دکمه های زیر کلیک کنید.

در مدل اول، ماینر‌گیت امکان استخراج دو رمزارز را به صورت هم‌زمان در اختیار کاربر قرار می‌دهد؛ ارزش این مدل در تضمین بازدهی و سودآوری ماینینگ برای کاربر است. ویژگی استخراج هوشمند، بهترین و کارآمدترین رمزارز ممکن را در بازه زمانی مورد نظر انتخاب کرده و به استخراج آن می‌پردازد. از آن‌جایی که اکثریت ماینرها به سیستم‌های مناسب برای تشخیص بهترین و سودآورترین سکه نیستند، این مدل کارایی بسیار ارزشمندی دارد. با این وجود، استخراج هوشمند از الگوریتمی بهره می‌برد که صرفاً بهترین گزینه را انتخاب می‌کند؛ این بدان معناست که ممکن است سکه انتخابی، سکه مورد نظر کاربر نباشد. به همین دلیل، امکان غیر فعال کردن این قابلیت وجود داشته و کاربر می‌تواند توکن مورد نظر خود را به صورت دستی انتخاب کند. در نهایت، کاربرانی که قصد استفاده از مدل استخراج مبتنی بر وب را دارند، لزومی به دانلود کردن رابط کاربری ماینر‌گیت نداشته و می‌توانند با بهره‌گیری از کنسول مبتنی بر وب این پلتفرم به هدف خود دست یابند.

همچنین بخوانید: استخراج یا آربیتراژ بیت کوین؟

Smart Miner نام قابلیتی در این نرم افزار است که پس از فعالسازی آن، نرم افزار به طور خودکار بهترین ارز برای استخراج را مطابق با سخت افزار شما تشخیص می دهد و شروع به استخراج آن می کند.

در این بخش یک سری اصطلاحات وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

Shares good/bad/last – در این بخش میزان سهم قابل قبول مختص به شما و میزان سهم رد شده و آخرین سهمی که دریافت کرده اید، نمایش داده می شود.

Reward method – در این بخش دو عبارت PPS یا PPLNS قابل مشاهده خواهد بود که PPS به تعریف ماینرگیت حالتی است که در آن درآمد شما به مرور زمان دوبرابر می شود و کارمزد دریافتی آن هم بیشتر است ولی برای افرادی که مدت کوتاهی ماین می کنند، مناسب نیست و PPLNS کارمزد کمتری را برای شما به همراه دارد و در مدت کوتاه سود خوبی می دهد اما خبری از چند برابر شدن درآمد نیست.

انتخاب بین PPS یا PPLNS با شماست.

Merged Mining – نام قابلیتی دیگر در این نرم افزار است که به شما این امکان را می دهد که ارز هایی که الگوریتم هش یکسانی دارند را در یک زمان و بدون نیاز به صرف منابع جداگانه برای آن ارز استخراج کنید.

سیستم‌های بازدهی

ماینرهایی که تحت قالب بازدهی PPS از این بستر استفاده می‌کنند، نرخ بازدهی به ازای هر سهم تکمیل شده در نظر گرفته شده است؛ اگرچه این شیوه عامل شانس را از درآمد ماینر حذف می‌کند، اما درآمد ماینر را به ازای هر سهم بالغ بر ۵ درصد کاهش می‌دهد. بر اساس این سیستم بازدهی، پرداخت به ماینر به ازای تعداد توکن‌های استخراج شده در هر سهم محاسبه شده و صورت می‌گیرد. سیستم دوم که PPLNS نام دارد، نرخ بازدهی بالاتری را برای ماینر به همراه دارد. وجود نوسانات بازدهی در این سیستم و طی ۲۴ ساعت، آن را به گزینه‌ای مناسب برای افرادی تبدیل کرده که به دنبال سریع‌ترین مسیر استخراج رمزارز هستند.

جمع‌بندی

ماینر‌گیت تدابیر امنیتی مناسبی را برای کاربران خود در نظر گرفته که از جمله آن می‌توان به تصدیق هویت دو عاملی اشاره نمود که برای هر تراکنش صورت گرفته در حساب کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، وب‌سایت این بستر تحت پروتکل SSL عمل کرده و تمامی ارتباطات را به صورت رمزنگاری شده مدیریت می‌کند. در نهایت، این پلتفرم ادعا دارد که با تکیه بر بروزرسانی پیوسته، از آخرین پیشرفت‌ها استفاده کرده و تمامی باگ‌ها و حفرات امنیتی موجود را برطرف می‌کند. این بستر می‌تواند محلی مناسب برای استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزها در فضای ابری باشد؛ از دیدگاه بسیاری از کاربران و متخصصین امر، ماینر‌گیت یکی از خوشنام‌ترین و قابل اعتمادترین استخرهای استخراج رمزارز است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید