خبرها

برنا، پلتفرم بلاک چین بانکی و مالی ایران

Borna-blockchain-platform
نوشته شده توسط kazem

پروژه بلاک چین ملی

 بر اساس اخباری که اخیراً منتشر شده است، بانک مرکزی ایران به واسطه زیر مجموعه خود، یعنی شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی و شرکت آریاتک که یکی از شرکت‌های فعال در زمینه توسعه و ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین در تهران است، پروژه‌ای را برای توسعه بلاک چین ملی وارد مرحله اجرایی کرده است. بر اساس اخبار، این بلاک چین ملی قرار است در بخش بانک‌داری و خدمات و امور مالی مورد استفاده قرار گیرد. بانک مرکزی و دولت جمهوری اسلامی ایران امیدوار است با استفاده از این پلتفرم که نام «بُرنا» برای آن انتخاب شده، معضلات موجود در نظام بانکی را برطرف کرده و با ایجاد اقتصاد مالی دیجیتال، سیستم‌های سنتی و منسوخ را کنار بگذارد. علاوه بر این، یکی دیگر از اهداف این پروژه مخاطب قرار دادن نهادهای خصوصی داخلی بوده تا از این طریق نظام پولی و بانکی یکپارچه‌ای در سرتاسر کشور به اجرا گذاشته شود.

Borna

با در نظر گرفتن شرایط پر تنشی که بر رابط میان ایران و ایالات متحده آمریکا حاکم است و همچنین نظر به این که دور جدیدی از تحریم‌ها از سوی این کشور بر اقتصاد ایران تحمیل شده، به نظر می‌رسد دولت ایران قصد دارد تا از این بستر و فناوری نوظهور برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده کند. شایان ذکر است که اشخاص و نهادهای دخیل در این پروژه اظهار داشته‌اند که این بلاکچین صرفاً در حوزه داخلی ایران به اجرا گذاشته خواهد شد و در این مرحله از پروژه، پشتیبانی از هیچ رمزارزی برای برنا در نظر گرفته نشده است.

برنا، محصول همکاری بخش دولتی و خصوصی

نرخ توجه دولت ایران به فناوری بلاک چین و رمزارزها از اواخر سال ۱۳۹۶ با سیر افزایشی قابل ملاحظه‌ای روبرو بود و مانند تمامی دیگر کشورهایی که در حال دست و پنجه نرم کردن با تحریم‌های دولت ایالات متحده نسبت به خود هستند، ایران نیز فناوری بلاکچین را به عنوان ابزاری برای دفاع از منافع خود در برابر پیامدهای نامطلوب تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سوی قدرت‌های غربی در نظر گرفته است. بر اساس اخبار منتشر شده در نشریات داخلی، شرکت خدمات انفورماتیک و آریاتک در حال کار بر روی توسعه پروتکل‌های متعددی برای شبکه برنا هستند؛ توسعه‌ دهندگان این بلاک چین انتظار دارند محصول کار آن‌ها در قالب بستر مرکزی نظام مالی و بانکی ایران مورد استفاده قرار گرفته و عمل کند.

یکی از اهداف پروژه برنا کاهش کلی نیازهای فنی، تخصصی و مالی مورد نیاز برای توسعه سیستم‌های مبتنی بر فناوری دفاتر کل توزیع‌ شده (DLT) عنوان شده است؛ با راه‌اندازی محصول این پروژه، از بانک‌های مطرح ایران انتظار می‌رود تا از استارت‌آپ‌های فعال در حوزه فناوری مالی (Fintech) پشتیبانی کرده و به آن‌ها امکان استفاده از این بستر را بدهند تا با تکیه بر آن، صنایع مالی و بانکی ایران نمایی کاملاً دیجیتال به خود بگیرد. شایان ذکر است که مالکیت برنا به صورت انحصاری در اختیار شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی ایران بوده و آریاتک صرفاً به عنوان پیمانکار خصوصی این پروژه برای توسعه چندین نمونه اولیه آزمایشی به ارائه خدمات می‌پردازد.

ابعاد و ویژگی‌ها

 توسعه دهندگان آریاتک در حال حاضر در حال ساخت پلتفرم برنا بر روی بستر بلاک چین سازمانی ارائه شده از سوی شرکت IBM، یعنی هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) هستند که یک بستر متن باز است. یکی از ویژگی‌های بستر هایپرلجر، وجود قراردادهای هوشمند (Smart Contract) آماده به کار (PnP) در آن است که طراحی و برنامه‌ریزی پروتوکل‌هایی نظیر پروتکل‌های اجماع (Consensus) را تسهیل می‌کنند. چندی پیش محققین دانشگاه واترلو در کانادا اعلام نمودند که موفق به اعمال تغیرات در بستر هایپرلجر فابریک شده‌اند که امکان انجام تراکنش‌ها را با سرعت بسیار بالا فراهم آورده است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت:

رصد کسب دانش تئوری بلاک‌ چین و رمز ارزها و پلتفرم های مختلف بلاک چینی، تاسیس آزمایشگاه بلاک چین و رمزارز، ایجاد محیط توسعه و آزمایش انواع پلتفرم‌ها و راهکارها و میزبانی از فین تک های فعال در حوزه بلاک چین با هدف جذب و تربیت نیروی انسانی متخصص و پیاده سازی راهکارهای مالی و بانکی مبتنی بر بلاک چین در قالب پلتفرم بلاک چینی برنا از اقدامات این شرکت در حوزه بلاک چین است.

مشخصات اولیه پروژه برنا در اوایل دی‌ ماه سال ۱۳۹۷ منتشر شد؛ بر اساس اسناد فنی پروژه، این پلتفرم دو لایه کاربردی اصلی رقابتی و غیر رقابتی خواهد داشت. بخش اعظمی از تلاش‌های در حال حاضر بر لایه کاربردی غیر رقابتی است که سه راه‌حل اصلی حسابرسی دیجیتال، پروتکل‌های شناخت مشتری و سیستم مدیریت توکن متمرکز است. توسعه دهندگان پروژه امیدوارند بانک‌های مطرح ایران این قابلیت‌های اصلی استفاده کرده تا نظارت و پایشی قدرت‌مند را بر نظام مالی کشور اعمال کنند.

به گفته شهرزاد پاک‌گوهر، یکی از تحلیل‌گران فناوری بلاک چین و از مشاوران آریاتک:

پلتفرم برنا هیچ محدودیتی در زمینه موسسات مالی نداشته و تمامی این موسسات می‌توانند از خدمات برنا استفاده کنند. بعنوان مثال، قابلیت هویت دیجیتال توسعه یافته بر روی این بستر که برای کاربرد شناخت مشتریان توسط بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای دیگر نهادهایی که نیاز به استفاده از سرویس هویت دیجیتال دارند نیز قابل استفاده خواهد بود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

یک نظر

نظر بدهید