بیت کوین مقالات

ساتوشی، خردترین واحد بیت کوین

satoshi-bitcoin
نوشته شده توسط kazem

از خرید پیتزا با ساتوشی (Satoshi) گرفته تا اضافه شدن ۱۰,۰۰۰ ساتوشی به مشعل لایتنینگ (Lightning Torch) در هر جابجایی، می‌توان به وضوح شاهد رواج هر چه بیشتر این واحد خرد از بزرگ‌ترین رمزارز جهان، یعنی بیت کوین (Bitcoin) بود. با افزایش بهای بیت کوین از سال ۲۰۱۷ به بعد، قدرت خرید این رمزارز کاهش یافت و به حدی رسید که کاربران و سوداگران به سختی می‌توانند این توکن را در واحدهای کامل خریداری کنند.

بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتو واقعی کیست؟

علاوه بر این، از آن‌جایی که این سکه به هدف جایگزینی ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) توسعه یافته و عرضه شده بود، بایستی شرایط مهیا می‌شد که بتوان از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده شود؛ به همین دلیل، واحد کوچک‌تری برای آن در نظر گرفته شد و با الهام از نام بنیان‌گذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، نام ساتوشی (SAT) برای آن انتخاب شد. در این مطلب سعی داریم با این واحد کوچک از نزدیک آشنا شده و از آخرین وضعیت آن در بازار رمزارزها مطلع شویم.

ساتوشی و ارزش آن

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، ساتوشی کوچک‌ترین واحد ثبت شده بر روی بلاک چین بیت کوین است؛ به لحاظ ارزش، هر ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیتکوین و فورک‌های آن یعنی بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV) یا بیتکوین‌کش (BCH) است. کاربرد ساتوشی هر روزه در دنیای رمزارزها و مباحث مربوط به آن افزایش می‌یابد؛ این گسترش تا جایی ادامه داشته که نرم‌افزار هانی‌ماینر (HoneyMiner) که برای استخراج بیت کوین طراحی و عرضه شده است، پاداش ماینرها را بر حسب ساتوشی می‌دهد.

bitcoin-satoshi

اگر چه کاربرد ساتوشی به عنوان یک واحد رمزارز در سال‌های اخیر اوج گرفته، اما سابقه آن به سال‌های اولیه ظهور بیت کوین بر می‌گردد! در پانزدهم نوامبر سال ۲۰۱۰، یکی از کاربران بیتکوین‌تاک (BitcoinTalk) با نام کاربری ریباک (Ribuk) پیشنهاد کرد تا کوچک‌ترین واحد بیتکوین که در آن زمان یک‌صدم (۰.۰۱) بیت کوین بود، ساتوشی نامیده شود. در آن زمان هیچ‌یک از کاربران فروم به پیشنهاد ریباک اهمیت ندادند و در واقع آن‌را نه تأیید کردند و نه رد! شاید دلیل این بی‌اهمیتی این بود که بحث داغ در آن زمان، انتخاب کاراکتر یونی‌کُد (Unicode) مناسب برای بیتکوین بود که هیچ ربطی به واحدهای این توکن نداشت و به همین دلیل، نظر ریباک به نظر بی‌ربط رسید.

با این وجود، ریباک در زمان ورود خود به بحث این پرسش را مطرح کرد که

چه برنامه‌ای برای خرد کردن واحد بیتکوین وجود دارد؟

آیا قرار است مثل سیستم متریک، از واحدهای هزارتایی استفاده کنیم؟

اگرچه این پرسش کاملاً مهم و به جا بود، اما هیچ‌کس تمایلی به پاسخ دادن به آن نداشت؛ در نتیجه، ایده ریباک نادیده گرفته شد و هیچ اقدامی در راستای آن صورت نگرفت.

مدتی بعد در دهم فوریه سال ۲۰۱۱، ریباک مجدداً مسأله مشابهی را در مبحث «نیاز به تقسیم‌پذیری بیشتر – نیاز به تعداد اعشار بیشتر» مطرح نمود که این‌بار به نظر بیشتر مرتبط می رسید. این‌بار نظر او پاسخ‌هایی را به همراه داشت و هشت روز بعد مبحث کاملاً جدید تحت عنوان بیت‌سنت (Bitcent) باز شد که کاربران بیتکوین‌تاک در آن به این نتیجه رسیدند که زمان آن رسیده که واحد‌های کوچک‌تری برای بیت کوین تعیین شود. پیشنهاد ریباک به شرح زیر بود:

یک ساتوشی = یک میکروبیت‌سنت (کوچک‌ترین واحد بیت کوین در آن زمان)satoshi

صد میلیون ساتوشی = یک بیت کوین

موافقید؟ کاربری دیگر در پاسخ به آن نوشت «موافقم» و پس از آن، ساتوشی با ضریب ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ به کوچک‌ترین واحد ارزی بر روی شبکه بیت کوین تبدیل شد.

دلیل تأخیر در کاربرد

اگرچه ساتوشی در سال ۲۰۱۱ وارد فرهنگ لغات صنایع بلاک چین شد، اما تا این اواخر استفاده از آن متداول نبود و حتی در گوشه و کنار مباحث هم با آن اشاره‌ای نمی‌شد. اما طی چند سال اخیر شاهد آن بوده‌ایم که کاربرد این واحد رو به افزایش داشته و حتی کمپین‌هایی در رابطه با آن آغاز شده و اشارات متعددی به آن می‌شود. به اعتقاد مدیر اجرایی ارشد شرکت بیت‌کانسالت (bitConsult) که شرکت مشاوره بیت کوین است، این امر می‌تواند ریشه در بایاس قیمت داشته باشد. به گفته وی

با در نظر گرفتن سابقه فعالیتم در زمینه امور مالی، به طور ناخوداگاه فکرم به سمت بهای سهام و واحدهای خرد سهام می‌رود؛ افراد در نهایت علاقه دارند که دارایی خود را افزایش داده و نسبت به قیمت بایاس دارند.

اگر یک سهام قیمتی نسبتاً بالا داشته باشد، ممکن است شرکت صاحب آن تصمیم به خرد کردن آن گرفته تا خرید واحدهای سهام برای سرمایه‌گذاران خرد آسان‌تر شده یا حداقل آسان‌تر به نظر برسد! همین دیدگاه روان‌شناختی برای بیت کوین و بهای بالای آن نیز صادق است؛ به همین دلیل است که سکه‌های جایگزین ارزان‌تر در نگاه اول از جذابیت بیشتری برخوردار بوده و خریداران تازه‌کار که قصد ورود به بازار رمزارزها را دارند، با سهولت بیشتری آن را تهیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چگونه کار می کند!

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید