مقالات

توکنیزاسیون چیست؟

tokenization
نوشته شده توسط kazem

اگر در اخبار و مطالب مرتبط با فعالیت بانک‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها در حوزه بلاک چین و رمزارزها جستجو پرداخته باشید، مسلماً با عبارت توکنیزاسیون (Tokenization) برخورد کرده‌اید. در بسیاری از اخبار با این مطلب مواجه بوده‌ایم که فلان شرکت یا فلان بانک قصد توکنیزه کردن فرایند، خدمات یا دارایی‌های خود را دارد. حتی در برخی موارد اخباری مبنی بر توکنیزه شدن آثار هنری در پلتفرم یا وب‌سایت‌های خاصی منتشر شده است. در این مطلب قصد دارین تا فرایند توکنیزاسیون را تا حد امکان به صورت مختصر، ساده . شفاف برای شما تعریف کنیم پس با ما همراه باشید.

توکنیزاسیون

اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنید، فرایند تبدیل اقلام، کالاها و یا خدمات به دارایی‌های دیجیتال را توکنیزاسیون می‌گویند. برای درک بهتر این فرایند، اجازه دهید از مثالی استفاده کنیم. فرض کنید شما صاحب مزرعه‌ای هستید که ارزش آن یک میلیارد تومان است؛ در این مزرعه و در کنار محصولات کشاورزی، یک طویله با تعدادی گاو، مرغ و خروس و گوسفند وجود دارد. شرایط مالی شما بنا به دلایلی پیچیده شده و فوراً نیاز به پول دارید که برای بدست آوردن آن، می‌توانید مزرعه خود را در قالب سنتی فروخته و به اصطلاح به آن چوب حراج بزنید. برای این کار بایستی کلی کاغذ بازی را پشت سر گذاشته و منتظر خریدار مناسب باشید؛ پس از آن بایستی با خریدار به توافق برسید و کلی مراحل دیگر را پشت سر بگذارید تا در نهایت، پول مورد نیاز خود را دریافت کنید. حالا فرض کنید که نیاز مالی شما کم‌تر از یک میلیارد تومان است؛ آیا در این شرایط ترجیح نمی‌دهید که بخش اعظم مزرعه را برای خود نگه‌ دارید؟

تصور کنید که امکان صدور توکن دیجیتال با نماد «گاو» برای شما وجود دارد و با صدور این توکن، هر واحد آن برابر با یک درصد از کل دارایی شماست. در این شرایط، هر توکن نماینده درصدی مشخص از دارایی شما، یعنی مزرعه است. از دیدگاه فنی، از این طریق شما الگوریتمی را توسعه می‌دهید که بر روی شبکه بلاک چین در قالب یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) به اجرا گذاشته می‌شود. این الگوریتم تعریف کننده تمامی خصوصیات توکن مورد نظر شما، نظیر ارزش، تعداد، نام، نماد و سایر مشخصات آن خواهد بود. برای این که بتوانید توکن «گاو» را برای عموم عرضه کرده تا امکان فروش آن در صرافی‌ها و بازارهای بورس مختلف فراهم آید، پیش از هر چیز نیاز به پلتفرمی خواهد بود که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر، بلاک چین اتریوم (Ethereum) محبوب‌ترین و کارآمدترین بستری است که این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد. اجازه دهید وارد جزئیات فنی نحوه ساخت توکن‌ها نشویم و به همین اکتفا کنیم که برای ساخت توکن، نیاز به قالب خام قرارداد هوشمند، ویرایش‌گر متن و یک نشانی کیف پول اتریوم خواهد بود.

همچنین بخوانید: تفاوت های توکن و کوین به زبان ساده

با پشت سر گذاشتن این مراحل، توکن گاو آماده انتشار است؛ سکه شما یک توکن ERC-20 است و این بدان معناست که توکن شما مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است. پس از انتشار، توکن شما در بازار موجود بوده و بهای آن بسته به میزان تقاضای موجود برای آن، می‌تواند بالا یا پایین برود. تمامی این فرایند در نهایت منجر به توکنیزه شدن مزرعه شما شده است؛ از طریق فرایند توکنیزاسیون، شما مزرعه خود را در قالب دارایی دیجیتال بر روی یک بلاک چین عرضه کرده‌اید. به بیان دیگر، مزرعه شما به یک دارایی توکنیزه تبدیل شده است.

انواع توکن‌ها

مفهوم توکنیزاسیون به طور کلی شباهتی عمومی با فرایند صدور سهام (Securitization) برای دارایی‌ها دارد؛ اما به طور خلاصه، تفاوت اصلی میان این دو فرایند در این است که توکنیزاسیون بر روی بلاک چین انجام می‌شود. بخاطر داشته باشید به دلیل وجود مفاهیم متعدد در زمینه بلاک چین و دنیای رمزارزها، تعریف منسجم و مورد توافق عام برای توکن وجود ندارد. توکن‌ها بر روی بلاکچین مستقل خود ساخته و تعریف می‌شوند و در عوض این که مبتنی بر دارایی باشند، ارزش خود را از سازوکار توزیع و انتشار خود می‌گیرند. یکی از انواع توکن‌ها، توکن‌های ارزی (Currency Token) هستند که همان طور که از نام آن‌ها مشخص است، قرار است که برای انجام معاملات و مراودات مورد استفاده قرار گیرند. از جمله مثال‌های بارز این کاربرد می‌تواند به پرداخت بهای قهوه استارباکس با استفاده از بیت کوین (Bitcoin) است.

همچنین بخوانید: سکه‌های ثابت بانکی وابسته به فناور بلاک چین

توکن‌های ابزاری (Utility Token) از دیگر انواع توکن‌ها هستند که کاربردی پیچیده‌تر دارند؛ افرادی که توکن‌های ابزاری را در اختیار دارند، با استفاده از آن‌ها به محصول یا خدمات خاصی دسترسی پیدا می‌کنند. در سوی دیگر، پولی که برای تهیه توکن‌های ابزاری پرداخت شده است به استارت‌آپ‌ها امکان می‌دهد تا سرمایه مورد نیاز برای توسعه محصول خود را بدست آورند.

دسته سوم از توکن‌ها، توکن‌های سهام یا توکن‌های اوراق بهادار (Security Token) هستند. این گروه از توکن‌ها بر خلاف دو گروه دیگر به طور مستقیم نشان دهنده سرمایه‌گذاری بوده و دارای تعریفی بسیار ساده هستند. اگر توکن مورد نظر شما در نتیجه تلاش صادر کننده یا شخصی دیگر سودآور باشد، شما با یک توکن اوراق بهادار سروکار دارید. توکن «گاو» که در مثال ما مورد استفاده قرار گرفت، یک توکن‌های اوراق بهادار است، چرا که سرمایه‌گذاران به شما بعنوان صادر کننده توکن اعتماد کرده و از شما انتظار دارند ارزش توکن خود را افزایش دهید تا خرید توکن برای آن‌ها سودآوری داشته باشد.

سخن پایانی

به طور کلی، توکن‌ها را می‌توان به عنوان قالب دیجیتال دارایی‌های مختلف توسعه داده و عرضه نمود، به نحوی که این توکن‌ها در بازارهای بورس و صرافی‌های دیجیتال قابل مراوده، معامله و تسعیر باشند. این توکن‌ها بر اساس مقالات فنی و اسناد پیچیده توسعه نیافته‌اند و امکان انتشار آن‌ها بر روی بلاک چین‌های موجود وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و شناخته شده در حال کار بر روی پروژه توکنیزه کردن دارایی‌های خود هستند و آن‌طور که به نظر می‌رسد، این مسیر چشم‌انداز روشنی دارد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید