مقالات

معرفی پلتفرم‌ ایل‌ کوین

ILCoin
نوشته شده توسط kazem

از زمان پیدایش فناوری بلاک چین و ورود بیت کوین (Bitcoin) به عرصه تکنولوژی، یکی از معضلاتی که همواره سد راه توسعه و رواج این فناوری محبوب بوده، مسأله مقیاس‌پذیری (Scalability) بوده است. از آن‌جایی که هدف اصلی بیتکوین سلطه بر بازارهای مالی و نظام‌های پرداخت به عنوان راه‌حلی شفاف بوده است، عدم مقیاس‌پذیری که منجر به سرعت پایین تراکنش‌ها و همچنین محدودیت تعداد تراکنش در بازه زمانی (در هر ثانیه) می‌شود، همواره یکی از ایراداتی بوده که به بیتکوین و بسیاری دیگر از بلاک چین‌ها وارد بوده است. به رغم سن کم این فناوری، راه‌کارهای بسیاری برای مرتفع نمودن این محدودیت توسعه یافته و به اجرا گذاشته شده است که هر یک از آن‌ها از نقاط ضعف و قوت خود برخوردار بوده‌اند. در حالی که برخی از شبکه‌ها در تلاش برای به کار گرفتن راه‌کارهای اجرا شده روی شبکه اصلی (On-Chain) بوده‌اند، برخی دیگر به سراغ افزونه‌ها و راه‌حل‌های لایه دوم، نظیر شبکه لایتنینگ (Lightning Network) رفته‌اند. اما چنین راه‌کارهایی بیشتر برای شبکه‌هایی کارایی دارند که مراحل اصلی توسعه را پشت سر گذاشته و وارد فاز اجرایی و کاربردی شده‌اند؛ در سوی دیگر شبکه‌هایی قرار دارند که فاز توسعه آن‌ها هنوز بسته نشده و قابلیت اتخاذ رویکردهای جدید برای مقابله با این مشکل را دارند.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیر بلاک چین چیست؟

در این مطلب قصد داریم تا یکی از پلتفرم‌هایی را برای شما معرفی کنیم، که با وعده برطرف کردن مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین قصد دارد تا جایگزین این شبکه و رمزارز عظیم شود!

ایل‌ کوین چیست؟

ایل‌ کوین (ILCoin) یکی دیگر از پلتفرم‌هایی است که با تکیه بر فناوری بلاک چین توسعه یافته و کاربران و طرف‌داران خود را دارد. این بستر کار خود را در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد و از ان زمان تعداد کاربران آن به بیش از دویست هزار نفر افزایش یافته است که در نتیجه این رشد، ارز بومی آن نیز از محبوبیت منحصر به خود برخوردار شده است. در نتیجه این موفقیت، توسعه دهندگان توانستند منابع مالی مورد نیاز برای ارتقای تجهیزات خود را تأمین کرده و فناوری مورد استفاده خود را توسعه دهند. به ادعای این پلتفرم، نه تنها تیم توسعه‌ دهندگان ایل‌ کوین از برنامه‌نویسان خبره و کار کشته بهره می‌برد، بلکه این بستر مهندسین، بازاریابان، متخصصین علوم اقتصادی و دیگر کارشناسانی را در تیم خود دارد که با تکیه بر آن‌ها، ستون‌های ایل‌ کوین تا حد امکان تقویت کرده و کل مجموعه را در راستای نیل به اهداف مشترک و واحد هدایت می‌کند. به گفته توسعه دهندگان، هدف نهایی ایل‌ کوین توسعه، نوآوری و پیشرفت با تکیه بر فناوری بلاک چین با محوریت رمزارزها است. تیم هدایت کننده این پروژه، با اعتقاد و تکیه بر فناوری‌های پایدار در تلاش است تا به سهم خود در ایجاد نظام جدید اقتصاد جهانی فعالیت کند.

رویکرد جدید

در راستای برطرف نمودن مشکل مقیاس‌پذیری، این پلتفرم اخیراً اخباری را در رابطه با استفاده از فناوری جدیدی به نام پروتکل زنجیره فرمان (Command Chain Protocol) یا C2P منتشر کرده است. هدف اصلی این پروتکل که به طور انحصاری توسط ایل‌ کوین توسعه یافته است، برطرف نمودن مشکل اساسی بیت کوین، یعنی عدم مقیاس‌پذیری از طریق افزایش سایز بلوک (Block) می‌باشد. به گفته این استارت‌آپ، در حال حاضر و با تکیه بر این پروتکل، ایل‌ کوین توانسته اندازه بلوک‌ها را تا ۲۵ مگابایت افزایش دهد. این موفقیت به کاربران امکان می‌دهد تا بتوانند تعداد تراکنش‌های بیشتری داشته باشند. به گفته تیم توسعه دهندگان،  در حالی که بیت کوین تنها قادر به پردازش حداکثر ۷ تراکنش در ثانیه است، با رسیدن سایز بلوک ایل‌ کوین به ۲۵ مگابایت امکان ۱۷۰,۰۰۰ تراکنش در بلوک یا ۱۵ میلیون تراکنش در روز از طریق این شبکه فراهم آمده است.

نگاه نزدیک‌تر

در شرح این پروژه آمده که C2P تنها پروتکلی است که با شبکه همگام (Synchronize) بوده که این قابلیت در نتیجه استفاده از پروتکل اجماع (Consensus) جدیدی است که با سه نوع مختلف از نودها (Node) کار می‌کند: نود اول با کل شبکه همگام بوده و کیف‌های پول (Wallet) را ایجاد می‌کند، نود دوم وظیفه تأیید تراکنش‌ها را بر عهده دارد و گروه سوم از نودها، کنترل و نظارت بر تراکنش‌ها و تأیید امضاهای دیجیتال (Digital Signature) را عهده‌دار هستند.

بیشتر بخوانید: تحول فضای بلاک چین در ایران

علاوه بر این‌ها، شرکت ایل‌ کوین ادعا کرده که بر خلاف شبکه بیت کوین که در آن کنترل کد هسته در اختیار ۹۵ درصد از کاربران بوده و هر گونه تغییری در آن نیازمند تأیید است، در بلاک چین ایل‌ کوین تمام کنترل در اختیار تیم توسعه بوده و به همین دلیل مسئولیت هرگونه تنظیمی بر عهده این تیم است. این استارت‌آپ همچنین بیان نموده که این پروتکل اختصاصی قادر به مقابله با اساسی‌ترین مشکل امنیتی بیت کوین، یعنی حساسیت به حملات ۵۱ درصد (%۵۱ Attack) می‌باشد. C2P به واسطه سازگاری خود با سه لایه امنیتی متفاوت، محیطی امن را برای کاربران فراهم آورده است. جلیقه ضد هک (Hack-Proof Vest) در بالاترین لایه ایل‌ کوین و بر روی الگوریتم SHA-256 قرار گرفته است که به این شبکه امکان می‌دهد تا از انواع مختلفی از حملات پیشگیری کرده و با خرابی بلاک چین مقابله کند.

قیمت این ارز در روزهای گذشته رشد خوبی از خود نشان داده است و در حال حاضر با قیمت 0.0569 دلار معامله می شود. نمودار زیر قیمت این ارز را در چند ماه گذشته نشان میدهد.

ilcoin

جمع‌بندی

این پروژه در سال ۲۰۱۵ و پیش از اوج گرفتن بیت کوین راه‌اندازی شد و ظرف مدت دو سال، تیم توسعه دهندگان بر روی کد سورس آن تمرکز کردند و علاوه بر ارتقای سطح امنیت شبکه، کیف‌های پول آنلاین را توسعه دادند. در سال ۲۰۱۹ قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند (Smart Contract) به این بلاک چین افزوده شد که این قابلیت به واسطه بهره‌مندی از یک پروتکل ویژه بازرسی، به طور پیوسته برای یافتن نقاط ضعف و حساسیت‌ها مورد ارزیابی قرار دارد. در نهایت باید بخاطر داشت که تیم توسعه قصد دارد تا ماژولی جدید را برای خرید رمزارز این شبکه، یعنی ILC با استفاده از بیت کوین راه‌اندازی کند؛ در نتیجه این کار، امکان معامله این سکه بر روی بستر صرافی‌های متعدد فراهم خواهد آمد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید