مقالات

جزئیات جدید از بلاک چین تلگرام

telegram-blockchain
نوشته شده توسط kazem

روز چهاردهم ماه ژوئن مصادف با جمعه، بیست و چهارم خرداد سال ۱۳۹۸، شاهد انتشار گزارشی جدید در رابطه با شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) یا TON، توسط آژانس تحقیقاتی آتون (Aton) بود. گزارش منتشر شده توسط این مؤسسه روسی در بردارنده اطلاعاتی جدید در رابطه با پروژه پر سر و صدای این پلتفرم رسانه اجتماعی بود. تون یک شبکه توسعه یافته با تکیه بر فناوری بلاک چین است توسط بستر رسانه اجتماعی تلگرام در دست توسعه قرار دارد؛ همان‌طور که قطعاً می‌دانید، تلگرام بیش از هر چیز بخاطر اپلیکیشن پیام‌رسان خود شناخته می‌شود که به دلیل لایه‌های امنیتی قوی و تلاش برای حفظ حریم شخصی کاربران مورد ستایش است. به عقیده بسیاری از متخصصین حوزه بلاک چین و همچنین کاربران این رسانه اجتماعی قدرت‌مند، اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای قدرت‌مند برای ارتباطات مبتنی بر بلاک چین مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بخوانید: بلاک چین تلگرام در راه است!

بر اساس گزارشاتی که از زمان راه‌اندازی این پروژه منتشر شده است، تلگرام قصد دارد تا با تکیه بر علاقه کاربران خود به شبکه‌های بلاک چین و رمزارزها از طریق این پروژه و پلتفرم تون به کاربری گسترده و جهانی دست پیدا کند. در اخبار مربوط به این پروژه آمده است که شبکه تون امکان انجام تراکنش‌های درون شبکه‌ای، میزبانی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و ارائه انواع خدمات مختلف را برای کاربران خود فراهم خواهد آورد.

تلگرام و پروژه تون

پلتفرم تلگرام توسط کارآفرین روسی، پاول دورُو (Pavel Durov) و برادرش نیکلای (Nikolai) که یکی از مطرح‌ترین متخصصین علوم کامپیوتر است راه‌اندازی شد. برادران دورُو در ابتدا وب‌سایت VK.com را توسعه دادند که یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی اروپای شرقی بود؛ نهایتاً، آن‌ها مجبور به فرار از کشور خود شده و شهروندی جزایر سنت‌کیتز و نویس را بدست آوردند.

یکی از دلایل شهرت پروژه تون، عرضه اولیه سکه (ICO) موفق این پروژه بوده که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های اولیه سکه در تاریخ صنایع بلاک چین ثبت شد. در سال ۲۰۱۸، تلگرام با برگزاری دو دوره عرضه اولیه خصوصی موفق به تأمین سرمایه‌ای بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار آمریکا شد؛ با این موفقیت، تلگرام توانست پس از عرضه اولیه سکه شبکه ائوس (EOS) که بازدهی ۴ میلیارد دلاری را برای توسعه دهندگان به همراه داشت، جایگاه دومین ICO بزرگ تاریخ بلاکچین را برای خود بدست آورد. البته بنا به دلایل و مشکلات قانونی، عرضه اولیه سکه تلگرام هرگز برای عموم برگزار نشد که این مسأله به هیچ عنوان صدر راه پروژه تون نشد.

بر اساس شایعاتی که در رسانه‌های روسی منتشر شد، میلیاردر روسی و مالک سابق باشگاه چلسی، رومن آبرامویچ یکی از افرادی است که در این پروژه تلگرام سرمایه‌گذاری کرده است. بعلاوه، تا کنون دو تن از کارآفرینان مطرح  روسی، یعنی سرگی سولونین، مؤسس خدمات پرداخت کیوی (Qiwi) و دیوید یاکوباشیویلی، مؤسس شرکت لبنیاتی ویم‌بیل‌دان (Wimm-Bill-Dann) سرمایه‌گذاری خود در پروژه تون را به طور رسمی برای عموم تأیید کرده‌اند.

همچنین بخوانید: انتشار نسخه‌ی غیر رسمی تلگرام بلاک چین در گیت هاب

در اوراق سفید تون که در اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ در میان سرمایه‌گذاران توزیع شد آمده است که در قیاس با بیتکوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum)، شبکه تون از مقیاس‌پذیری (Scalability) بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود که به آن امکان خواهد داد با غول‌هایی نظیر ویزا (Visa) و مسترکارت (MasterCard) در زمینه پردازش خدمات پرداخت رقابت کند.  برای دستیابی به چنین سطحی از مقیاس‌پذیری، ظاهراً تون مجهز به قابلیتی برای پشتیبانی از شاردینگ (Sharding) می‌باشد؛ شاردینگ قابلیتی است که امکان تقسیم و تجمیع خودکار بلاکچین را برای تقسیم و تعدیل بار شبکه فراهم می‌آورد.

علاوه بر این، تون از فناوری دیگری به نام «روتینگ هایپرکیوب فوری» (Instant Hypercube Routing) بهره می‌برد که بر اساس آخرین اخبار، هدف از آن اطمینان از سرعت بالای تراکنش‌ها فارغ از ابعاد سیستم است. در اوراق سفید پروژه آمده است که شبکه بلاک چین تلگرام ازپروتکل اجماع (Consensus) اثبات سهام (PoS) استفاده کرده و طراحی این شبکه به صورت چند بلاکچینی (Multi-Blockchain) بوده، به نحوی که سیستم در حقیقت متشکل از یک بلاکچین اصلی یا مسترچِین (Masterchain) به همراه حداکثر  ۲۹۲ بلاک چین جانبی می‌باشد. این بدان معناست که شبکه تون متکی بر تأیید کنندگان یا ماینرهای تأیید کننده تراکنش‌ها در قالب اثبات سهام و منافع اقتصادی آن‌ها در شبکه است؛ در اصل، تأیید کنندگان پس از قرار دادن سپرده‌ای مشخص، کارمزد تأیید تراکنش را دریافت خواهند کرد.

بررسی گرام

شبکه تون نیز مانند بیشتر بلاک چین‌ها رمزارز بومی خود را دارد که نام گرام (Gram) برای آن انتخاب شده است؛ بر اساس اطلاعات ارائه شده در گزارش آتون، میزان کل عرضه اولیه توکن گرام بالغ بر ۵ میلیارد گرام بوده و نرخ تورم ۲ درصد برای آن در نظر گرفته شده است؛ این بدان معناست که تعداد گرام عرضه شده ظرف مدت ۳۵ سال به ۱۰ میلیارد خواهد رسید. علاوه بر این، بر اساس تخمین‌های آتون بالغ بر ۲۰۰ میلیون گرام توسط توسعه دهندگان بلوکه خواهد شد و ۵۰۰ ملیون گرام دیگر نیز به عنوان بسته تشویقی در شبکه مورد استفاده قرار خواهند گرفته که این دو به ترتیب ۴ و ۱۰ درصد کل گرام عرضه شده را تشکیل خواهند داد. از آن‌جایی که توکن گرام هنوز به صورت عمومی مورد مراوده قرار نگرفته است، تخمین بهای حقیقی آن بسیار دشوار خواهد بود. به عقیده برخی منابع آگاه، میانگین بهای تخمینی برای توکن گرام حدود ۱.۳۳ دلار آمریکا بوده است. تخمین بهای آتی این توکن نیز بسیار دشوار است؛ اما برخی بر این باورند که قیمت سکه شبکه تون در بازه‌ای بین ۲.۱۰ تا ۸ دلار آمریکا خواهد بود.

جمع‌بندی

تلگرام به عنوان یک بستر رسانه اجتماعی سر و صدای بسیاری ایجاد کرده و در مجامع بین‌المللی توجه خاصی را به خود معطوف کرده است. اپلیکیشن پیام‌رسان این پلتفرم در کشورهایی نظیر روسیه و ایران ممنوع اعلام شده و دسترسی به آن با تکیه بر فیلتر محدود شده است. پروژه بلاک چین تلگرام هم از خصوصیات بستر رسانه اجتماعی آن برخوردار بوده و از سوی متخصصین و کاربران حوزه بلاک چین به طور خاص مورد توجه قرار دارد. انتظار می‌رود که تون در سه ماهه سوم یا چهارم سال ۲۰۱۹ به طور رسمی معرفی شده و فاز راه‌اندازی را پشت سر بگذارد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید