اتریوم مقالات

قراردادهای هوشمند

smart-contract
نوشته شده توسط kazem

امروز قصد داریم تا یکی دیگر از ابعاد و ویژگی‌های شبکه‌های بلاک چین (Blockchain) را مورد بررسی قرار دهیم. اگر از مخاطبان مطالب مرتبط با این فناوری جدید باشید، قطعاً به عبارت «قرارداد هوشمند» (Smart Contract)، به ویژه در مورد ارزهای مطرحی نظیر اتریوم (Ethereum)برخورد کرده‌اید.

همچنین بخوانید: بهترین و امن ترین کیف پول های اتریوم در سال 2019

قراردادهای هوشمند یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌ها و در واقع وجوه تمایز بلاک چین هستند که توجه بسیاری را از سوی توسعه دهندگان و علاقه‌مندان معطوف به خود کرد‌ه‌اند. در این قسمت سعی داریم تا قراردادهای هوشمند را درقالبی روان به شما معرفی کنیم.

تاریخچه قراردادهای هوشمند

عبارت و مفهوم قراردادهای هوشمند برای اولین بار توسط نیک زابو (Nick Szabo)، که به عقیده بسیاری می‌تواند ساتوشی ناکاموتو باشد، به جهان معرفی شد. به عقیده زابو، قراردادهای هوشمند وسیله‌ای برای ارتقای اجرای قراردادهای حقوقی به حد اعلای تکامل و طراحی پروتکل‌های تجارت الکترونیک حاکم بر روابط بین اشخاص غریبه در محیط اینترنت هستند. قراردادهای هوشمند یکی از ویژگی‌های برجسته و اساسی رمزارزها و همچنین زبان برنامه نویسی E هستند.

smart-contract

در سیستم‌های کنونی، کاربرد قراردادهای هوشمند غالباً معطوف به محاسبات انجام شده در شبکه بلاک چین یا دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) است. یک قرارداد هوشمند لزوماً تابع تعریف کلاسیک قرارداد نبوده و می‌تواند اشکال مختلفی را در قالب برنامه‌های کامپیوتری به خود بگیرد.

در سال ۲۰۱۸، مجلس سنای ایالات متحده طی گزارش اظهار نمود که:

اگرچه قرارداد هوشمند به نظر مفاهیمی نو به نظر می‌رسد، اما در حقیقت ریشه در قوانین اساسی قراردادها دارند. در نظام‌های سنتی، مراجع قضایی وظیفه رسیدگی به دعاوی و اختلافات قراردادی و اجرای مفاد قرارداد را بر عهده دارند؛ قراردادهای هوشمند هم در حقیقت برنامه‌های کامپیوتری هستند که مفاد قراردادی را که به صورت کُد در آن‌ها تعریف شده اجرا می‌کنند.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یک کُد کامپبوتری است که خارج و در سطح بالای بلاک چین اجرا شده و محتوی سلسله قواعد و مقرراتی است که طرفین مطابق با آن با یکدیگر مراوده می‌کنند. در صورت برآورده شدن سری شرایطی که  از پیش در قرارداد هوشمند تعیین شده است، توافق بین طرفین به صورت خودکار اجرا خواهد شد. کد قرارداد هوشمند وظیفه تسهیل، انجام، تأیید و اجرای مذاکرات یا اعمال توافقات یا تراکنش‌های بین طرفین را بر عهده دارد. قراردادهای هوشمند ساده‌ترین شکل اتوماسیون غیرمتمرکز هستند.

سازوکار قراردادهای هوشمند متشکل از دارایی‌های دیجیتال و حداقل دو طرف معامله است. طی استفاده از این کُدها، برخی از طرفین معامله دارایی‌هایی را در قرارداد هوشمند به سپرده می‌گذارند؛ متعاقباً این دارایی‌ها به صورت خودکار و مطابق با فرمولی تدوین شده بر اساس داده‌هایی مشخص، بین طرفین توزیع می‌شوند. به خاطر داشته باشید که این داده‌ها در زمان انعقاد قرارداد مشخص نیستند.

ماهیت و ویژگی‌های قراردادهای هوشمند

اگر نگاهی دقیق‌تر به ماهیت این برنامه‌های کامپیوتری داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که انتخاب نام «قرارداد هوشمند» انتخاب چندان مناسبی نیست، زیرا این کدها چندان هوشمند نبوده و نباید آن‌ها را با قراردادهای حقوقی اشتباه گرفت. هوشمندی یک قرارداد هوشمند صرفاً به اندازه هوشمندی افرادی است که کُدهای آن را می‌نویسند بوده و بستگی شدیدی به میزان اطلاعات در دسترس در زمان تهیه کدهای برنامه دارد. در سوی دیگر، اگرچه قراردادهای هوشمند با تأمین شدن برخی شرایط مشخص قابلیت تبدیل شدن به قرارداد حقوقی را دارند، اما به هیچ وجه نباید آن‌ها را با قراردادهای قانونی مورد پذیرش  از سوی دادگاه یا دیگر مراجع قانونی اشتباه گرفت. به هر حال، به احتمال زیاد در چند سال آتی شاید پیوند قراردادهای هوشمند با قراردادهای حقوقی خواهیم بود که در این صورت، این فناوری از بلوغ و استانداردهای قانونی بالاتری برخوردار خواهد شد.

همچنین بخوانید: 7 ویژگی اتریوم در سال 2019

قراردادهای هوشمند می‌توانند اجرای فرایندها را در لحظه (Real-Time) پیگیری کرده و از این طریق موجب صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌ها شوند. قراردادهای هوشمند برای دریافت اطلاعات، نیاز به اوراکل اطلاعات (Oracle) دارند که داده‌های مورد نیاز را از خارج شبکه بلاک چین تاأمین می‌کند.

این برنامه‌های هوشمند به صورت خودکار تأیید و اجرا شده و نسبت به دستکاری مقاوم هستند؛ همچنین قراردادهای هوشمند می‌توانند تعهدات حقوقی را به فرایندی خودکار تبدیل کرده، سطح بالاتری از امنیت را فراهم آورده، میزان وابستگی به اشخاص واسطه را کاهش داده و هزینه‌های تراکنش را تقلیل دهند.

بیشتر بخوانید: توکنیزاسیون چیست؟

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید