بلاک چین

مزایای استفاده از فناوری بلاک‌چین در تکنولوژی‌های پوشیدنی

نوشته شده توسط ali ahmadi

با اینکه اغلب مردم بر روی کاربرد‌های فناوری بلاک‌چین در بخش‌های مالی و اقتصادی تمرکز می‌کنند، اما تاثیر این فناوری تقریبا نوبنیاد در صنایع دیگر سراسر جهان نیز جالب توجه و بسیار مهم است. ما قطعا طی سال‌های آتی شاهد طلوع و سقوط کسب و کار‌هایی خواهیم بود که یا موفق به اتخاذ و استفاده از قدرت‌های فناوری بلاک‌چین و انطباق با آن شده‌اند، و یا از آن بی‌بهره مانده‌اند. دستگاه‌های پوشیدنیدر حال حاضر چندین چالش عمده در صنعت مراقب‌های بهداشتی وجود دارد که توانسته‌اند با بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین به راه‌حل‌های مفیدی دست یابند. به راحتی می توان گفت که فناوری بلاک‌چین برای بهداشت جهانی بسیار مفید است، به ویژه زمانی که حرف از دستگاه‌ها و گجت‌های پوشیدنی کوچکی باشد که امروز تقاضا برای خرید آن‌ها به وضوح افزایش چشم‌گیر داشته است.

استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی می‌تواند شامل استفاده از فناوری‌های کاربردی جدیدی همچون ساعت‌های مچی دیجیتال هوشمند باشد که می‌توانند وضعیت سلامت فرد را ردیابی و اعلام کنند. طبق یک نظرسنجی که اخیرا صورت گرفته است، حدود ۴۰ درصد از قشر جوان ایالات متحده مالک دستگاه‌های پوشیدنی هستند. همانطور که این روند پذیرش روز به روز گسترده‌تر می‌شود، فناوری‌های مدرن و جدید نیز به طور فزاینده‌ای در بخش‌های نظازت بر سلامت برای اهمیت پیدا بیشتری کرده به ما اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات شخصی جهت مدیریت خودمان را می‌دهند.

پیشرفت در حوزه‌های سلامت دیجیتال، سلامت الکترونیکی، سلامت از راه دور، اطلاعات مربوط به سلامت و همچنین پزشکی از راه دور باعث ایجاد تاثیر و پیشرفت‌های قابل توجهی در نتایج بدست آمده از مراقبت‌های بهداشتی و کنترل سلامت موبایلی(یا mHealth یک اصطلاح عمومی در زمینه‌ی استفاده از تلفن همراه و سایر تکنولوژی‌های بی‌سیم در زمینه‌ی مراقب‌های پزشکی) شده است.

مزایای استفاده از فناوری بلاک‌چین در تکنولوژی‌های پوشیدنی

سازمان بهداشت جهانی در رابطه با این موضوع اعلام نموده:

تکنولوژی‌های دیجیتالی همچون فناوری‌های بی‌سیم همراه، توانایی ایجاد یک تحول در نحوه‌ی ارتباط مردم با سرویس‌ها و خدمات بهداشت شهروندی را دارند. سلامت دیجیتال و به طور خاص سلامت موبایلی به وضوح نشان داده‌اند که می‌توانند باعث افزایش کیفیت و پوشش مراقب‌های پزشکی، افزایش دسترسی به اطلاعات بهداشتی، خدمات و مهارت‌ها شده و در جهت پیشگیری از ترویج وقوع بیماری‌های حاد و مزمن، باعث ایجاد تغییرات مثبت در رفتار‌های بهداشتی شوند.

استفاده از فناوری بلاک‌چین در گجت‌های پوشیدنی چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

بلاک‌چین می‌تواند باعث ایجاد تغییرات شگرفی در فناوری‌های پوشیدنی شود؛ از مواردی همچون راحتی تا تبدیل شدن به یک ضرورت، بلاک‌چین می‌تواند شفافیت و امنیتی را به ارمغان آورد که به کاربران اجازه می‌دهد کنترل بیشتری بر روی داده‌ها و اطلاعات خود داشته باشند که نهایتا باعث افزایش اعتماد به نفس بیشتر در این کاربران خواهد شد. این مورد همچنین باعث افزایش امنیت افراد مسن، جوان و بیماران خواهد شد.

نقش پلت‌فرم‌هایی همچون MHealthcoin در دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند

ابزار‌های پوشیدنی خاصی که با برند تجاری mHealth عرضه می‌شوند، می‌توانند اطلاعات شخصی مرتبط با سلامت فرد مانند فشار خود و ضربان قلب را به طور مداوم اندازه‌گیری کرده و به نرم‌افزار مخصوص خود می‌فرستند. پس از تایید کاربر، داده‌های مربوط به سلامت وی به ثبت رسیده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این تجزیه و تحلیل در یک نرم‌افزار هوشمند تلفن‌همراه یا Chatbot انجام می‌گیرد که براساس اطلاعات کسب شده به کاربر توصیه‌هایی در رابطه با سلامت شخصی و تمرین‌های ورزشی ارائه می‌دهند. نسخه‌ی مربوط به کودکان و افراد سالخورده حاوی یک تراشه‌ی مخابراتی خواهد بود که به والدین و مراقبین اجازه می‌دهد به صورت آنی از موقعیت مکانی بیمار اطلاع داشته باشند. در شرایط اضطراری، بیمار می‌تواند درخواست خدمات اضطراری کرده و موقعیت فعلی خود را تنها با چند کلیک به سادگی اعلام نماید. این تراشه‌ها برای مصارفت متفاوت که شرایط خاص خود را دارند، کاربرد‌ها و ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌کند:

برای کودکان:

یک عملکرد ردیابی به وسیله‌ی GPS اضافه شده است تا والدین بتوانند به سادگی هرچه تمام‌تر موقعیت مکانی فرزندان خود را ردیابی کنند.

برای افراد مسن:

برای افراد سالخورده یک عملکرد درخواست کمک یا SOS اضافه شده تا در مواقع اضطراری از آن استفاده کرده و برای رسیدگی به وضعیت فعلی بدنشان درخواست کمک کنند.

برای ورزشکاران:

یک سیستم آموزش دیجیتال طراحی شده تا کاربر را در وضعیت جسمی مناسب نگه داشته و برای ادامه‌ی زندگی به او انگیزه دهد. این سیستم به ویژگی‌های همچون تمرینات ورزشی تصویری مجهز شده که بر اساس اهداف شخصی کاربر و ترجیحات آموزشی وی، یک سری از تمرینات خاص را پیشنهاد می‌کند.

اینترنت اشیاء یا IOT در لوازم خانگی:

برای ارائه‌ی یک راه‌حل کامل جهت رسیدن به سبک زندگی هوشمند، فناوری اینترنت اشیاء در مراحل بعدی به دستگاه‌های هوشمند ما راه پیدا خواهد کرد. کاربران می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار mHealthcoin و یا حتی گجت‌های پوشیدنی خودشان، با صرف نظر از موقعیت مکانی فعلی کنترل تمام بخش‌های منزل را به دست بگیرند.

تمرین و بازی‌های واقعیت افزوده(AR)

علاوه بر دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند، نرم‌افزار mHealthCoin در رابطه با تمرینات ورزشی نیز ویژگی‌های جالبی را ارائه می‌کند تا به ورزشکار انگیزه دهد. به عنوان مثال این نرم‌افزار ماموریت‌ها تمرینی و مراحل ورزشی متفاوتی را ارائه می‌کند تا کاربر را به چالش بکشد. در جهت افزایش سطح سرگرم کننده‌ی ورزش نیز کاربر می‌تواند از GPS دستگاه برای پیدا کردن اشیاء پنهان استفاده کند تا در زمان ورزش در محیط طبیعی و آزاد، ماموریت‌های ارائه شده نیز تکمیل شوند. علاوه بر این ویژگی‌های دیگری همچون ثبت بالاترین رکورد‌ها و یک «شریک آموزشی» مجازی نیز وجود دارند تا کاربر را به شکست رکورد‌های پیشین ترغیب کند.

ورزش و شیوه‌ی زندگی سالم دو مورد کلیدی برای رسیدن به یک زندگی طولانی مدت هستند. این دو مورد یکی از ساده‌ترین روش‌های ممکن جهت جلوگیری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، آرتروز، سرطان و دیابت می‌باشند.

ماموریت پلت‌فرم بلاک‌چینی mHealthcoin این است که به کاربران خودش اجازه دهد که در حین افزایش انگیزه جهت ورزش، نسبت به سلامتی خودشان درک درستی پیدا کرده و بر آن نظارت داشته باشند. کاربران می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند این پلت‌فرم به اندازه‌ی تک‌تک کالری‌های سوزانده شده پاداش دریافت کنند. این بدان معناست که کاربران این پلت‌فرم حتی در مواقعی که خواب هستند نیز می‌توانند توکن‌های mHealthcoin کسب کنند. کاربر می‌تواند از این سکه‌ها و توکن‌های برای دریافت تخفیف‌های ویژه در زمان خرید کالاها و خدمات خاص استفاده کند.

حرف‌های پایانی
در حال حاضر شرکت‌های زیادی وجود دارند که دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند تولید کرده و به فروش می‌رسانند، اما تمام این محصولات یک کمبود در خود دارند و آن هم فناوری بلاک‌چین است. با نگاهی به پیشرفت‌ سریع و گسترش چشم‌گیر فناوری بلاک‌چین، به راحتی می‌توانیم ببینیم که چگونه در آینده‌ای نه چندان دور در یک دنیای غیرمتمرکز بلاک‌چینی زندگی خواهیم کرد. کارکنان ساعت‌های هوشمند خریداری کرده و به واسطه‌ی آن‌ها وظایت کاری خود را دنبال می‌کنند. در فروشگاه‌های مختلف برای مشتریان دستگاه‌های پوشیدنی تعبیه شده و برای ردیابی بهتر وضعیت جسمی بیماران، بیمارستان‌ها نیز از دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند استفاده خواهند کرد.

هیچ‌کس نمی‌تواند این آینده‌ی نزدیک را انکار کند، آینده‌ای که در آن فناوری دستگاه‌های پوشیدنی غیرمتمرکز در تمام صنایعش حضور پیدا خواهد کرد. با این آینده‌ی تکنولوژیکی فاصله‌ی زیادی نداریم.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید