مقالات

معرفی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DAPP)

decentralized-application
نوشته شده توسط kazem

اگر از علاقه‌مندان مباحث مربوط به رمزارزها باشید و مقالات مربوط به این حوزه را مطالعه کرده باشید، محال است با مفاهیمی نظیر رایانش توزیع شده (Distributed Computing)، دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)، تمرکز زدایی (Decentralization) یا تمرکز قدرت (Centralized Authority) برخورد نکرده باشید. در مطالب پیشین بعضاً به این مفاهیم اشاره‌ای گذرا داشته‌‌ایم.

روش نوین پرداخت

 همانطور که پیش‌تر گفتیم، سیستم‌های مالی کنونی که در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و پرداخت‌های معاملات از طریق آن‌ها هدایت می‌شوند، به دلیل وجود واسطه‌های متعدد و فرایندهای تکراری، هزینه‌های زیادی را به طرفین معاملات تحمیل می‌کنند. این هزینه‌ها به نوبه بار سنگینی را به اقتصاد جهانی تحمیل کرده در افزایش تورم نیز سهم دارند.

طی دهه‌های گذشته، متخصصین علوم کامپیوتر و حامیان رمزنگاری شیوه‌ای جایگزین را برای نظام‌های پرداخت کنونی ارائه نموده‌اند که محصول آن، ظهور و توسعه شبکه‌های رمزارز یا به عبارت بهتر، بلاک چین (Blockchain) می‌باشد. در بلاک چین دیگر چیزی به نام واسطه یا قدرت مرکزی که در نظام‌های مالی سنتی، بانک‌ها یا حکومت‌ها بودند وجود ندارد. در این سیستم نوین، اختیار و قدرت در میان اعضای شبکه (Node) تقسیم شده و هر یک از نودها سهمی را از اختیار و مسئولیت در شبکه دارند.

قاعده‌ای که بلاک چین بر آن استوار است، رایانش توزیع شده (Distributed Computing) نام دارد. از پیشگامان رایانش توزیع شده می‌توان به دو مورد از شناخته‌ شده‌ترین رمزارزها، یعنی بیتکوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) اشاره کرد.

DAPP چیست؟

اپلیکیشن غیر متمرکز (Decentralized Application) در واقع یک اپلیکیشن کامپیوتری است که مبتنی بر سیستم رایانش توزیع شده توسعه یافته و عمل می‌کند. این اپلیکیشن‌ها غالباً در فناوری‌های دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger Technologies (DLT کاربرد دارند.

به یاد داشته باشید که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در بلاک چین اتریوم با نام دیگری نیز شناخته می‌شوند که شاید بیشتر به گوشتان آشنا باشد: «قرارداد هوشمند». این اپلیکیشن‌ها توسط تعداد کثیری از کاربران بر روی شبکه‌های توزیع شده‌ و بر اساس پروتکل‌های بدون نیاز به اعتماد (Trustless) اجرا می‌شوند.

کاربران اینترنت در حال حاضر کنترل کامل داده‌هایی که در وبسایت‌ها به اشتراک می‌گذارند را ندارند و این امر از دیدگاه بسیاری از توسعه‌ دهندگان و طراحان، مشکل اساسی طراحی اینترنت است. اپلیکیشن‌ها غیر متمرکز بر خلاف اپلیکیشن‌های کنونی نظیر Gmail و Uber دیگر نیاز به واسطه میان توسعه دهنده و کاربر ندارند. با استفاده از محیط‌های بلاک چین نظیر شبکه اتریوم، توسعه دهندگان می‌توانند به طور مستقیم اپلیکیشن‌های خود را در اختیار کاربران قرار دهند. یکی از مثال‌های این اپلیکیشن‌ها، توییتر غیر متمرکز است که امکان سانسور در آن وجود ندارد. به محض انتشار یک پیام بر روی بلاکچین، دیگر امکان حذف آن وجود نداشته و حتی شرکت توسعه دهنده سیستم نیز قادر به از بین بردن آن نخواهد بود.

شاید حتی فکر این که با ظهور چنین فناوری و قابلیتی، تمرکز در تمامی سیستم‌های از بین برود هم باعث نگرانی بسیاری از افراد شود؛ اما نباید به فراموش کرد که تنوع اپلیکیشن‌هایی غیر متمرکز بسیار محدود است و این اپلیکیشن‌ها غالباً در سه گروه جای می‌گیرند:

(۱) اپلیکیشن‌هایی که با مدیریت پول سروکار دارند؛ 

(۲) اپلیکیشن‌هایی که با حوزه‌های مرتبط با پول سروکار دارند و (۳) سایر اپلیکیشن‌ها که غالباً مربوط به حوزه‌های دولتی یا رأی‌گیری هستند.

همچنین بخوانید: صرافی غیر متمرکز Binance DEX

در اپلیکیشن‌های گروه اول، کاربران می‌توانند از رمزارزی نظیر اتر (Ether) به عنوان شیوه‌ای برای اجرای قرارداد باکاربری دیگر استفاده کرده و از نودهای توزیع شده شبکه برای تسهیل توزیع داده بهره بگیرند.

اپلیکیشن‌های گروه دوم، پول را با داده‌های از خارج محیط بلاک چین تلفیق می‌کنند. به عنوان مثال، می‌توان به اپلیکیشن بیمه محصولات زراعی اشاره کرد که بستگی به داده‌های ورودی از خارج از شبکه بلاک چین دارد. فرض کنید کاربر بیمه‌ای را خریداری می‌کند که بر اساس آن در صورت وقوع خشک‌سالی و خسارت به محصول، پرداخت جبران خسارت بایستی انجام شود. در چنین قراردادهای هوشمندی نیاز به وجود «اوراکل» (Oracle) است که وظیفه انتقال اطلاعات را از دنیای خارج به بلاک‌ چین را بر عهده دارد. البته بسیاری از توسعه دهندگان بر این باورند که استفاده از اوراکل ممکن است ماهیت غیر متمرکز سیستم را به خطر بیندازد.

سخن پایانی

اگر رمزارزها بتوانند دست نهادهایی که قدرت را در سیستم‌های مالی کنونی در اختیار دارند کوتاه کنند، شاید بتوانند این کار را در شرکت‌ها و دیگر سازمان‌ها هم انجام دهند. سازمان‌های خودگردان غیر متمرکز (DAO) یکی از مواردی هستند که زاییده کاربرد‌های بلند پروازانه DAPP محسوب می‌شوند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید