خبرها

تهدید مالی برای زی‌کش

zcash-crypto
نوشته شده توسط kazem

زی‌کش (Zcash)، دومین رمزارز بزرگ جهان به لحاظ ارزش بازار، در ساختار خود دارای ضرب‌العجلی است که تا رسیدن به آن فاصله چندانی باقی نمانده. از دیدگاه بسیاری، زی‌کش در حال دست و پنجه نرم‌ کردن با تهدید مالی قریب‌الوقوع است؛ با رسیدن به این ضرب‌العجل، مکانیسم تعبیه شده بر روی این بستر که وظیفه پرداخت ۲۰ درصد از پاداش بلوک به افرادی که در توسعه سکه این پلتفرم نقش داشته‌اند را بر عهده دارد، غیر فعال خواهد شد. از جمله چنین افراد و سازمان‌هایی می‌توان به شرکت سکه الکترونیک (Electronic Coin Company) یا ECC و بنیاد زی‌کش (Zcash Foundation) اشاره نمود. این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که پانصد و هفتاد هزارمین بلوک زی‌کش استخراج شده و سری جدید سکه‌ها تقسیم شود؛ این رخداد که هلوینگ (Halving) نام دارد، قرار است در حوالی اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی رخ دهد.

ارز دیجیتال زی کش

زی‌کش در ابتدا توسط تیمی توسعه داده شد که زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox)، یکی از طرف‌داران سرسخت حراست از حرم شخصی یکی از اعضای آن بود؛ این تیم قصد داشت رمزارزی را در قالب نقدینگی گمنام (Anonymous Cash) توسعه داده و عرضه کند. چنین رمزارزی در آن زمان از رویاهای دیرینه فعالان فضای سایبری بود که توسعه فضای تجاری اینترنت را به عنوان تهدیدی برای حریم شخصی و اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خود می‌دیدند. بر خلاف بیت کوین که هویت طرفین تراکنش‌ها را افشا می‌کند، بستر زی‌کَش از پروتکل آگاهی صفر (Zero Knowledge Proofs) بهره می‌برد که داده‌های کاربر را بر روی دامنه عمومی پنهان می‌کند.

همچنین بخوانید: بیت کوین چگونه کار می کند!

بر اساس طراحی این بستر، اعضای شبکه بایستی راهی را برای حفظ و بقای شبکه پیدا کنند؛ اما در نبود نظامی برای مدیریت، رسیدن به اتفاق نظر یا به عبارت بهتر اجماع (Consensus) به چالشی اساسی بدل شد. در نتیجه فقدان چنین سازوکاری، اعضای شبکه و طرفداران این بستر نسبت به شرایط اضطراری قریب‌الوقوع حساس شدند و در نتیجه آن، مبحثی را تحت عنوان «آینده زی‌کش» در انجمن جامعه زی‌کش (Zcash Community Forum) تشکیل دادند تا اقدامات آتی را مورد بحث و نظر سنجی قرار دهند.

تعیین مسیر

به طور کلی، زی‌کَش دو مسیر را پیش روی خود دارد؛ یا اعضای شبکه آن راهی برای تأمین مالی پیدا کرده و سیستم کنونی را حفظ می‌کنند، یا بایستی کنترل از روی سکه برداشته شده و تیم اصلی توسعه دهندگان دیگر نباید بر روی آن کار کنند. در بخشی از بحث‌های انجمن آمده بود که «پاداش مؤسسین رو به خاتمه است و این مسأله قطعی است؛ با رسیدن به اولین هلوینگ، این پاداش به پایان خواهد رسید. مسأله این است که آیا جامعه زی‌کَش هنوز می‌خواهد که شرکت بر روی زی‌کش کار کند؟ اگر واقعاً دیگر چنین چیزی را نمی‌خواهند، خیلی ساده باید بگویند و شرکت نیز بایستی از این نظر تبعیت کند.» در این سناریو، ECC به عنوان یک شرکت انتفاعی بایستی مدل کسب و کار جدیدی را برای رسیدن به هدف تعریف و اتخاذ کند.

‌همچنین بخوایند: هش یعنی چه؟

بر اساس تنظیمات صورت گرفته در زی‌کَش، پاداش مؤسسین قرار است در سال ۲۰۲۰ نصف شود، اما مبالغ بالایی در غالب رمزارز این شبکه، یعنی ZEC برای هر دو سازمان پشت این بستر انباشته شده است. در حال حاضر و با فرض ثابت ماندن قیمت زی‌کَش، ECC موجودی کافی برای دو سال آینده را داشته و بنیاد زی‌کَش نیز می‌تواند حدوداً ۵ سال دیگر به فعالیت خود ادامه دهد. به دلیل تعداد بالای عوامل ناشناخته‌ای که در زمان ایجاد شبکه وجود داشتند، سقف چهار ساله برای پاداش مؤسسین تعیین شد؛ به گفته مهندس ارشد این شبکه، در ابتدای راه‌اندازی این سکه، بازه دو تا چهار ساله زمانی بسیار طولانی به نظر می‌رسید. در حقیقت، برنامه اولیه برای تأمین مالی صرفاً به هدف راه‌اندازی شبکه و عرضه توکن صورت گرفته بود.

تعیین سرنوشت به دست ماینرها

به هر حال، هرگونه تمدید دوره پاداش مؤسسین می‌تواند نقدهای بسیاری را به همراه داشته باشد؛ سال گذشته که میزان دریافتی مؤسسین افشا شد، انتقادات بسیاری به پاداش مؤسسین زی‌کش وارد شد و بحث‌های بسیاری در این رابطه به راه افتاد! در آن زمان، ویلکاکس سهمی بالغ بر ۲,۰۳۳ سکه، معادل ۲۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا را از پاداش مؤسسین دریافت می‌کرد که این سهم ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ به ۱,۵۰۰ سکه یا ۱۶۲,۰۰۰ دلار کاهش یافت. به هر حال، برای پرهیز از موج انتقادات و همچنین حفظ ماهیت غیر متمرکز شبکه، ECC نمی‌تواند از طرف اعضای این پلتفرم در رابطه با آینده زی‌کَش تصمیم‌گیری کند؛ در عوض، مسئولیت این کار بر دوش ماینرها، دارندگان توکن و طرف‌داران این شبکه بوده تا با گردهمایی، آینده این بستر را مشخص کنند. با توجه به این‌که زی‌کَش بر خلاف بسترهایی نظیر تزوس (Tzos) و کازموس (Cosmos) هیچ مکانیسم داخلی برای رأی‌گیری ندارد، چنین اقدامی به تنهایی چالش برانگیز خواهد بود.

‌همچنین بخوانید: بمب سختی اتریوم چیست؟

سخن پایانی

برای رفع این مشکل، پیشنهادات و راه‌کارهای متعددی ارائه شده است؛ ‌در جایی که امکان استفاده از سیستم‌های عادی رأی‌گیری برای اعضای جامعه زی‌کش وجود دارد، گزینه دیگر، ایجاد دو شبکه زی‌کَش است! از این طریق، می‌توان پاداش مؤسسین را بر روی یک شبکه حفظ کرده و این پاداش را از روی شبکه دیگر حذف نمود؛ با این اوصاف، ماینرها می‌توانند انتخاب کنند که کدام فورک (Fork) را پشتیبانی کنند. راه‌کار دوم و سپردن حق انتخاب به ماینرها در حال حاضر از طرف‌داران بیشتری برخوردار بوده و به نظر می‌رسد گزینه ارجح باشد. نکته‌ای که در رابطه با زی‌کَش وجود دارد این است که این بلاک چین بر اساس ایده‌ای توسعه یافته که از سوی شرکتی با ساختار متمرکز ارائه شده است و در حال حاضر، سرنوشت این سکه بر عهده جامعه غیر متمرکزی گذاشته شده است که فاقد هرگونه سازوکاری برای مدیریت و حکومت است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید