بلاک چین خبرها

کاربرد بلاکچین در صنعت کشاورزی

کاربرد بلاک چین در صنعت کشاورزی
نوشته شده توسط kazem

یکی از کاربردهایی که اخیراً برای فناوری بلاکچین توسعه یافته و دولت‌های مختلف پروژه‌هایی را در رابطه با آن در دست دارند، مدیریت ثبت و مالکیت اراضی بوده است که از جمله پروژه‌های مطرح، می‌توان به «بلاکچین برای اراضی» اشاره نمود. طی چند سال گذشته حجم بالایی از فعالیت‌ها در این زمینه خاص صورت گرفته و نتایج برجسته‌ای را به همراه داشته است؛ علاوه بر این، سازمان‌های متعددی در سرتاسر جهان از این رویکرد برای ثبت اراضی استفاده می‌کنند. با این وجود به دلیل تعدد پروژه‌های آزمایشی در این زمینه نقدها و شبهات زیادی در رابطه با پتانسیل‌های فناوری‌ بلاکچین برای مدیریت اراضی وجود دارد.

در این میان برخی از پروژه‌ها، نظیر آن‌هایی که در گرجستان و دبی در دست اجرا هستند همچنان سیر صعودی رشد را طی می‌کنند؛ اما پروژه‌هایی مثل اقدامات صورت گرفته در ورمونت، برزیل و اوکراین محدود به مرحله آزمایشی شده و هرگز این فاز را پشت سر نگذاشتند. این قبیل پروژه‌ها در مقیاس‌های کوچک راه‌اندازی و اجرا شده و حتی از دیگر پروژه‌ها کپی‌برداری شدند؛ اما هرگز نتوانستند به جمعیت‌های بالاتر دست پیدا کرده و سطح عملکرد خود را ارتقا دهند.

با بررسی پروژه‌های موفق و شکست خورده، می‌توان دلایل اندکی را یافت که در نتیجه این اقدامات نقش داشته‌اند؛ پروژه‌های آزمایشی که نتوانسته‌اند به اندازه کافی توسعه یابند، غالباً تأثیر سهام‌داران و اشخاص ذینفع با نفوذ را نادیده گرفته‌اند. در سوی دیگر، پروژه‌هایی که سعی در برطرف نمودن مشکلات عدم تناسب فناوری بلاکچین برای مدیریت اراضی داشته‌اند نیز با سرنوشتی مشابه مواجه شده و در مراحل اولیه شکست را تجربه کرده‌اند. همواره توقعات غیر واقع‌بینانه‌ای از این پروژه‌ها وجود داشته که بخش اعظمی از چنین دیدگاه‌هایی، در نتیجه فقدان آگاهی کافی در رابطه با فناوری بلاکچین بوده است. این پروژه‌ها بیشتر توسط نهادهای دولتی علاقه‌مند به این حوزه اجرا می‌شوند، اما به رغم علاقه‌ای که سازمان‌ها به این فناوری نوظهور دارند، آگاهی و دانش آن‌ها برای اجرای چنین برنامه‌هایی به هیچ وجه کافی نیست. در مواردی دیگر، پروژه‌ها تحت شرایط سازمانی یا قانونی نادرست اجرا شده‌اند که همین امر منجر به شکست برنامه‌ شده است.

‌سیستم‌ها و دفاتر ثبت اراضی بایستی با رویکردی حساس‌تر نسبت به قابلیت‌ها، توانایی‌ها، نیازها و اکوسیستم طراحی شده و پیش از اجرای پروژه، تمامی این نکات ظریف به طور حساس مورد رسیدگی قرار گیرند.

کاربرد بلاک چین در صنعت کشاورزی

اتحاد متخصصین تکنولوژی و کارشناسان اراضی

بلاکچین را در ساده‌ترین حالت می‌توان یک فناوری پایگاه داده دانست؛ این در حالی است که مدیریت اراضی مسأله‌ای دولتی و عمومی بوده که تأثیراتی گسترده را در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در برمی‌گیرد. به همین دلیل، اجتماع متخصصین این دو زمینه بایستی پیش از هر چیز آگاهی لازم را در هر دو حوزه کسب کرده تا این متخصصین بتوانند به زبانی مشترک دست یابند. پروژه «بلاکچین برای اراضی» بایستی از ابتدایی‌ترین مراحل در برگیرنده مشارکت افراد ذینفع و مطلع در زمینه‌های سیاسی، فنی و اجتماعی-اقتصادی، نظیر مقامات و مدیران ارشد بوده تا بینشی طولانی مدت که محصول تجربه این اشخاص است، به عنوان راهنمای مسیر پروژه مورد استفاده قرار گیرد. با توسل به چنین بینشی می‌توان پیامدهای غیر منتظره را پیش‌بینی کرده و ریسک‌های مربوط به بلاکچین را مدیریت کرد. متخصصین فناوری اطلاعات توانایی بررسی بلاکچین را به عنوان فناوری پشتیبان و ساختار اصلی پروژه دارند؛ در حالی که کارشناسان املاک و اراضی می‌توانند خط مقدم پروژه را در دست داشته و استفاده از این فناوری را به عنوان ابزاری برای ارتقای عملیات‌های تجاری ترویج دهند.

پرسش اساسی!

افراد دخیل در پروژه «بلاکچین برای اراضی» پیش از هر اقدامی باید بتوانند به این پرسش پاسخ دهند که «عوامل محدود کننده عملکرد سیستم ثبت اراضی چه هستند؟»

پاسخ به این پرسش بسیار گسترده بوده که از جمله بارزترین آن‌ها می‌توان به حقوق ثبت نشده اراضی، دستکاری سوابق، ارائه ناکارآمد خدمات و نظام بایگانی ضعیف اشاره نمود. نباید فراموش کرد که به رغم تمامی قابلیت‌های شناخته یا ناشناخته بلاکچین، این فناوری نمی‌تواند تمامی مشکلات را برطرف کند؛ به همین دلیل، شناسایی مشکلات می‌تواند در تشخیص کارایی یا عدم کارایی بلاکچین برای مرتفع نمودن موانع موجود از اهمیت بالایی برخوردار باشد. به عنوان مثال، بلاکچین قادر به برطرف نمودن مشکلات ناشی از بی دقتی در ثبت اطلاعات، به روز نبودن داده‌ها و عدم ثبت سوابق نخواهد بود؛ علاوه بر این، اگر سوابق ثبتی اراضی در قالب دیجیتال وجود نداشته باشند، عملاً قابل استفاده در پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین نخواهند بود. در صورتی که قوانین و مقررات حاکم بر نظام مدیریت اراضی به درستی تدوین نشده باشند، بلاکچین نمی‌تواند آن‌ها را بازنویسی کرده و مشکلات موجود در آن‌ها را برطرف کند!

در حقیقت اگر بخواهیم به زبان ساده و شفاف بگوییم، توانایی بلاکچین مربوط به حل مشکلاتی است که از فساد، عدم اعتماد، عدم شفافیت، نبود خدمات کافی و امنیت داده نشأت می‌گیرند؛ به همین دلیل این فناوری را نمی‌توان به عنوان راه‌حلی عمومی برای تمام مشکلات در نظر گرفت. افراد ذینفع بایستی پیش از هر چیز، رویکردی واقع‌بینانه نسبت به آن داشته باشند تا پروژه‌های مدیریت اراضی با استفاده از بسترهای متکی بر بلاکچین را در راستای اهدافی معقول توسعه دهند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید