کیف پول مقالات

معرفی کیف پول مای‌اتر والت

myetherwallet
نوشته شده توسط kazem

الگوریتم شبکه اتریوم یکی از محبوب‌‌ترین الگوریتم‌های بلاک چین است که توکن‌ها و سکه‌های زیادی با استفاده از آن توسعه یافته‌اند؛ به همین دلیل، کیف پول‌هایی که از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند، مخاطبان خاص خود را دارند. یکی از این کیف‌های پول، مای‌اتر والت است که در حقیقت چیزی بیشتر از یک کیف پول ساده است. مای‌اتر والت (MyEtherWallet) یا MEW یک ابزار متن باز رایگان برای ساخت کیف پول‌هایی است که با پلتفرم اتریوم (Ethereum) کار می‌کنند. شبکه اتریوم که برای اولین با در ماه جولای سال ۲۰۱۵ منتشر شد، مسیری طولانی را در مدت زمانی نسبتاً کوتاه طی نموده و توانسته به یکی از برترین بلاک چین‌های جهان تبدیل شود؛ این بستر در حال حاضر به لحاظ ارزش بازار در جایگاه دوم و پس از بزرگ‌ترین رمزارز جهان، یعنی بیتکوین (Bitcoin) قرار دارد.  وقتی پای نگهداری توکن‌های اتر (ETH) و دیگر دارایی‌های دیجیتال توسعه یافته بر بستر اتریوم به میان می‌آید، مای‌اتر والت به عنوان راه‌حلی ساده و قدرت‌مند عرض اندام کرده و انعطاف‌پذیری بالایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مای‌اتر والت چیست؟

به لحاظ فنی، مای‌اتر والت یک رابط کاربری کلاینت است که وظیفه تبادل داده با بلاک چین اتریوم را بر عهده دارد. اگر چه با استفاده از این ابزار می‌توان یک کیف پول (Crypto Wallet) جدید را بر روی بستر وب توسعه داد، اما محصول کار یک کیف پول آنلاین نخواهد بود! با وجود این که کیف پول ساخته شده با استفاده از این ابزار با تکیه بر بستر وب توسعه می‌یابد، اما تمام اطلاعات کاربر و موجود ذخیره شده در حساب وی بر روی سیستم کامپیوتر نگهداری می‌شود. MEW که در بردارنده قابلیت راه‌اندازی آسان کیف پول‌های آنلاین است، بخش اعظمی از نقاط ضعف ناشی از نگهداری آنلاین داده را از میان برداشته است.

همچنین بخوانید: کیف پول سکلات (Secalot)

گذشته از این‌، مای‌اتر والت به عنوان یک کیف پول نرم‌افزاری با بسترهای دیگری شامل گث (Geth)، میست (Mist)، متامسک (MetaMask)،کیف پول جکس (Jaxx Wallet)، لجر نانو اس (Ledger Nano S) و ترزور (TREOR) سازگاری دارد. همان‌ طور که پیش‌تر عنوان شد، MEW ابزاری کاملاً رایگان است؛ با این وجود تراکنش‌های خروجی مشمول کارمزدی در قالب اتر خواهند بود. بخاطر داشته باشید که این کارمزد در جیب MEW نرفته و در حقیقت به عنوان پاداش به ماینرهایی که بر روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند داده می‌شود.

از آن‌جایی که این ابزار متکی بر بلاک چین اتریوم است، از اتر (ETH)، اتر کلاسیک (ETC) و تمامی توکن‌های مبتنی بر الگوریتم ERC-20 پشتیبانی می‌کند.

امنیت مای‌اتر والت

MEW بیش از هر چیز به عنوان ابزار برای کار با شبکه اتریوم شناخته شده است تا یک اپلیکیشن مستقل؛ به لحاظ امنیتی، مای‌اتر والت را می‌توان هم‌ رده غالب کیف‌ پول‌های مطرح رمزارز، نظیر ترزور، لجر یا حتی کیف پول رسمی اتریوم که همگی به عنوان امن‌ترین کیف پول‌ها شناخته می‌شوند قرار داد. باید توجه داشت که سطح امنیت مای‌اتر والت تا حد زیادی به کاربران و نحوه مدیریت این ابزار توسط آن‌ها بستگی دارد. MEW امکان ساخت کیف پول و اجرای تراکنش بصورت آفلاین را فراهم می‌آورد؛ با وجود این که این فرایند اندکی دشوارتر از استفاده از مرورگر وب برای انجام تراکنش است، اما از سطح امنیت بسیار بالاتری برخوردار است.

نگاه آخر

به عنوان یک ابزار مبتنی بر بلاک چین و همچنین یک کیف پول رمزارز، مای‌اتر والت از برتری‌های متعددی نظیر سهولت کاربری، رایگان بودن، داشتن متن باز و پشتیبانی از تراکنش‌های آفلاین برخوردار است. بستر این ابزار راهنمایی‌های متعددی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و حتی ویدئوهایی را در رابطه با نحوه استفاده از این اپلیکیشن فراهم می‌آورد؛ بعلاوه، کیف پول‌های ساخته شده با MEW به همیچ عنوان کلمه عبور یا کلید‌های خصوصی (Private Key) کاربران را بر روی سرور مای‌اتر والت نگهداری نمی‌کنند. با این وجود، کاربران این کیف پول گاهاً مورد حملات فیشینگ (Phishing) قرار گرفته‌اند. از آن‌جایی که MEW موجب سهولت کاربری شبکه بلاک چین اتریوم می‌شود، می‌توان انتظار داشت که این ابزار همراه با این بستر عظیم سیر تکامل را طی کند؛ بخشی از این تکامل می‌تواند پشتیبانی هر چه بیشتر از تنوع گسترده‌ای از توکن‌ها باشد. تیم توسعه دهنده این بستر در حال حاضر بر روی نسخه جدید، یعنی ۴+ کار می‌کند که هنوز در مرحله آلفا قرار دارد؛ توسعه دهندگان و افراد علاقه‌مند می‌توانند این نسخه را بر روی بستر گیت‌هاب (Github) امتحان کنند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید