مقالات

لیبرا چیست؟

facebook-libra-coin-project
نوشته شده توسط kazem

با دنبال کردن اخبار مربوط به حوزه رمزارزها و پروژه‌های در دست اجرا در زمینه بلاکچین، متوجه خواهید شد که این روزها به ندرت پیش می‌آید که روزی بگذرد و خبری از نام «لیبرا» و فیس‌بوک در تیتر اخبار و مطالب نباشد! از آن‌جایی که صنایع بلاک چین رشد و توسعه سریعی را تجربه می‌کند، سازمان‌ها و شرکت‌های غول‌پیکر زیادی هستند که توجه خود به این حوزه نوظهور متمرکز کرده و هر یک به نوبه خود پروژه‌ای را در این زمینه راه‌اندازی کرده‌اند. فیس‌بوک به عنوان بزرگ‌ترین رسانه اجتماعی در سرتاسر جهان که موفقیت‌های بسیاری را در کارنامه خود دارد، از این سیر جا نمانده و پروژه بلاک چین خود را به مرحله اجرا گذاشته است.

لیبرا چیست؟

همان طور که پیش‌تر عنوان شد، پروژه لیبرا (Libra) واکنش فیس‌بوک به فناوری بلاک چین و دنیای رمزارزها است که در حال حاضر بالغ بر ۲.۶ میلیارد کاربر شبکه اجتماعی فیس‌بوک را به خود جذب نموده است. این بستر اجتماعی قدرت‌مند بر این باور است که با تکیه بر لیبرا، قادر خواهد بود تا بیش از ۱.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان که از خدمات بانکی استفاده نمی‌کنند را به خود جلب کرده و از این طریق، دسترسی به پول و خدمات مالی را برای آن‌ها به اندازه کاربری شبکه اجتماعی فیس‌بوک و سرویس پیام‌رسان واتس‌اپ (WhatsApp) آسان کند.

‌همچنین بخوانید: لیبرا؛ پروژه جدید فیسبوک

در راستای نیل به این اهداف، فیس‌بوک در وهله اول اقدام به توسعه بلاک چین لیبرا نموده و سعی بر آن داشته که این پلتفرم از مقیاس‌پذیری (Scalability) بالایی برخوردار باشد؛ همچنین، این شبکه به نحوی طراحی شده که امکان همکاری با مقامات و نهادهای قانون‌گذار در آن لحاظ شده باشد تا از این طریق، لیبرا بتواند جایگاه خود را در جوامع پیدا کرده و به کاربری عمومی دست پیدا کند.

نگاه نزدیک‌تر

توکن لیبرا در حقیقت اصلی‌ترین دارایی رمزنگاری شده بر روی بلاک چین لیبرا است؛ این بدان معناست که به عنوان یک رمزارز، لیبرا دارای ارزشی ثابت خواهد بود. دلیل این ثبات ارزش این است که پشتوانه این رمزارز، دارایی‌های موجود در دنیای حقیقی بوده که در ذخیره لیبرا (Libra Reserve) نگهداری می‌شوند؛ به همین دلیل، لیبرا شباهت بسیاری به سکه‌های ثابتی (Stablecoin) نظیر USDC دارد.

‌همچنین بخوانید: شبکه لایتنینگ چیست؟

با این وجود بر خلاف غالب سکه‌های ثابت موجود، لیبرا در عوض وابستگی صرف به یک ارز مشخص (نظیر دلار آمریکا)، متکی بر سبدی از چندین ارز بدون پشتوانه (Fiat Currency) است. ذخیره لیبرا قرار است در بردارنده مجموعه‌ای از دارایی‌های دارای نوسانات قیمت پایین باشد؛ به همین دلیل، این ذخیره محتوی اوراق بهادار دولتی و ارزهای صادر شده از سوی بانک‌های مرکزی خواهد بود. پروژه و بستر لیبرا در ابتدا توسط کالیبرا (Calibra) که یکی از زیر مجموعه‌های فیس‌بوک است توسعه یافت؛ این بستر تحت مدیریت انجمن لیبرا (Libra Association) خواهد بود که سازمانی غیر انتفاعی و مستقل است. اعضای این انجمن که مقر اصلی آن در شهر ژنو، در سوئیس قرار دارد، مسئولیت مدیریت و راهبری بلند مدت بلاکچین و ذخیره لیبرا را بر عهده خواهند داشت؛ علاوه بر این، اختیار و هدایت نودهای (Node) تأیید کننده نیز در اختیار اعضای این انجمن خواهد بود. وظیفه نودهای تأیید کننده، حفظ ثبات شبکه و تأیید صحت تراکنش‌های صورت گرفته بر روی شبکه لیبرا است.

مسترکارت (MasterCard)، ویزا (Visa)، پی‌پال (PayPal)، ای‌بی (eBay)، استرایپ (Stripe)، لیفت (Lyft)، اوبر (Uber)، اسپاتی‌فای (Spotify)، کوین‌بیس (Coinbase)، کیوا (Kiva)، اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) و شرکت سرمایه‌گذاری یونیون اسکوئر (Union Square Ventures) از اعضای مؤسس انجمن لیبرا هستند که هر یک برای عضویت در این انجمن، بالغ بر ۱۰ میلیون دلار آمریکا پرداخت نموده‌اند!

چرا لیبرا متفاوت است؟

بر خلاف دارایی‌های رمزنگاری شده و شبکه‌های بلاک چین موجود، لیبرا فرصت جذب تعداد کثیر کاربران فیس‌بوک را داشته و به همین دلیل به بزرگ‌ترین جامعه پشتیبان در سرتاسر جهان دسترسی دارد. گذشته از شهرت و سرمایه کلان پشت این پروژه، انجمن لیبرا تمایل زیادی به همکاری با نهادها و سازمان‌های قانون‌گذار و همچنین مؤسسات مالی دارد؛ بسترهای بلاکچین کاملاً غیر متمرکز، نظیر بیت کوین (Bitcoin) واتریوم (Ethereum) که فاقد رهبری متمرکز هستند هرگز قادر نخواهند بود به چنین سطحی از همکاری دست پیدا کنند.

‌بیشتر بخوانید: بلاک چین چگونه می‌تواند به محبوبیت جهانی برسید

بعلاوه، سکه ثابت لیبرا را می‌توان با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی مخصوص توسعه قراردادهای هوشمند (Smart Contract) که موو (Move) نام دارد، برنامه‌ریزی نمود. توکن‌های سرمایه‌گذاری لیبرا به کاربران جدید امکان داده تا به عضویت انجمن لیبرا درآمده و با داشتن سهمی از شبکه، به عنوان یک نود تأیید کننده عمل کنند. در نهایت، لیبرا قصد دارد یک سیستم هویت باز را بر روی شبکه خود توسعه دهد که توجه زیادی را از سوی متخصصین به خود جلب نموده است.

حرف آخر

با وجود این که محصول نهایی پروژه هنوز منتشر نشده است، لیبرا توانسته توجه زیادی را به خود جلب کند؛ بسیاری از اعضای جامعه رمزارزها بر این باورند که لیبرا بیشتر شبیه به یک پایگاه داده خصوصی است که در اختیار فیس‌بوک قرار دارد. به بیان دیگر، بسیاری از متخصصین لیبرا را به عنوان یک بلاک چین قبول ندارند، چرا که بلاک چین دارای ماهیت غیر متمرکز است و ساختار لیبرا از تمرکز بالایی برخوردار است. در پاسخ به این دیدگاه، لیبرا ادعا می‌کند که این شبکه ظرف مدت پنج سال از زمان راه‌اندازی عمومی به بستری کاملاً بدون مجوز تبدیل خواهد شد. به رغم تمامی مخالفت‌ها و دیدگاه‌های ضد و نقیض در رابطه با این پروژه، لیبرا با قدرت به راه خود ادامه داده و با سرعت زیادی مسیر پیشرفت را طی می‌کند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید