مقالات

عرضه توکن مصرف کننده چیست؟

what is cto
نوشته شده توسط kazem

صنایع رمزارز از سال ۲۰۱۷ تا اوایل سال ۲۰۱۸ نقطه اوج جدیدی را تجربه کرد که بخشی از این رشد در نتیجه ذهنیت ترس از جا ماندن از قافله و همچنین برگزاری عرضه‌ اولیه سکه‌های (ICO) مختلف بود؛ با این وجود، همین عوامل پس از گذشت مدتی موجب سقوط بازار نیز بودند. وجود موارد متعدد کلاه‌برداری، وعده‌های دروغین و موانع قانونی موجب شدند تا عرضه اولیه سکه به عنوان پدیده‌ای غیر قابل اعتماد شناخته شده و افراد از شرکت در آن‌ها خودداری کنند. با گذر زمان، پدیده‌های تکامل‌ یافته‌ای از عرضه اولیه سکه بوجود آمدند که عرضه توکن اوراق بهادار (STO)، عرضه اولیه صرافی (IEO) و عرضه توکن مصرف کننده (CTO) از جمله این کانسپت‌ها بوده‌اند.

‌همچنین بخوانید: توکنیزاسیون چیست؟

تأمین مالی از عموم همیشه یکی از قدرت‌مندترین ابزارهای فناوری بلاک چین بوده است، چرا که تمامی ساکنین زمین می‌توانند در آن شرکت کرده و با خرید توکن، سهمی از شبکه را در اختیار داشته باشند. از آن‌جایی که توزیع توکن از طریق بلاک چین بسیار کارآمد، ساده و مطلوب است، اقدامات و فعالیت‌های جدیدی در این زمینه صورت گرفته تا بهترین شیوه بکارگیری از این قابلیت پیدا شود؛ محصول چنین اقداماتی، عرضه توکن مصرف کننده یا CTO بوده است. در این مطلب قصد داریم تا بطور اجمالی به بررسی این پدیده بپردازیم.

عرضه توکن مصرف کننده چیست؟

هدف از عرضه توکن مصرف کننده، رسیدن به بهترین راه‌حل راه‌اندازی توکن‌های جدید بر روی بستر اتریوم (Ethereum) است. چارچوب CTO بر ده مفهوم کلیدی استوار است: کاربرد توکن، مدیریت، شیوه توزیع، هدف توزیع، عرضه، حل اختلاف، امنیت، بازاریابی، حمایت از مصرف کننده و رعایت مقررات. این چارچوب به نحوی طراحی شده که فضای بازی را برای مشارکت فراهم آورده تا از طریق آن، استانداردی بالاتر از اعتماد میان پروژه‌ها، دارندگان توکن و قانون‌گذاران شکل گیرد.

کانسپت‌های چارچوب عرضه توکن مصرف کننده

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، چارچوب CTO متکی بر ۱۰ کانسپت است که در زیر به طور اجمالی به آن‌ها پرداخته‌ایم:

  • توکن‌ها بایستی برای تهیه کالا، خدمات و محتوا قابل استفاده بوده و هدف آن‌ها نباید مثل اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری، درآمدزایی باشد؛
  • مدیریت و اداره توکن‌ها بایستی به طور کاملاً شفاف صورت گرفته و مشخصاً به صورت غیر متمرکز انجام شود؛
  • توزیع توکن‌ها بایستی به صورت شفاف و منصفانه صورت گیرد؛
  • دلیل توزیع توکن‌ها بایستی شفاف و مشخص باشد؛
  • قواعد عرضه، تولید و از بین رفتن توکن‌ها بایستی به طور واضح مشخص باشند؛
  • رویه‌های مشخصی بایستی برای مرتفع نمودن اختلافات تعریف شده باشند؛
  • قراردادهای هوشمند (Smart Contract)، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و توکن‌های مربوطه بایستی به لحاظ امنیتی مورد ارزیابی قرار گرفته باشند؛
  • تبلیغات و بازاریابی پروژه نباید گمراه کننده باشند؛
  • پروژه‌ها بایستی از کاربران حمایت کرده و آن‌ها را تقویت کند؛
  • برای اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مربوطه، پروژه بایستی از مشورت مشاورین استفاده کند؛

تاریخچه و اهمیت

چارچوب عرضه توکن مصرف کننده اولین بار در پروژه بروکلین (Brooklyn Project) که محصول همکاری میان چند شرکت و سازمان فعال در زمینه بلاک چین تحت نظارت تیم حقوقی کانسن‌سیز (ConsenSys) است ارائه شد. پروژه بروکلین با برگزاری عرضه اولیه سکه در نوامبر سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد که مصادف با دوره اوج رمزارزها بود؛ در سپتامبر سال ۲۰۱۸، نسخه ۱.۰ چارچوب توکن مصرف کننده برای عموم منتشر شد تا بازخورد آن مورد بررسی قرار گیرد. حدود شش ماه بعد در آپریل سال ۲۰۱۹، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده چارچوب عرضه رمزارز خود را تحت عنوان «تحلیل قرارداد سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال» به عنوان سند راهنمای عرضه توکن‌های جدید منتشر کرد.

‌همچنین بخوانید: تفاوت های توکن و کوین به زبان ساده

‌بزرگ‌ترین مشکلی که در رابطه با عرضه اولیه سکه وجود داشت، عدم سازمان‌ یافتگی و نبود ساختار بود؛ همین امر موجب وجود نقاط ضعف در ICOها نسبت به کلاه‌برداری و موانع قانونی شده بود. عرضه توکن اوراق بهادار (STO) به لحاظ قانونی وجاهت بیشتری داشت، اما صرفاً در اختیار سرمایه‌گذاران تأیید صلاحیت شده بود؛ به همین دلیل، از اصلی‌ترین ویژگی عرضه توکن، یعنی دسترسی به شبکه گسترده و متنوع سرمایه‌گذاران محروم بود. بخش اعظمی از مدیریت عرضه اولیه صرافی (IEO) بر عهده صرافی‌ها است و به همین دلیل، با اصلتمرکز زدایی (Decentralization) فناوری بلاکچین در تضاد است. در این میان، عرضه توکن مصرف کننده (CTO) امید دارد که بتواند با ایجاد استانداردهای داوطلبانه به راه‌کاری بهتر تبدیل شود.‌

آینده

با وجود این که عرضه توکن مصرف کننده هنوز به طور گسترده در صنایع رمزارز پذیرفته نشده است، اما بخش عمده‌ای از آینده کانسن‌سیز را به عنوان حامی اصلی پروژه تشکیل می‌دهد. ژوزف لوبین، بنیان‌گذار کانسن‌سیز، طی سخنرانی خود در کنفرانس جنوب از جنوب غربی سال ۲۰۱۹ (SXSW) ابراز داشت که این شرکت قصد دارد در سال جاری بین چهار تا پنج CTO برگزار کند. باید منتظر بود و دید که آیا دیگر پروژه‌ها این مسیر را دنبال خواهند کرد؟

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید