خبرها

اعلام تعرفه جدید برق برای ماینر‌های (استخراج ارز دیجیتال) ایرانی

اعلام تعرفه جدید برق برای ماینر‌های (استخراج ارز دیجیتال) ایرانی
نوشته شده توسط ali ahmadi

آقای مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ایران به تازگی اعلام نموده که «تعرفه‌های برق برای  استخراج ارز دیجیتال به زودی (و شاید تا پایان تیرماه سال جاری) از سوی دولت مشخص و اعلام می‌شود. مصطفی رجبی مشهدی امروز شنبه در جدید‌ترین مصاحبه‌ی خود اظهار داشت که «پس از مشخص شدن این تعرفه‌ها، فعالان صنعت استخراج ارز دیجیتال می‌توانند به صورت رسمی برق مورد نیاز خود را اعلام کرده تا برای آنها تأمین شود».

وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود:

استخراج ارز دیجیتال کاری انرژی‌بر است و انرژی زیادی در دو بخش استخراج ارز و سیستم‌های سرمایشی مصرف می‌شود.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه برای تولید ارزهای دیجیتال و برای تولید هر بیت‌کوین نیاز به ۷۲ کیلوات ساعت برق است، توضیح که این میزان معادل مصرف ۲۴ سال یک واحد مسکونی که مصرفی متعارف (حدود ۳۰۰ کیلوات ساعت) در تهران است.

وی با بیان اینکه اعلام افزایش و یا کاهش میزان مصرف برق امری مقایسه‌ای است، گفت «با به روز شدن فناوری‌ها و استفاده از تکنولویی‌های جدیدتر، مصرف این استخراج‌کنندگان به حدود نصف رسیده است؛ این رقم در گذشته ۲.۲ کیلووات بود که اکنون این رقم به ۱.۱ کیلووات کاهش یافته است.

وزارت نیرو مخالف استفاده استخراج کنندگان ارز دیجیتال از برق نیست

مصطفی رجبی مشهدی در مصاحبه‌ی جدید خود اظهار داشت «موضعی که وزارت نیرو در برابر این استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال دارد این نیست که نباید متصل به شبکه برق شوند و یا این مساله در مأموریت وزارت نیرو تعریف نشده است».

اعلام تعرفه جدید برق برای ماینر‌های (استخراج ارز دیجیتال) ایرانی

رجبی مشهدی با اشاره به تاییدیه‌ای که از سوی مرکز ملی فضای مجازی برای فعالیت استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی داده شده، گفت:

بر این اساس آنها برای دریافت پروانه‌ی فعالیت از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام خواهند کرد و پس از آن می‌توانند نسبت به دریافت برق مورد نیاز خود درخواست ارائه دهند. وزارت نیرو هم برق مورد نیاز آنها را بر اساس تعرفه‌ای که از سوی دولت به احتمال زیاد در همین ماه تعیین خواهد شد اختصاصا تأمین خواهد کرد.

به گفته وی، اکنون و به دلیل مشخص نشدن تعرفه‌ی استخراج ارز دیجیتال برای ماینرها آن‌ها برق مورد نیاز خود را از بخش‌هایی مانند بخش کشاورزی و یا صنعتی دریافت می‌کنند که این امر خلاف است.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه در برخی شهرک‌های صنعتی ماینر‌ها از برق صنعتی و از انشعاب غیر مجاز استفاده می‌کنند(که سبب ایجاد مشکلاتی برای دیگر صنایع شده است) توضیح داد که «ماینر‌ها و استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال باید به صورت رسمی مراجعه کرده و براساس پروانه‌ای که برای آنها صادر خواهد شد برق مورد نیاز خود را اعلام کنند.

وی در نهایت افزود:

مصطفی رجبی مشهدیبرق استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال باید تعرفه‌ای مشخص داشته باشد و براساس استانداردهای جهانی به شبکه وصل شده و مصرف کنند.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید