اتریوم

استاندارد ERC721 چیست؟

erc721
نوشته شده توسط kazem

با اندکی مطالعه در رابطه با اتریوم (Ethereum) و یا حتی اپلیکیشن‌ها و توکن‌های توسعه یافته بر بستر این بلاک چین، مسلماً با نام الگوریتم ERC20 برخورد خواهید نمود. این الگوریتم که در حقیقت شالوده اتریوم و تمامی دیگر ابزارها و توکن‌های مبتنی بر این بلاک چین را تشکیل می‌دهد، از محبوبیت زیادی در میان توسعه دهندگان برخوردار است. در ذهن بسیاری از افرادی که به تازگی با دنیای بلاک چین و شبکه اتریوم آشنا شده‌اند، این الگوریتم تنها استاندار موجود در این بستر است؛ اما ERC20 برادر کوچک‌تری به نام ERC721 نیز دارد که برای این شبکه به اندازه برادر بزرگ‌تر خود اهمیت دارد!

‌همچین بخوانید:

فناوری بلاک چین یک پدیده انقلابی است، چرا که برای اولین بار در تاریخ، امکان کنترل اقلام و دارایی‌های ارزشمند توسط برنامه‌های کامپیوتری را فراهم آورده است. پیش از بوجود آمدن الگوریتم ERC721، تمامی توکن‌هایی که بر روی بلاک چین‌ها شکل می‌گرفتند یا به عنوان کالایی ارزشمند نظیر طلا کاربرد داشتند و یا نماد سهام یا اوراق بهادار بودند. وجود این الگوریتم امکان ساخت توکن‌هایی منحصر بفرد را پدید آورد؛ این توکن‌های خاص می‌توانند به عنوان دارایی‌های کلکسیونی دیجیتال (Digital Collectible) استفاده شده و یا حتی نمود دیجیتال کالاهای واقعی بر روی شبکه بلاک چین باشند.

ERC721 چیست؟

پیش از هر چیز، ERC721 یک استاندارد است و این استاندارد، به عنوانی قالبی عمل می‌کند که توسعه دهندگان آن را الگوی کار خود قرار داده و متفق‌القول از آن پیروی می‌کنند. دلیل پیروی توسعه دهندگان از یک استاندارد مشترک این است که از این طریق فرایند، کُد نویسی آسان‌تر و قابل پیش‌بینی شده و توسعه دهندگان می‌توانند از کدهای یکدیگر استفاده کنند. اگرچه پیروی از این استانداردها امری داوطلبانه است، اما توسعه دهندگان بیشماری از آن‌ها بهره می‌گیرند؛ گستردگی هر چه بیشتر کاربرد یک استاندارد به معنای بالاتر بودن سطح سازگاری آن استاندارد می‌باشد. به بیان دیگر، استانداردی که توسعه دهندگان بیشتری را به خود جلب کرده است، با اپلیکیشن‌ها، صرافی‌ها (Exchange)،اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و کیف پول‌های (Wallet) بیشتری سازگار است.

‌بیشتر بخوانید:7 ویژگی اتریوم در سال 2019

ERC721 استانداردی برای توسعه توکن‌ها بر روی بلاک چین اتریوم است؛ این استاندارد برای توسعه توکن‌هایی بکار برده می‌شود که توکن یکتا (NFT) نامیده می‌شوند. در طرف دیگر معادله، توکن‌های قابل تعویض قرار دارند که قابل تعویض و یا «جایگزینی» با توکن دیگری هستند. برای درک بهتر این مطلب، بیت کوین (Bitcoin) را در نظر بگیرید؛ یک بیت کوین به عنوان توکن قابل تعویض می‌تواند با یک بیتکوین دیگر جایگزین شود! بخاطر داشته باشید که هر NFT منحصر بفرد و یکتا بوده و هیچ NFT دیگری نمی‌تواند جای آن را بگیرد.‌

‌ERC721 از کجا آمده است؟

پروپوزال ERC721 برای اولین بار توسط دیتر شایرلی (Dieter Shirely) به عنوان راه‌کاری برای ارتقای اتریوم (EIP) ارائه شد؛ پروپوزال‌ ارتقای اتریوم عملاً فرایندی برای معرفی و وارد کردن استانداردهای جدید به فضای اتریوم است. امکان تهیه و ارائه این پروپوزال‌ها برای همه وجود دارد، اما پیش از آن‌که پیشنهادات ارائه شده در این اسناد مورد پذیرش واقع شوند، فرایند بررسی دقیقی را پشت سر می‌گذارند. پس از تأیید، EIP تبدیل به درخواست کامنت اتریوم (ERC) می‌شود که همان استاندارد اپلیکیشن‌های اتریوم است. مؤلفان اصلی پروپوزال ERC721 ویلیام انتریکن، دیتر شایرلی، جیکوب ایوانز و ناتاسیا سچز هستند.

آیا می‌دانستید؟

تمامی کریپتوکیتی‌ها (CryptoKitty) یا گربه‌های دیجیتال از استاندارد ERC721 پیروی می‌کنند و بازی جمع کردن گربه‌های دیجیتال حتی پیش از نهایی شدن این استاندارد از نسخه بتای آن استفاده می‌کرد. گران‌ترین گربه دیجیتال در سپتامبر سال ۲۰۱۸ به قیمت ۶۰۰ اتر (ETH) خریداری شد که در آن زمان ارزش دلاری آن برابر با ۱۷۰,۰۰۰ دلار آمریکا بود!

برجستگی استاندارد

مهم‌ترین ویژگی استاندارد ERC721، منحصر بفرد بودن توکن‌های مبتنی بر آن است؛ هر توکن ERC721 که ساخته می‌شود، یکتا بوده و تا ابد هیچ کپی یا مانند دیگری از آن بوجود نخواهد آمد. این توکن‌های یکتا (NFT) موجب بوجود آمدن و پذیرش عمومی ایده دارایی‌های منحصر بفرد بر روی بستر اتریوم شدند. جالب است بدانید که از توکن‌های ERC721 با عنوان سند دارایی یاد می‌شود، زیرا دارنده این توکن‌ها نسبت به NFT خود و مفهوم پشت آن حقوقی دارند.

همچنین بخوایند: سال 2019 سال موفقیت آمیز برای اتریوم خواهد بود

با این وجود مؤلفان این استاندارد تصمیم گرفتند که نام توکن یکتا را برای آن انتخاب کنند، چرا که عبارت «سند دارایی» شباهت زیادی به مفهوم تملک دارایی‌های فیزیکی داشت پتانسیل‌های NFT بسیار بیشتر از یک دارایی ساده بود. در حالی که امکان وجود تعداد بیشماری از توکن‌های ERC20 مشابه وجود دارد، توکن‌های ERC721 یا وجود ندارند، یا اگر وجود داشته باشند، یکتا هستند.

تولید توکن‌های ERC721

هر توکن یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) یا قطعه‌ای از یک کد بر روی شبکه اتریوم می‌باشد؛ توکن‌های ERC721 از طریق نوشتن یک کد با استفاده از یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند نظیر سالیدیتی (Solidity) که از کد پایه مشابه استفاده می‌کند ساخته می‌شود. پس از ایجاد ساختار اولیه توکن بر اساس قالب‌های موجود، توسعه دهنده می‌تواند ویژگی‌های خاص و جزئیاتی نظیر مالک، نام، نشان و غیره را  توکن مورد نظر خود انتخاب کند. اگرچه امکان تعریف کاربردهای اضافی برای NFT وجود دارد، اما جذابیت این توکن‌ها در نحوه مراوده آن‌ها با دیگر قراردادهای هوشمند است.

نگاهی به آینده

استاندارد ERC721 در آینده هر چیز منحصر بفردی را توکنیزه خواهد کرد؛ این بدان معناست که از شناسنامه افراد گرفته تا دارایی‌ها، آثار هنری و حتی اقلام نایاب در بازی‌های ویدئویی به صورت توکن‌های ERC721 عرضه خواهند شد.

همچنین بخوانید: بمب سختی اتریوم چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، جذابیت این توکن‌ها در نحوه تراکنش‌ آن‌ها با دیگر قراردادهای هوشمند است؛ چنین ارتباطی می‌تواند موجب شکل‌گیری مدل‌های کسب و کار جدید بوده، به نحوی که دنیا تابحال نظیر آن را به خود ندیده باشد!

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید