مقالات

مقایسه رمز ارز ترون با رمز ارز کاردانو

cardano-tron
نوشته شده توسط kazem

این روزها رمزارزها نقل تمام محافل شده‌اند و کمتر جایی است که از این پدیده نوظهور سخنی در میان نباشد. با این حال، آوازه هیچ یک از این رمزارزها به اندازه بیت کوین در جهان نپیچیده؛ رمزارزی که اولین و پرارزش‌ترین رمزارز دنیاست. با این حال، یک مشتاق و سینه‌چاک دنیای رمزارزها هنوز دلایل زیادی برای فروکش نکردن آتش اشتیاقش به این حوزه دارد و می‌تواند سراغ تعداد بسیار زیادی پروژه و کوین هیجان‌انگیز دیگر برود.

همچنین بخوایند: توکن های ترون به طور کامل از شبکه اتریوم جدا شد

در میان فهرست ده رمزارز برتر جهان، دو پروژه توانسته‌اند به دلیل قابلیت‌های منحصربه‌فردشان برای حل مشکلات واقعی زندگی سری در سرها دربیاورند. یکی از این پروژه‌ها ترون (Tron) و دیگری کاردانو (Cardano) نام دارد. زمام رهبری هر دو پروژه را کسانی در دست دارند که بی‌چک‌وچانه می‌شود آنها را افرادی آینده‌نگر توصیف کرد؛ هر دوی این کوین‌‌ها فلسفه جالب خود را دارند.

در ادامه می‌خواهیم راجع به این بحث کنیم که کدامیک از این رمزارزها از این شانس برخوردارند که تبدیل به رمزارز بزرگ بعدی بشوند.

کاردانو

اگرچه این رمزارز مدت زیادی نیست که پایش به بازار باز شده؛ اما طی چند ماه اخیر رشد خیره‌کننده‌ای را به نمایش گذاشته است. این رمزارز در سال ۲۰۱۶ توسط چارلز هاسکینسن (Charles Hoskinson)، هم‌بنیانگذار اتریوم و اتریوم کلاسیک ایجاد شد. به جز او، تیمی که سکان کاردانو را در اختیار دارد، متشکل از خبره‌های این صنعت از سرتاسر جهان است.

cardano-ada

کاردانو یک پروژه رمزارزی مبتنی بر بلاک چین تمام‌متن‌باز و توزیع شده است که امیدوار است کارهای بزرگی را به سرانجام برساند. هدف اصلی و عمده‌ این پروژه، توسعه یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که بتواند از هر پلتفرم دیگری در این حوزه، قابلیت‌های پیشرفته‌تری داشته باشد. خالی از لطف نیست اگر بگوییم که کاردانو اولین پروژه بلاکچینی است که یک فلسفه علمی در هسته آن نهفته است.

یکی از مهمترین ویژگی‌های کاردانو این است که به کاربران خود اجازه می‌دهد اطلاعات و جزییات اضافه را به هر تراکنش الصاق کنند. کاردانو این کار را با ذخیره تراکنش‌ها و اطلاعات آنها روی دو لایه مجزا (لایه تسویه و لایه کنترل) انجام می‌دهد و تصمیم می‌گیرد که این جزئیات بسته به ضرورت یا تناسب، چه زمانی تکمیل شوند.

سیستم مدیریتی و حکمرانی کاردانو نیز در نوع خود بسیار قابل ستایش است. هر گونه ارتقا یا اصلاح در شبکه کاردانو باید در یک کتابخانه پیشنهاد شوند؛ کتابخانه‌ای که در آن تمامی دارندگان ADA حق دارند له یا علیه پیاده‌سازی یک ویژگی جدید رأی بدهند. این پروژه همچنین یکی از کاربرپسندترین کیف پول‌ها را در دنیای رمزارزها دارد که نامش ددالوس (Daedalus) است.

ترون

ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز برای به‌ اشتراک‌گذاری محتوا و سرگرمی است که از فناوری‌های همتا به همتا (P2P) و بلاک چین استفاده می‌کند. این پروژه زاییده فکر خلاق جاستین سان (Justin Sun) است. فردی که از جمله سرآمدترین و افسانه‌ای‌ترین چهره‌ها در دنیای رمزارزهاست.

torn-trx

هدف اصلی این پروژه، ایجاد یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که در آن تولیدکنندگان محتوا می‌توانند تمامی سود حاصله از آثار خود را بدون نیاز به غول‌های تجارت الکترونیک دریافت کنند. به طور خلاصه ترون در پی این است که یک اکوسیستم جهانی رایگان برای محتوای سرگرمی بسازد.

بیشتر بخوانید: تهدید مالی برای زی‌کش

اگر شانس با این پروژه همراه باشد و بتواند به موفقیت دست پیدا کند، دیگر هیچ فرد حقیقی یا حقوقی قادر نخواهد بود بر آنچه ما می‌خواهیم منتشر کنیم، کنترل و نظارت داشته باشد. مطابق با فلسفه و جهان‌بینی ترون، شرکت‌هایی نظیر یوتیوب، فیسبوک، توییتر،اینستاگرام و دیگر پلتفرم‌های محتوا باید در آینده ای نزدیک غزل خداحافظی را بخوانند و تولیدکنندگان محتوا می‌توانند بدون به نیاز به هیچ واسطه‌ای به طور مستقیم با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

همانند کاردانو ترون هم یک تیم خبره از کارشناسان در اختیار دارد؛ طوری که اگر آنها را یک تیم رویایی بخوانیم، گزاف نگفته‌ایم. یکایک اعضای این تیم در حیطه کاری خود بسیار بامهارت و خبره هستند. یکی از برتری‌های کلیدی ترون، چگونگی تعامل و ارتباط گردانندگان آن با اعضای جامعه کاربری برای پیشبرد اهداف توسعه ای و افزایش شفافیت است.

یکی دیگر از جنبه‌های حائز اهمیت ترون این واقعیت است که بازار هدف آن بسیار بسیار بزرگ است. اگر ترون بتواند با سرعت بیشتری راهش را به بازار هموار کند، بعید نیست تا چند سال آینده، اکثر مردم جهان تبدیل به کاربران آن شوند. علاوه بر این ترون ممکن است پیشگام جریانی شود که در آن صنعت بازی به سمت هرچه بیشتر غیرمتمرکز شدن پیش برود.

کلام آخر

هدف اصلی هر پروژه‌ای علاوه بر حل مسائل واقعی زندگی این است که با اقبال عموم مواجه شود و بتواند با پوشش‌دهی کافی، جایگاهی امن در دنیای بلاک چین برای خودش دست و پا کند.

همچین بخوانید: صرافی رمزارز کوین‌ سوییچ

هر دو پروژه یاد شده توانسته‌اند در این زمینه موفق عمل کنند. نکته دیگری که نباید از آن غافل شویم، شراکت و همکاری یک شرکت با دیگر شرکت‌هاست. اینجا هم هر دو شرکت ترون و کاردانو توانسته‌اند به نتایج قابل توجهی دست پیدا کنند.

اگر سطح پذیرش و اقبال عمومی را در نظر بگیریم، ترون بدون شک چندین گام از کاردانو جلوتر است؛ چرا که هم اکنون در بیش از ۱۰۰ بازار حضور دارد؛ در حالی که کاردانو تنها ۲۰ بازار فعال در اختیار دارد.  بنابراین اگر احتمال دستیابی به سطح پذیرش و اقبال عمومی بیشتر در آینده را در نظر بگیریم، ترون مسلما می‌تواند طی ماه‌ها یا سال‌های آینده، عملکرد بهتری نسبت به کاردانو داشته باشد. با این حال، هر دو پروژه به نوعی انقلابی تلقی می‌شوند و واقعاً نمی‌توان با اطمینان گفت که کدام یک در این نبرد پرحرارت پیروز می‌شود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید