مقالات

عرضه اولیه در صرافی چیست؟

ieo
نوشته شده توسط kazem

عرضه اولیه سکه (ICO)‌ در دنیای رمزارزها و صنایع بلاک چین یکی از مهم‌ترین ابزارها بوده، به نحوی که از آن به عنوان پادشاه تأمین منابع مالی برای پروژه‌های رمزارز یاد می‌شود. به لطف تلاش قانون‌گذاران، بویژه مقامات ایالات متحده آمریکا که عقیده داشتند عرضه اولیه سکه موجب تحلیل رفتن جایگاه عرضه اوراق بهادار شده است، موانع قانونی سنگینی بر سر راه این شیوه تأمین مالی قرار گرفته است؛ با این وجود و در نتیجه با تضعیف این شیوه تأمین مالی، روش‌های دیگری بوجود آمد تا جای خالی عرضه اولیه سکه را جبران کنند. یکی از این شیوه‌های جدید، عرضه اولیه در صرافی (Initial Exchange Offering) است؛ در این مقاله قصد داریم تا به بررسی اجمالی عرضه اولیه در صرافی پرداخته و ابعاد مختلف آن را تا حدی پوشش دهیم.

عرضه اولیه در صرافی

عرضه اولیه در صرافی یا IEO را می‌توان محصول تکامل عرضه اولیه سکه یا ICO دانست؛ در حالی که هر فردی در هر نقطه‌ای از جهان می‌تواند یک عرضه اولیه سکه را راه‌اندازی کرده یا در آن شرکت کند، عرضه اولیه در صرافی از محدودیت‌های بیشتری برخوردار است. در برگزاری عرضه اولیه در صرافی، سرورهای متمرکز صرافی‌های رمزارز (Crypto Exchange) به عنوان بستر اصلی برای برگزاری فروش سکه عمل می‌کنند. اگرچه این تفاوت در نظر اول ناچیز به نظر می‌رسد، اما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بدین معناست که صرافی‌ها می‌توانند به عنوان بازرس و نگهبان پروژه‌ای که توکن آن عرضه می‌شود عمل کنند. استفاده از سرور صرافی به عنوان رابط میان خریدار و فروشنده توکن در اصل به هدف کاهش امکان کلاه‌برداری در قیاس با عرضه اولیه سکه صورت می‌پذیرد.

‌بیشتر بخوانید: عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

تأمین سرمایه از میان مردم برای پروژه‌ها رمزارز در قالب‌های دیگری نیز صورت می‌گیرد که عرضه توکن اوراق بهادار (STO)، تولید توکن وعرضه توکن مصرف کننده (CTO) از جمله این شیوه‌ها هستند؛ به هر حال، به منظور پرهیز از پیچیدگی در این مقاله، مقایسه خود را به عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه صرافی محدود می‌کنیم. وجه اشتراک تمامی این عرضه‌ها در این است که در همه آن‌ها، تعداد مشخصی از دارایی‌های دیجیتال رمزنگاری شده در قالب توکن یا سکه ایجاد شده و غالباً در ازای قیمتی ثابت برای عموم عرضه می‌شوند. وجه تمایز عرضه اولیه در صرافی با دیگر انواع عرضه توکن در این است که کل این فرایند در عوض اینکه از سوی تیم پروژه به صورت مستقیم مدیریت شود، به یک صرافی رمزارز معتبر سپرده می‌شود.

پیشینه

عرضه اولیه در صرافی برای اولین بار توسط یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارز، یعنی بایننس (Binance) برگزار شد. این صرافی برای برگزاری عرضه اولیه در صرافی پلتفرمی جداگانه را تدارک دید که سکوی پرتاب باینَنس (Binance Launchpad) نام دارد. با این وجود حتی مدیر ارشد اجرایی باینَنس نیز اذعان دارد که مفهوم عرضه اولیه در صرافی ایده آن‌ها نبوده و این کانسپت ریشه در وب‌سایت‌های عرضه اولیه سکه متمرکز (Centralized ICO) دارد که سال ۲۰۱۷ از محبوبیت زیادی برخوردار بودند. میزان سرمایه تأمین شده از طریق ICOها برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ از میزان سرمایه‌ای که از سرمایه‌گذاران رسمی و غیر رسمی تأمین شده بود بیشتر شد؛ در فوریه سال بعد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به ارسال ابلاغ قضایی به برگزار کنندگان عرضه‌های اولیه سکه پرداخت و موجب شروع سیر نزولی در مسیر ICO شد. در ژانویه سال ۲۰۱۹، باینَنس برای اولین بار نسبت به برگزاری عرضه اولیه در صرافی برای توکن بیت‌تورنت (BTT) اقدام نمود که ظرف مدت ۱۵ دقیقه به پایان رسید و سرمایه‌ای ۷.۱ میلیون دلاری را تأمین کرد.

ابعاد عرضه اولیه در صرافی

هدف اصلی عرضه اولیه در صرافی، احیای موفقیت سازوکار تأمین مالی عرضه اولیه سکه در قالبی قانونی‌تر و تحت استانداردهایی بالاتر است؛ از آن‌جایی که این پروژه‌ها توسط نهادی خارجی مدیریت و نظارت می‌شوند، از مشروعیت بیشتری برخوردار بوده و امکان کلاه‌برداری در آن‌ها تا حد زیادی کاهش یافته است. علاوه بر این، سرعت برگزاری IEO بسیار بالاتر بوده و افراد بیشتری در آن شرکت می‌کنند؛ بازاریابی در میان کاربران یک صرافی موجب شده تا عرضه اولیه در صرافی مخاطبان بیشتری داشته باشد. در نهایت، عرضه توکن بر روی بستر صرافی موجب می‌شود تا این فرایند مشمول قوانین و مقررات حاکم بر صرافی شده و از همچنین منابع موجود در آن بهره‌مند شود. ‌

‌همچنین بخوانید: عرضه توکن مصرف کننده چیست؟

با این حال، صرافی‌های رمزارز برای برگزاری عرضه توکن‌ها کارمزدی را در ازای بستر معاملاتی، مشروعیت، بازاریابی، مشاوره و حراست قانونی دریافت می‌کنند؛ همچنین، صرافی برگزار کننده عرضه در هر زمان که بخواهد می‌تواند IEO را بر روی پلتفرم خود قرار داده یا آن را حذف کند. بعلاوه، فقط افرادی می‌توانند در IEOها شرکت کننده که در صرافی ثبت نام کرده باشند؛ این در حالی است که همه می‌توانند در عرضه اولیه سکه شرکت کنند!

حرف آخر

اگرچه عرضه اولیه در صرافی را می‌توان به عنوان یک تب جدید در دنیای رمزارزها دید، اما این شیوه جدید تأمین مالی ممکن است نشان از تکامل و بلوغ اکوسیستم بلاک چین و رمزارزها داشته باشد؛ بهتر است امیدوار باشیم که حدس دوم، حدس صحیح باشد! از این طریق، کسب و کارها در تلاش برای توسعه و ارتقای استانداردهای مورد نیاز بوده و کاربران نیز امکان تجربه شرایطی را خواهند داشت که موج جدیدی از سرمایه‌گذاران را به این حوزه جلب می‌کند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید