مقالات

چگونه می‌توان یک پول را دوبار خرج کرد؟

Double-Spending
نوشته شده توسط kazem

در ارزهای دیجیتال مشکلی به نام خرج دوباره وجود دارد. در سال ۱۹۹۸ ارز دیجیتالی به نام بیت‌گلد وجود داشت که به دلیل وجود این مشکل، ارز بیت‌گلد و چندین ارز دیجیتال دیگر همگی از بین رفتند. مشکل خرج دوباره نخستین بار توسط بیت‌کوین برطرف گردید که همین مسئله باعث شد بیت‌کوین با تمام ارزهای دیجیتال قبل از خود متمایز شود.

فرض کنید شما به یک فروشگاه زنجیره‌ای رفته‌اید و خرید خود را انجام داده‌اید. برای این خرید شما مبلغ صد هزار تومان به‌صورت نقدی به صندوق‌دار می‌پردازید و صندوق‌دار پول شما را داخل صندوق قرار می‌دهد. شما امکان خرج دوباره پولی که به صندوق‌دار داده‌اید را ندارید، زیرا پول دیگر به شما تعلق ندارد مگر اینکه پول را به‌صورت فیزیکی سرقت کنید! همچنین کپی کردن پول فیزیکی کار ساده‌ای نیست و طرف دریافت‌کننده وجه به‌راحتی می‌تواند متوجه اعتبار و جعلی بودن آن شود. پس مشکل خرج دوباره در پول‌های عادی غیرممکن است.

اجماع چگونه مشکل را حل می‌کند؟

در ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین این مشکل وجود دارد، زیرا زمانی که قصد دارید مقداری از رمزارز خود را به‌حساب شخص دیگری انتقال دهید، این انتقال به تمام شبکه رمزارز مخابره می‌شود تا صحت آن تراکنش توسط سرورهای تأیید کننده متصل به شبکه تأیید شود. این عملیات مدتی طول می‌کشد و در همین حین ممکن است شما یک رونوشت از این تراکنش را دست‌کاری کرده و تراکنش را برای انتقال رمزارز به‌حساب شخص دیگری دوباره ارسال کنید. در این حالت، شبکه دچار سردرگمی خواهد شد زیرا نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام تراکنش اصلی و کدام‌یک جعلی است و بدین‌صورت مشکل خرج دوباره در این شبکه به وجود می‌آید. در شبکه‌های سنتی به دلیل وجود دفتر کل مرکزی این مشکل برطرف می‌شد ولی شبکه‌های غیرمتمرکز که دفتر کل توزیع‌شده دارند، راه‌حل دیگری را یافته‌اند.

همچنین بخوانید: بهترین صرافی ارز دیجیتال

وقتی افراد تراکنش‌هایشان را به شبکه ارسال می‌کنند، همه سرورهای تأییدکننده از آن‌ها مطلع می‌شوند. هر یک از این سرورها تعدادی از تراکنش‌ها را داخل یک بلوک قرار می‌دهد و سعی می‌کند تا مسئله ریاضی اثبات کار را حل کند. اگر آن سرور موفق شود که مسئله را حل کند، بلوک موردنظر را برای سایر تأییدکنندگان می‌فرستد تا آن‌ها نیز صحت آن‌ها کنترل کنند. برای ثبت قطعی یک تراکنش در هر شبکه بلاک چین ازجمله بیت‌کوین، می‌بایست بیش از ۵۰% از تأییدکنندگان آن را کنترل کنند و به صحت آن رأی دهند. در این صورت دیگر کسی نمی‌تواند پولی را که یک‌بار خرج کرده، دوباره خرج کند و خرج دوباره در رمزارزها نیز غیرممکن می‌شود.


منبع : ققنوس

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید