بلاک چین مقالات

هایپرلجر(Hyperledger) چیست؟

Hyperledger
نوشته شده توسط kazem

همه پروژه‌های بلاک چین در یک سطح نیستند؛ در حالی که برخی از پروژه‌ها در قالب بستری برای رمزارزها طراحی شده‌اند، پروژه‌های دیگر برای ایجاد ابزارها، امکانات و قابلیت‌های متفاوتی طراحی می‌شوند. در این میان، پروژه‌هایی هستند که ماهیت آن‌ها اندکی با دیگران متفاوت است؛ این پروژه‌ها را نمی‌توان در قالب یک رمزارز، شرکت و یا حتی نوعی از بلاک چین طبقه‌بندی کرد. در موارد متعددی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ‌ جهان که در زمینه فناوری فعالیت دارند، گرده آمده و پروژه‌های را طی همکاری مشترک خود راه‌اندازی نموده‌اند تا با تکیه بر آن‌ها بتوانند از فناوری‌ها نوظهور برای توسعه راه‌حل‌های کارآمد برای مرتفع نمودن مشکلات اساسی استفاده کنند.

‌همچنین بخوانید: معرفی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DAPP)

‌در این مقاله قصد داریم تا یکی از پروژه‌هایی را برای شما معرفی کنیم که از سوی سازمان‌هایی معتبر برای تحقیق و تفحص بیشتر بر روی فناوری بلاک چین و بکار بستن قابلیت‌های این فناوری راه‌اندازی شده است.

هایپرلجر

هایپرلجر (Hyperledger) یک پروژه متن باز است که در ابتدا توسط بنیاد لینوکس (Linux Foundation) راه‌اندازی شد؛ این پروژه که متکی بر رویکرد ماژولار برای ساخت و توسعه بلاکچین است، به شرکت‌ها و سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که بلاک چین‌ها را درخور نیاز خود طراحی کرده تا به نحو احسن از آن بهره‌مند شوند. به همین دلیل، شرکت‌های معتبر فراوانی به سمت استفاده از آن جلب شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به IBM، اینتل (Intel)، سامسونگ و جی.پی. مورگان (J.P. Morgan) اشاره نمود.

‌همچنین بخوانید: مقایسه فناوری بلاک چین با بیت کوین

این پروژه در بردارنده مجموعه‌ای از بلاک چین‌ها و ابزارهای متن باز است که هر شخص یا سازمانی می‌تواند با استفاده از آن‌ها، دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) مورد نظر خود ساخته و توسعه دهد. هدف اولیه این پروژه، ایجاد همکاری میان صنایع و کسب و کارهای مختلف در راستای ارتقای تراکنش میان پروژه‌های مختلف مبتنی بر بلاک چین بوده است؛ این در حالی است که دفاتر کل که به عنوان هسته رمزارزها عمل می‌کنند، در غالب موارد امکان مراوده و ارتباط با یکدیگر را ندارند. هایپرلجر نیز مانند سیستم عامل لینوکس از ساختار متن باز بهره برده و همین دلیل، به همه افراد اجازه می‌دهد آن را بر اساس نیاز خود مورد استفاده قرار دهند؛ با تکیه بر این قابلیت، شرکت‌های بزرگ‌ جهان هر یک به نوبه خود پروژه‌های متفاوتی را با استفاده از هایپرلجر توسعه داده‌اند که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است؛

  • هایپرلجر ساتوث (Hyperledger Sawtooth): این پروژه توسط شرکت اینتل توسعه یافته و هدف آن ایجاد یک بلاک چین ماژولار است.
  • هایپرلجر ایروها (Hyperledger Iroha): مجموعه‌ای از شرکت‌های ژاپنی این پروژه‌ را راه‌اندازی کرده و طی آن، تمرکز خود را بر استفاده از هایپرلجر در فناوری موبایل قرار داده‌اند
  • هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric): این پروژه که توسط شرکت بزرگ IBM اجرا شده است، از زبان‌های کدنویسی متنوعی نظیر جاوا (Java) پشتیبانی می‌کند.
  • هایپرلجر بارو (Hyperledger Barrow): پلتفرم محصول این پروژه مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contract) بوده که هدف از طراحی آن، یکپارچگی با ماشین‌های مجازی شبکه اتریوم (Ethereum) است.
  • ‌هایپرلجر ایندی (Hyperledger Indy): این پروژه به طور خاص برای پروژه‌هایی طراحی شده است که محوریت آن‌ها بر هویت افراد قرار دارد.

جالب است بدانید که در مراحل اولیه راه‌اندازی این پروژه، بسیاری بر این باور بودند که هایپرلجر نیز مانند بسیاری از بلاک چین‌ها بایستی سکه بومی منحصر به خود را داشته باشد؛ به هر حال، مدیر اجرای پروژه ابراز داشت که «هرگز توکنی برای این بستر منتشر نخواهد شد؛ از این طریق، قصد داریم تا از چالش‌های سیاسی مربوط به داشتن ارزی جهانی دوری کنیم.»

خلاصه پیشینه

همان طور که پیش‌تر اشاره شد، هایپرلجر برای اولین بار در دسامبر سال  ۲۰۱۵ توسط بنیاد لینوکس معرفی شد؛ یک سال بعد، پلتفرم هایپرلجر با تلاش ۳۰ شرکت بنیان گذاشته شد. در آپریل سال ۲۰۱۷، برایان بلندر که یکی از مؤسسین بنیاد نرم‌افزار آپاچی بود به عنوان مدیر اجرایی پروژه منصوب شد. در سپتامبر همان سال، هایپرلجر برای اولین بار از خود بعنوان چتر بلاک چین کاری نام برد و ظرف مدت تنها دو ماه، بیش از ۲۰۰ شرکت به عضویت در این پروژه درآمدند. نهایتاً در ژانویه سال ۲۰۱۸ هایپرلجر به لحاظ سرعت رشد، به برترین پروژه بنیاد لینوکس تبدیل شد.

جمع‌بندی

انعطاف و انطباق‌پذیری به عنوان ستون‌های طراحی هایپرلجر در نظر گرفته شده‌اند تا کسب و کارهای مختلف بتوانند از آن به نحو مقتضی استفاده کنند؛ در نتیجه، این بستر دارای ساختار ماژولار بوده که امکان پذیرش رویکردهای متنوع تیم‌های مختلف را برای آن فراهم می‌آورد. در حال حاضر تنوع گسترده‌ای از پروتکل‌های اجماع (Consensus) بر روی بستر پروژه هایپرلجر مورد استفاده قرار دارند؛ بعلاوه، تیم‌های مختلف توسعه دهندگان می توانند از طریق همکاری با یکدیگر، از ابزارهای فراهم آمده بر روی این پلتفرم برای ساخت بلاک چین‌های شخصی‌سازی شده استفاده کنند. این رویکرد تفاوتی اساسی با رویکرد اجماع شبکه‌هایی نظیر اتریوم و بیت کوین (Bitcoin) دارد؛ این شبکه‌های سنتی، تمامی تغییرات صرفاً بر اساس موافقت اکثریت کاربران قابل اعمال می‌باشند. هایپرلجر از وجود توسعه دهندگان مختلف و اعضای متنوعی بهره می‌برد که همگی متکی بر رویکرد متن باز این بستر هستند؛ با گذر زمان مشخص خواهد شد که آیا رویکرد متن باز می‌تواند فناوری بلاک چین را به جایگاه حقیقی خود در جهان برساند!

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید