مقالات

آینده صرافی ارزهای دیجیتال

cryptocurrency-exchanges
نوشته شده توسط kazem

رمزارزها در حال حاضر هوش و حواس مردم را برده‌اند و هرچه ترس عقب ماندن از قافله این پدیده نوظهور بیشتر می‌شود، افراد بیشتری دوست دارند در این انقلاب اقتصادی سهیم شوند. با این حال، درست در همین نقطه با یک مشکل بزرگ روبه‌رو هستیم. برای پیوستن به این انقلاب پرشور، مردم باید از اکسچنج‌های متمرکز استفاده کنند که به نوبه خود مشکلات زیادی را به همراه آورده‌اند.

یک اکسچنج رمزارزی چیست؟

اکسچنج(صرافی) یکی از مهم‌ترین کارکردها را در اکوسیستم رمزارزها دارد. در واقع، یک اکسچنج به عنوان پلی میان دنیای ارزهای رایج و رمزارزها عمل می‌کند. به طور معمول، دو نوع اکسچنج وجود دارد:

 • ارز رایج (فیات) به رمزارز
 • رمزارز به رمزارز

فیات به رمزارز

صرافی های فیات به رمزارز به شما کمک می‌کنند که با پول‌های رایج اقدام به خریداری رمزارز بکنید. کوین‌بیس (Coinbase) بهترین مثال برای این نوع از اکسچنج‌ها است. این اکسچنج به شما کمک می‌کند که با پول رایج، بیت کوین (BTC)، بیت کوین‌کش (BCH)، لایت کوین (LTC)، اتریوم (ETH)‌ و … خریداری کنید.

رمزارز به رمزارز

اکسچنج نوع دوم، اکسچنج رمزارز به رمزارز است. این اکسچنج‌ها به شما کمک می‌کنند که رمزارزهای خاصی مانند BTC، ETH، BCH و غیره را با سایر رمزارزها مبادله کنید. بایننس، بهترین نمونه از چنین اکسچنج‌هایی است.

اگرچه تمامی این صرافی ها خدمات ارزشمندی را ارایه می‌کنند؛‌ اما مشکل اینجاست که ساختار همه آن‌ها متمرکز است و این آن‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند. وقتی به حجم مبادلات پولی روزانه این اکسچنج‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که ریسک به وجود آمدن اختلال بسیار بالاست. بهتر است نگاهی بیندازیم به حجم مبادلات ۲۴ ساعته پنج اکسچنج بزرگ دنیا:exchange

همان‌طور که می‌بینید، حجم گردش پولی این ۵ اکسچنج نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار است و این صرفاً مقدار پولی است که این اکسچنج‌ها طی یک روز پردازش می‌کنند که واقعاً بسیار حیرت‌آور است! حال با توجه به اینکه این اکسچنج‌های متمرکز در معرض آسیب‌ها و مشکلات فراوانی هستند، آیا از سپردن پول خود به این مؤسسه‌ها احساس امنیت می‌کنید؟

مشکلات اکسچنج‌های متمرکز

بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از مشکلاتی که اکسچنج‌های متمرکز با آن دست‌به‌گریبان هستند:

۱-  آسیب‌پذیری در برابر هک

اکسچنج‌های متمرکز همیشه در برابر هک آسیب‌پذیرند. دو سال پیش در سال ۲۰۱۶، بیت‌فینکس (Bitfinex)، پلتفرم مبادله رمزارز مستقر در هنگ‌کنگ هک شد و ۱۲۰ هزار BTC به ارزش ۷۲ میلیون دلار از آن به سرقت رفت.

پس از آن، قیمت بیتکوین نزدیک به ۲۰ درصد افت پیدا کرد و بهای یک واحد بیتکوین پیش از آنکه بتواند خود را بازیابی کند، به ۴۸۰ دلار سقوط کرد.

exchange

۲- ضعف مدیریت

چگونه می‌توان هک مفتضحانه اکسچنج ام تی. گاکس (Mt. Gox) را فراموش کرد؟ در آن زمان، این هک بزرگ‌ترین سرقت در زمان خودش بود و بیت کوین‌های مسروقه نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار ارزش داشتند. این اکسچنج با چند مشکل اساسی دست‌به‌گریبان بود.

با این حال، اگر بخواهیم چکیده تمام مشکلات این اکسچنج را در یک جمله خلاصه کنیم، به یک چیز می‌رسیم و آن مدیریت فاقد کفایت لازم و کودکانه این اکسچنج است.

آندریاس آنتونیوپولوس (Andreas Antonopoulos) در یک گزارش بهت‌آور آورده است:

اکسچنج ام تی. گاکس که سرواژه عبارت Magic The Gathering Online Exchange است، یک ریسک سیستماتیک برای بیت کوین، یک تله مرگبار برای معامله‌گران و یک کسب‌و‌کار راه‌اندازی شده توسط نابخردان است.

اگرچه ممکن است این عبارات بسیار زننده به نظر برسند، اما مو لای درز این گزارش نمی‌رود. مشکل اینجاست که مالک ام تی.گاکس یعنی مکس کارپلکس (Max Karpeles) بیشتر از آنکه یک تاجر و بیزنس‌من باشد، یک برنامه‌نویس است. اگرچه او در کدنویسی ید طولایی دارد، اما هرگز از هوش و فراست لازم برای مدیریت یک شرکت برخوردار نیست و متأسفانه آن فاجعه مهیب از همین جا آب می‌خورد.

۳- مشکلات مربوط به حجم معاملات

یکی دیگر از مشکلات بزرگی که اغلب اکسچنج‌های متمرکز با آن دست‌به‌گریبان هستند این است که نمی‌دانند چگونه افزایش ناگهانی تقاضا را مدیریت کنند.

همچنین بخوانید: عرضه اولیه در صرافی چیست؟

در تاریخ ۱۲ نوامبر، یک موج ناگهانی تقاضا پدید آمد؛‌ اما اکثر پلتفرم‌های معاملاتی نتوانسته‌اند از پس افزایش ناگهانی حجم مبادلات بربیایند. در واقع، بیت‌هامب (Bithumb)، یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های جهان در طول دوره اوج معاملات، دست‌کم به مدت ۹۰ دقیقه از دسترس خارج شد و نزدیک به ۶۰ هزار بیت کوین از حجم معاملات را از دست داد.

اما این مسئله چه اثری از خود به جای گذاشت؟ پس از این اتفاق، ارزش بیت کوین‌کش تقریباً به نصف کاهش یافت. در نمودار زیر می‌توانید شیب کاهشی بزرگی را مشاهده کنید.

bitcoin-price

۴- مسئله سیاست‌های متغیر دولتی

اکسچنج‌های متمرکز ارزهای رمزپایه شرکت‌های خود را در یک کشور به ثبت رسانده‌اند. این بدان معناست که این اکسچنج‌ها در معرض مستقیم سیاست‌هایی قرار دارند که دولت آن کشور در دستور کار خود قرار می‌دهد.

 • آیا شما با اینکه حتی به مقدار بسیار ناچیزی کنترل پول خود را در دست نداشته باشید، راحتید؟
 • آیا راهکار تمام این مشکلات، استفاده از اکسچنج‌های غیرمتمرکز است؟
 • نحوه کار اکسچنج‌های غیرمتمرکز یا DEXها از چه قرار است؟

DEXها امکان تبادل ارزرمزارزها را در یک دفترکل اشتراکی فراهم می‌کنند و این دفترکل معاملات بی‌نیاز از اعتماد را بدون وابستگی به هیچ شخص ثالثی تسهیل می‌کند. به هر روی، DEX ها به چند دلیل،‌ آینده معاملات رمزارزها هستند:

اول از همه اینکه این پلتفرم‌ها امنیت فوق‌العاده بالایی را در اختیار می‌گذارند. از آنجا هم که پای هیچ شخص ثالثی در میان نیست، احتمال وقوع نقص به حداقل می‌رسد.

دوم اینکه این امکان وجود ندارد که یک اکسچنج بتواند با تمام پول‌ها بزند به چاک.

و سوم هم اینکه DEXها هیچ گونه وابستگی به مقررات دولتی ندارند.

اتردلتا (EtherDelta) یکی از اولین DEXها است که توانست توجه همه را به خود جلب کند. در آخرین نسخه از قرارداد هوشمند این پلتفرم، مبلغی نزدیک به ۱.۴ میلیارد دلار کارسازی شده که بسیار قابل توجه است.

ether

تصویر بالا که از مقاله وب‌سایت هکرنون (hackernoon) گرفته شده، رابط کاربری اتردلتا را نمایش می‌دهد.

اتردلتا چگونه کار می‌کند؟

اتردلتا روی بلاکچین اتریوم و از طریق قرارداد هوشمند اجرا می‌شود.

قراردادهای هوشمند، نوعی از قراردادهای خودکار هستند. این قراردادها از قابلیت خوداجرایی برخوردارند و دستورالعمل‌های ویژه‌ای روی کدهای آن‌ها نوشته شده که در شرایط خاصی اجرا می‌شوند.

smart-contract

وقتی کسی می‌خواهد کار خاصی را در اتریوم انجام دهد، اقدام به نوشتن یک قرارداد با یک یا چند فرد می‌کند.

قراردادهای هوشمند، مجموعه از دستورالعمل‌ها هستند که با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (solidity) نوشته شده‌اند و برمبنای منطق IFTTT (اگر و آن‌گاه) کار می‌کند. اساساً در این منطق، اگر مجموعه اول از دستورالعمل‌ها کامل شود، تابع بعدی را اجرا می‌کند و همین‌طور الی آخر تا اینکه در نهایت به پایان قرارداد برسیم.

بنابراین اتردلتا یک قرارداد هوشمند دارد و ما قصد داریم روی دو موضوع کلیدی متمرکز شویم:

 • مدیریت وجوه
 • منطق معاملاتی

مدیریت وجوه

از آنجا که اتردلتا یک DEX است، وجوه به طور کامل در کنترل کاربران است. این وجوه به روش‌های زیر مدیریت می‌شوند:

 • برای استفاده از اتردلتا، یک نفر باید وجوه را به یک قرارداد هوشمند منتقل کند.
 • این وجوه در یک قرارداد هوشمند گرد هم جمع شده و هم‌زمان در یک دفترکل توزیع‌شده ثبت می‌شوند.
 • در هر لحظه، هر کاربر می‌تواند وجوه خود را برداشته یا ذخیره کند.

منطق معاملاتی

smart-contract

نمودار بالا یک شمای کلی از نحوه کار اتردلتا را به شما نشان می‌دهد. سفارش‌های جدید بازار به صورت روی بلاک چین یا خارج بلاک چین ذخیره می‌شوند. یک فرد از قبیل یک بازارگردان (maker) سفارش‌های خرید یا فروش را عرضه می‌کند. سپس فرد دیگری به نام پذیرنده (taker) تصمیم به اجرای سفارش می‌گیرد.

خوب در اینجا بهتر است نگاهی اجمالی داشته باشیم به نحوه عملکرد اتردلتا:

 • بازارگردان یک سفارش ایجاد و آن را با استفاده از SHA 3 هش می‌کند.
 • سپس وی آن هش را با کلید خصوصی اتریوم امضا می‌کند.
 • در ادامه سفارش و امضای یاد شده به خارج از زنجیره ارسال می‌شوند.
 • اگر پذیرنده‌ای متمایل به معامله باشد، امضا و سفارش به تابع معامله قرارداد هوشمند فرستاده می‌شوند.
 • سپس قرارداد هوشمند آن امضا را تایید می‌کند تا اطمینان حاصل کند که معتبر است.
 • در نهایت سفارش تکمیل می‌شود.

کاستی‌های اتردلتا

اتردلتا اگرچه یک DEX به درد بخور را در اختیار قرار می‌دهد؛‌ اما متأسفانه مشکلات ریز و درشت زیادی هم دارد.

 • کندی: پردازش سفارش‌ها با تاخیر بسیار بالا انجام می‌شود. علاوه بر این، لغو سفارش‌ها نیز بسیار کند است.
 • متورم شدن بلاک چین: دفتر سفارشات درون-زنجیره‌ای باعث می‌شود که تراکنش‌ها پهنای باند شبکه را اشغال کنند و بلاک چین متورم شود.
 • هزینه بالای گاز (کارمزد اجرای تراکنش): به علت تاخیر در پردازش سفارشات، پذیرندگان ممکن است ندانند که پذیرندگان دیگر در حال اجرای چه سفارشی هستند. این به نوبه خود منجر به نوعی رقابت میان پذیرندگان روی سفارش‌های مشابه می‌شود که خود افزایش گاز را به دنبال دارد. به علاوه، بازارگردانان مجبورند که به ازای هر بار ارسال، اصلاح یا حذف سفارش‌ها گاز خرج کنند.
 • مسائل ارتقا: کل سیستم به دلیل معماری آن در هنگام ارتقا باید متوقف شود. همچنین کاربران نیز مجبورند که پول خود را از قراردادهای هوشمند بیرون بکشند و به یک طرف ثالث امین بسپارند. این باعث می‌شود که ایجاد یک سامانه غیرمتمرکز با بن‌بست مواجه شود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید