خبرها

استخراج ارز دیجیتال در ایران قانونی می شود

bitcoin-mining
نوشته شده توسط kazem

براساس خبر های منتشر شده مقامات ایرانی تصمیم برای قانونی کردن استخراج ارز های دیجیتال گرفته اند. رئیس بانک مرکزی ایران، عبدالناصر همتی، ادعا کرده است که دولت بخشی از قانون اجرایی که منجر به قانونی شدن استخراج رمزارز هایی مانند بیت کوین در ایران می شود را تایید کرده است.

استخراج قانونی

این صبحت های رئیس بانک مرکزی پس از اظهار نظر های مختلف از سوی مخالفین و موافقین قانونی شدن رمزارز در ایران است. قبلا نیز آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استخراج بیت کوین در حال رایج شدن در کل دنیاست اعلام کرد :

باید به فعالان این بخش پروانه فعالیت قانونی داده شود و امتیازاتی برای آنها در نظر گرفته شود تا آنها بتواند فعالیتشان را به‌صورت قانونی انجام دهند.

همچنین گفتند:

قبل از اینکه ایران برای استخراج کنندگان ارز دیجیتال جذاب باشد بخش زیادی از استخراج در چین صورت می‌گرفت که اکنون به سمت ایران تغییر پیدا کرده است. [اگرچه] به‌صورت مستند مدرکی از فعالیت چینی‌ها در ایران وجود ندارد اما من هم شفاهی این موضوع را شنیدم.

امروز نیز معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:

اصلی‌ترین استراتژی ما به رسمیت شناسی ارز دیجیتال است. به رسمیت شناسی به این معنی که از لحاظ قانونی پروانه بهره‌برداری برای استخراج ارز دیجیتال صادر شود.

وی گفت: 

رسمیت شناسی ارز دیجیتال یکسری الزامات دارد که آن الزمات باید رعایت شود. وزارت ارتباطات، تقاضای خود را در این باره هشت ماه پیش به دولت داده است و این تقاضا به جلسات کمیسیون‌های دولت رفت و نهایتاً در هیئت وزیران مطرح شد که با آن موافقت نشد و بار دیگر به کمیسیون‌ها برگشت.

آقای همتی نیز در این خصوص قانونی شدن استخراج توضیح دادند:

استخراج رمزارز می بایست با نرخ مصرف برق صادراتی صورت بگیرد و یارانه برق به این کار اختصاص نیابد. 

برق ارزان برای ماینینگ بیت کوین

با توجه به گزارش ها، ایران با حدود قیمت 40 تا 100 درصد بیشتر از قیمت برق در داخل کشور به کشور های همسایه برق صادر می کند.

چندی پیش هم زمزمه هایی از حضور ماینر های چینی در ایران برای استفاده از برق ارزان به وجود آمده بود. همتی در ادامه گفته است که ماینر های ارز دیجیتال می بایست در اقتصاد کشور شرکت داشته باشند و بیت کوین های تولید شده را به خارج از کشور انتقال ندهند.

او همچنین افزود که بانک مرکزی ایران هیچ رمزارزی که ارز آن بر اساس قیمت واحد پولی ملی یا طلا تعیین می شود را مجاز نخواهد دانست.

همچنین بخوانید: اعلام تعرفه جدید برق برای ماینر های ایرانی

این بیانیه تازه پس از گزارش هایی از قطع برق ماینر ها که به دلیل افزایش غیر عادی مصرف برق به دلیل بالا گرفتن تب استخراج رمزارز در کشور می باشد، منتشر شده است. دولت ایران فقط 1000 واحد دستگاه استخراج بیت کوین را از دو محل استخراج مصادره کرده است.

چند روز پیش هم، معاون فناوری های تازه در بانک مرکزی گفته بود که خرید و فروش رمزارز در ایران به دلیل تضاد با قانون ضد پولشوییغیر قانونی است.

ارزدیجیتال در کدام کشورها قانونی است؟

برمبنای بررسی های انجام شده از وضعیت 72 کشور بررسی شده از سوی مرکز ملی فضای مجازی درخصوص وضعیت مقررات گذاری در حوزه ارزرمزها، مشخص شده است 23 درصد کشورها ذیل قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریستها، نسبت به مقررات گذاری در این حوزه اقدام کرده اند. وضع قوانین برای صرافیها در 16 درصد کشورها اتفاق افتاده و 11 درصد کشورها برای استفاده توسط شخصیتهای حقوقی، ارز دیجیتال را مقررات گذاری کرده اند.

بررسی ها نشان می دهد که 13 کشور از جمله کانادا، چک و دانمارک بیت کوین را ذیل قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریست ها قرار داده اند. در همین حال 24 کشور از جمله استونی، فرانسه، فنلاند ، آلمان، ایتالیا و کانادا بیت کوین را ذیل مقررات مالیاتی گذاشته اند و در کشوری مانند چین استفاده ارز دیجیتال تنها برای اشخاص حقیقی آزاد است.

از سوی دیگر 7 کشور از جمله چین، چک و فیلیپین، مقرراتی برای استفاده اشخاص حقوقی از بیت کوین تدوین کرده اند؛ 5 کشور از جمله اکوادور، چین و روسیه ارز مجازی خود را منتشر کرده اند و 9 کشور ، روی صرافی های مبادله بیت کوین مقررات وضع کرده اند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید