خبرها

استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت نفت برای کاهش هزینه

blockchain-oil
نوشته شده توسط kazem

استفاده از فناوری بلاک چین برای کنترل فرایند تولید و فروش نفت خام، می‌تواند هزینه‌های تولید و سرعت عمل هر شرکت نفتی را متحول نماید و انرژی و نیروی کار را در بخش‌های دیگر متمرکز کند.

کاربرد فناوری بلاک چین

دلیل افزایش علاقه به استفاده از این پلتفرم این است که بلاک چین می تواند هزینه ها را کاهش دهد و حاشیه سود را با حذف واسطه ها افزایش دهد. این صنعت امیدوار است که از این طریق شفافیت و امنیت را افزایش دهد  و نیز ناکارآمدی در تجارت و مبادلات را حل و فصل کند.

 ، بازار نفت و گاز ۲.۶ تریلیون دلار ارزش دارد.

طبق داده‌های استارتاپ بلاک چینی Data Gumbo، بازیکنان صنعت نفت با استفاده از حمل و نقل اتوماتیک بلاک چین می‌توانند دست کم ۳۰ درصد صرفه‌جویی کنند. مدیرعامل استارتاپ Data Gumbo ضمن اشاره به این نکته امکان اجرای قراردادهای هوشمند را مزیت اصلی این فناوری برای صنعت نفت دانسته است.

طبق داده‌های این شرکت ارزش بازار نفت و گاز در سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۲ تریلیون بوده است. در چنین بازاری استارتاپ Data Gumbo توانسته از شرکت‌هایی مثل آرامکو عربستان حمایت مالی دریافت کند. این شرکت‌ها امیدوارند با کمک بلاک‌چین زنجیره تأمین در صنعت نفت بهبود پیدا کند.

آن‌ها همچنین می‌خواهند زمان کمتری برای رایزنی و مذاکره در هنگام معاملات انرژی صرف شود و تراکنش‌ها به‌صورت خودکار انجام شوند.

نگاه بزرگان صنعت نفت به فناوری‌های نو

هفته گذشته هم از سرمایه‌گذاری شرکت نفتی شل (Shell) در پلتفرم انرژی LO3 برای شما نوشتیم که نشان می‌دهد شرکت‌های سنتی انرژی نمی‌خواهند از جریان فناوری‌های آینده حذف شوند.

به‌علاوه در اوایل سال جاری میلادی شرکت اسپانیایی رپ سول (Repsol) که در زمینه اکتشاف، توسعه و تولید نفت خام فعال است از همکاری با یک استارتاپ مبتنی بر بلاک‌ چین برای بهبود روند صدور گواهی برای محصولات پتروشیمی خبر داد.

متخصصان بلاک‌ چین معتقدند این صنعت تاریخی در طول زمان زخم‌های زیادی برداشته و حالا این فناوری می‌توان راهکار درمان باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد سیستم قراردادها، حمل‌ونقل و مدیریت بارنامه‌ها از اصلی‌ترین بخش‌های صنعت نفت هستند که به روزآمد شدن نیاز دارند.

اما در ساختار سنتی یک نفتکش با میلیون‌ها بشکه نفت از بنادر و ایستگاه‌های معتددی عبور می‌کند و داده‌های بسیاری در این میان تولید می‌شوند. یک ساختار مبتنی بر بلاک‌ چین بهترین فضا برای ثبت و مدیریت این داده‌ها است تا با افزایش شفافیت و تغییرناپذیری تراکنش‌ها به‌مرور زمان نیاز به اعتماد را در ذی‌نفعان از بین ببرد.

طبق گزارشی که در تاریخ 18 جولای منتشر شد، استیو وزنیاک (Steve Wozniak) هم‎بنیان گذار شرکت اپل (Apple)، در شرکت بلاک چینی ذخیره انرژی ایفورس (Efforce) در کشور مالتا (Malta) سرمایه گذاری کرده است. پیشتر نیز کوین تلگراف گزارش داده بود که شرکت فیلیپ موریس (Philip Morris) صرفه اقتصادی بالقوه حاصل از بکارگیری بلاک چین را 20 میلیون دلار برآورد کرده است. رئیس بخش نوآوری‎های تکنولوژی فیلیپ موریس معتقد است که با بکارگیری بلاک چین، هزینه‌های 100 میلیون دلاری سالیانه مربوط به عملیات دستی و خطرات ناشی از جعل و تقلب، پایان یافته است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید