بلاک چین خبرها

کاربرد فناوری بلاک چین و بیت‌ کوین در دنیای فوتبال

bitcoin-blockchain-Soccer
نوشته شده توسط kazem

فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال از زمان پیدایش خود صنایع و زمینه‏‌های کاری بسیاری را تحت تاثیر خود قرار داده‌‏اند. به طوری که این جوامع شاهد تغییرات گسترده و بخصوصی در ساختار خود شده‌‏اند. همچنین مفاهیم جدید و نوآوری‌‏هایی نیز وارد این بخش‌‏ها شده‏‌اند که هر یک از این موارد برای استفاده‌‏ی بهتر و بهینه‏‌تر از ارزهای دیجیتال می‌‏باشند. یکی از این بخش‏‌ها فوتبال می‏‌باشد. در حال حاضر فوتبال از حالت تماماً ورزشی خود خارج شده و تبدیل به یکی از صنایع پر فروغ دنیای تجارت شده‏‌است. در این صنعت تعداد بسیاری از شرکت‌‏های بزرگ هستند که کار پشتیبانی مالی تیم‏‌های ورزشی را انجام می‌‏دهند.

ارز دیجیتال در جهان ورزش

فوتبال که روزگاری بیشتر یک سرگرمی بود اکنون به صنعتی تبدیل شده با میلیون‌ها کاربر می‌تواند محل مناسبی برای رشد پروژه‌های مبتنی بر رمز ارز و بلاک چین باشد. روند صعودی اخیر در بازار بیت کوین توانسته توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کند و باشگاه‌های فوتبال هم که ویترین خوبی برای تبلیغات رسانه‌ای هستند از این قافله عقب نمانده‌اند.

بیشتر بخوانید: شبکه بلاک چین جدید (CertiK) با درجه امنیت نظامی

تیم‌های ورزشی در اروپا از چندی پیش همکاری با پروژه‌های رمز ارزی را شروع کرده‌اند. این همکاری عمدتاً به شکل تبلیغات و یا در قالب اسپانسر بوده است. این یک خبر مثبت هم برای جهان ورزش و هم دنیای بلاک چین است. محصولات مبتنی بر بلاک چین و رمز ارز از طریق باشگاه‌های فوتبال دامنه گسترده‌تری از مخاطبان را جذب می‌کنند.

از سوی دیگر باشگاه‌ها هم می‌توانند از راهکارهای بلاک چینی بهره‌مند شوند و هم سود تبلیغات را دریافت کنند. یکی از اولین همکاری‌های فوتبالی-بلاک چینی بین باشگاه ریمینی و شرکت Quantocoin اتفاق افتاد. این شرکت ارائه دهنده خدمات صرافی‌های رمز ارزی، ترید و حواله‌های مبتنی بر بلاک چین برای ۲ میلیارد نفر مشتری است.

همچنین بخوانید: استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت نفت

بعدتر این شرکت ۲۵ درصد از سهام کل باشگاه را با توکن QRCt خریداری کرد. این در نوع خودش یک اتفاق جالب است که بخشی از مالکیت یک تیم فوتبال توسط رمز ارز خریداری شده است. اما باشگاه فوتبال انگلیسی نیوکاسل هم چندی پیش قراردادی با پروژه مبتنی بر بلاک چین StormGain امضا کرد. باشگاه نیوکاسل در سراسر اروپا شناخته شده است و این فرصت چشمگیری برای این شرکت است تا به خوبی دیده شود.

مدیرعامل StormGain درباره این همکاری گفته است:

ما از همکاری با باشگاه بزرگی مثل نیوکاسل خرسندیم و باعث افتخار ماست که پرچم‌دار جامعه بلاک چین در همکاری با این باشگاه فوتبال باشیم.

کسترش استفاده از فناوری نو ظهور

در پرتغال هم باشگاه فوتبال بنفیکا همین مسیر را دنبال کرده و اخیراً اعلام نمود هواداران این باشگاه می‌توانند با استفاده از بیت کوین و اتریوم بلیت بازی‌ها و سایر امتیازات هواداری این باشگاه را بخرند.

اما جالب‌تر از همه حرکت تبلیغاتی یک باشگاه فوتبال اسرائیلی است که بازیکنان آن پیراهنی با لوگوی سایت معروف کوین مارکت کپ پوشیده‌اند. صاحب جدید این باشگاه یک کارآفرین در زمینه رمز ارز و بلاک‌ چین است.

مایکل بروگتن کارشناس کسب و کار فوتبال و مشاور شرکت سرمایه گذاری ورزشی می گوید:

حوزه های مختلفی در ورزش وجود دارد که می توان از فناوری بلاک چین در آن استفاده کرد، از جمله در بلیط فروشی و مسابقات پیش بینی. با استفاده از فناوری بلاک چین هیچکس نمی تواند در پیش بینی ها تقلب کند زیرا پس از ثبت، غیرقابل تغییر و برگشت خواهد شد. بنابراین با استفاده از این فناوری شما یک سیستم پیش بینی بسیار امن خواهید داشت. همچنین وی معتقد است که استفاده از این فناوری در تهیه بلیط پتانسیل بیشتری دارد. برای مثال لیگ NBA بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت برای خرید بلیط و همچنین تجارت خود پذیرفته است.

باشگاه‌های فوتبال آرسنال، لیورپول و رئال مادرید در انگلیس هم از دیگر تیم‌های مطرح ورزشی هستند که در سال گذشته همکاری خودشان با استارتاپ‌های بلاک‌ چین و رمز ارز را شروع کرده‌اند. در ایران هم در جریان شهرآورد اخیر تیم‌های پرسپولیس و استقلال شایعاتی مبنی بر تبلیغ یک پروژه رمزارزی بر روی پیراهن هر دو تیم به گوش رسید که خوشبختانه به دلیل اسکم بودن این پروژه‌ها این اتفاق نیفتاد.

سال پیش هم خبری از پرداخت بیت کوین برای جذب یک بازیکن در باشگاه تریکه منتشر شد:

برای اولین‌بار در ترکیه و در مجموع برای اولین‌بار در دنیاست که باشگاهی می‌تواند با پرداخت بیت‌کوین یک بازیکن جدید بخرد. به خودمان برای چنین موضوعی افتخار می‌کنیم و می‌دانیم چنین حرکتی باعث بهترشدن چهره ترکیه در روابط بین‌الملل خواهد شد.


https://cryptopotato.com/bitcoin-soccer-the-rise-of-cryptocurrency-sponsorships-and-partnerships/

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

یک نظر

نظر بدهید