بیت کوین مقالات

نصف شدن پاداش استخراج (Reward Halving) چیست؟

bitcoin-mining
نوشته شده توسط kazem

شاید یکی از اصلی‌ترین دلیل‌های افزایش قیمت بیت کوین سخت شدن روز‌افزون استخراج آن است. روند استخراج بیت کوین در روز‌های اول پاداش استخراج به ازای هر 10 دقیقه 50 بیت کوین بود. به‌طور تقریبی هر 4 سال این مقدار نصف می‌شود؛ که این فرایند را «نصف شدن پاداش استخراج» «Reward Halving»می‌گویند. اولین بار این اتفاق در سال 2012 و سپس در سال 2016 روی داد. به همین ترتیب این اتفاق دوباره قرار است در سال های 2020 و 2024 نیز رخ دهد.

  • اما در طی این اتفاق چه تغییراتی در شبکه به وجود می آید؟
  • دلیل وقوع چنین اتفاقی چیست؟ 
  • کاهش پاداش می تواند در قیمت بیت کوین تاثیر داشته باشد؟
  • این کاهش پاداش کی تمام می شود؟

پاداش استخراج بیت کوین

هر روز، هزاران وات برق برای استخراج بیت کوین مصرف می شود. افراد به امید این که بتوانند بیت کوین بدست بیاورند، ماینینگ انجام می دهند چرا که بیت کوین ارزش دارد و می توانند آن را در بازار های مختلفی به فروش برسانند.

بدون این که بخواهیم وارد جزئیات شویم، استخراج فرآیندی است که در طی آن شبکه ایمن نگه داشته می شود و تراکنش ها انجام می شود. برای این که افراد تشویق به استخراج بیت کوین یا سایر رمزارز ها شوند، هر بلاکی که ماینر ها استخراج می کنند، شامل یک پاداشاست. این پاداش به ماینری تعلق می گیرد که موفقیت توانسته باشد بلاک را حل کند. این پاداش باید آنقدری باشد که ارزش هزینه و زمان گذاشتن را برای افراد داشته باشد و از طرفی باید آنقدری هم زیاد نباشد که در روند عرضه زیاده روی شود تا ارزش آن رمزارز در بازار پایین بیاید.

نصف شدن پاداش استخراج به چه معناست؟

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ساخت، می خواست سیستمی بسازد که خودش پایداری خود را حفظ کند و به گونهای استخراج طلا شبیه سازی شود. به این منظور استخراج را به گونه ای تعیین کرد که در گذر زمان سخت تر و پاداش استخراج به منظور کنترل عرضه، کمتر شود.

افزایش تدریجی مقدار مشخصی از کوین جدید مشابه این است که استخراج گنندگان طلا منابع را برای اضافه کردن طلا به چرخه، گسترش می دهند. در موردی که ما درباره آن بحث می کنیم، برق و پردازش CPU وقف این کار می شود.

راهکار ساتوشی ناکاموتو برای این مشکل این بود که یک سیستم نصف کردن پاداش راه اندازی شود. هنگامی که بیت کوین شروع به کار کرد و اولین بلاک بلاک چین (Genesis Block)  استخراج شد، پاداش استخراج بلاک 50 بیت کوین بود. در کد های بیت کوین دستور وجود دارد که کار آن این است که بعد از هر 210,000 بلاکی که استخراج می شود (حدود 4 سال در صورتی که ساخت هر بلاک را 4 دقیقه در نظر بگیریم)، پاداش استخراج به نصف کاهش می یابد.

هاوینگ در سایر کوین ها

این مکانیزم در بسیاری از کوین‌های دیگری که بلاکچین آنها الهام گرفته از بلاک چین بیت کوین است هم دیده می‌شود، هر چند میزان پاداش‌ها، مدت زمان استخراج بلاک جدید و فرآیند کاهش پاداش استخراج بلاک جدید در آنها ممکن است متفاوت باشد. از جمله کوین‌هایی که هاوینگ دارند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • لایت کوین (LTC)
  • زی کش (ZEC)
  • دش (DASH)
  • بیت کوین کش (BCH)
  • بیت کوین اس وی (BSV)
  • بیت کوین گلد (BTG)

مثلا در تاریخ 6 آگوست 2019 (15 مرداد) پاداش استخراج لایت کوین (LTC) نصف خواهد شد.

در طی دو نصف شدن پاداش اخیر، در حال حاضر پاداش استخراج بیت کوین 12.5 است و در سال 2020 به 6.25 کاهش می یابد. یعنی بعد از هاوینگ 2020 روزانه 900 بیت کوین استخراج خواهد شد و در آن زمان 85 درصد کل بیت کوین ها استخراج شده است

اما این اتفاق تاثیرات مهمی در شبکه دارد.

اول این که سیستم پاداش دهی به ازای استخراج همچنان برای مدتی طولانی پابرجا می ماند. اگر همچنان از ابتدا به ازای هر بلاک، 50 بیت کوین پاداش داده می شد، خیلی زود به حداکثر 21 میلیون بیت کوین قابل عرضه به چرخه می رسیدیم.

دوم این که نصف شدن پاداش استخراج باعث می شود تا قیمت یک رمزارز در گذر زمان افزایش ثابتی داشته باشد. این به این خاطر است که تعداد کوینی که هر سال افزوده می شود، کاهش می یابد؛ در نتیجه عرضه محدود می شود و قیمت بالا می رود.

بیت کوین در اولین نصف شدن پاداش بلاک (2012)

بیت کوین در دومین نصف شدن پاداش بلاک (2016)

پاداش قبل از نصف شدن: 50 بیت کوین پاداش قبل از نصف شدن: 25 بیت کوین
پاداش پس از نصف شدن: 25 بیت کوین پاداش پس از نصف شدن: 12.5 بیت کوین
قیمت در روز نصف شدن: 12.35 دلار قیمت در روز نصف شدن: 650 دلار
150 روز بعد از نصف شدن: 127 دلار 150 روز بعد از نصف شدن: 758 دلار

در نهایت، نصف شدن پاداش، هزینه استخراج هر یک بیت کوین را افزایش می دهد. همین که سختی شبکه افزایش می یابد و پاداش هم کمتر می شود، هزینه استخراج هر بیت کوین افزایش می یابد و بنابراین قیمت معامله بیت کوین هم افزایش می یابد.

در تصویر زیر میتوانید تمام مشخصات در مورد هاوینگ بعدی بیت کوین را مشاهده کنید

bitcoin-halving-mining

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید