بیت کوین خبرها

ظرفیت شبکه‌ لایتنینگ بیت کوین در سال 2019 افزایش می یابد

lightning-network-capacity
نوشته شده توسط kazem

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یک راه حل لایه‌ی ۲ بیت کوین برای برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری آن است. در زمان اوج فعالیت بلاک‌ چین بیت کوین به دلیل تعداد زیاد تراکنش‌ها، زمان زیادی طول می‌کشید تا تراکنشی تایید شود. با استفاده از شبکه لایتنینگ، کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود را به صورت همتا به همتا (peer to peer) و خارج از زنجیره انجام دهند. این راه حل کارمزد زیاد تراکنش‌ها و زمان انجام شدن آن‌ها را کم، و از همه مهم‌تر مشکل مقیاس پذیری بیت‌کوین را برطرف می‌کند. یعنی به طور کلی می توان گفت:

شبکه لایتنینگ بعنوان راه‌‌ کاری برای حل مشکل مقیاس پذیری و افزایش سرعت تراکنش‌‌های بیت کوین مطرح شد. این شبکه می‌‌تواند تراکنش‌‌ها را در خارج از زنجیره اصلی و با سرعتی بسیار بیشتر به انجام برساند، تا جایی که می‌‌تواند پرداخت‌‌های سریع را در مکان‌‌های مختلف و بدون هیچ مشکلی ممکن سازد.

رشد شبکه لایتنینگ بیت کوین

نشانه‌هایی از افزایش فعالیت شبکه لایتنینگ بیت کوین (LN) با تعداد نودها و ظرفیت بیشتر در شش ماه اول ۲۰۱۹ وجود دارد. شبکه لایتنینگ بیت کوین کار خود را در ژانویه سال ۲۰۱۸ آغاز کرد و در همان سال اول فعالیت خود رشد چشمگیری داشت و بسیاری از افراد را کنجکاو کرد که آیا می‌تواند این رشد را ادامه دهد یا خیر . شبکه لایتنینگ همچنین نظر علاقه مندان به ارز دیجیتال از جمله جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیر عامل توییتر را که به طور علنی این راه حل را تأیید کرده بود جلب کرد.

افزایش دو برابری ظرفیت شبکه از ابتدای سال تا ماه ژوئن گسترش چشمگیر شبکه لایتنینگ را نشان می‌دهد. طبق آمارهای ارائه شده توسط Coin Gecko، تعداد نودهای موجود از ۲,۲۹۸ به ۴,۵۷۶ افزایش یافته است.

شبکه‌ی لایتنینگ شکست نخورده

با وجود کاهش تعداد نودها، ظرفیت و تعداد کانال‌های پرداخت فعال در شبکه‌ی لایتنینگ از ماه جولای، نمی‌توان نتیجه گرفت که فعالیت این شبکه رو به کاهش است.

همچنین بخوانید: نصف شدن پاداش استخراج (Reward Halving) چیست؟

براساس مقالات منتشر شده این کاهش فعالیت‌ها مربوط به نوع رفتار کاربران است و به خارج شدن آن‌ها از شبکه ربطی ندارد. بر این اساس برخی نهادها از سال ۲۰۱۸ شروع به ساخت کانال‌های پرداختی با نودهای فعال در شبکه لایتنینگ کردند.

این کار برای راه اندازی شبکه در قدم‌های اول خود انجام شد و به کاربران جدید این امکان را می‌دهد تا به راحتی تراکنش‌های خود را انجام دهند. بعد از رونق گرفتن شبکه، کانال‌های پرداخت که فعالیت کمی داشتند یا وجود آن‌ها ضروری نبود بسته شدند.

طبق گفته‌های این کاربر از آن‌جا که این شبکه همتا به همتا است، ممکن است فعالیت‌هایی در آن صورت گیرد که قابل ردیابی توسط پلیس نیست. وی در این خصوص افزود:

امروزه شبکه لایتنینگ احتمالاً  ظرفیت عمومی بیشتری برای پرداخت روزمره نسبت به من و شما دارد. ظرفیت واقعی لایتنینگ به دلیل وجود کانال‌های خصوصی بسیار بالاتر از آنچه 1ml.com گزارش می‌دهد است. و اخیراً بیشتر ظرفیت این شبکه را کانال‌های خصوصی تشکیل می‌دهند.
در این مقاله چیزی برای دیدن وجود ندارد، از شبکه‌ی لایتنینگ استفاده کنید و از پرداخت های صد در صد همتا به همتا، فوری و خصوصی در فضای رمزنگاری شده بهره مند شوید.

شبکه لایتنینگ بهترین راه حل برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین است و گرچه بیشتر برای کاربران ماهر و فنی قابل استفاده است، توسعه دهندگان بیت کوین در تلاش هستند گزینه‌های کاربر پسند بیشتری را برای آن ایجاد کنند.

به تازگی ظرفیت شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، پروتکل مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم بیت کوین، از ۳ میلیون دلار عبور کرده و به ظرفیت ۷۷۳.۷ بیت کوین رسیده است. این شبکه در حال حاضر ۷,۱۸۵ نود و ۳۴,۱۸۰ کانال پرداخت باز دارد.


cryptoiq

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید