خبرها ماینینگ

مصوبه دولت درباره ارزهای دیجیتال بدون مشورت با فقها بوده است و دارای اشکال شرعی است

crypto-mining
نوشته شده توسط kazem

مدیر گروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعلی معصومی‌نیا ضمن انتقاد از تصمیم دولت در موافقت با استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، این اقدام را دارای شبهات جدی دانست و گفت:

در مورد ارزهای موجود همانند بیت‌کوین، لایت کوین و … هنوز مسائل شرعی آن‌ها برطرف نشده است. بنابراین حتی اگر مقامات پولی ما هم اجازه دهند، از نظر شرعی فعلاً نمی‌‌توانیم مجوز استفاده از این پول‌ها را صادر کنیم.

شبهات جدی شرعی وارده به ارزهای دیجیتال

به گزارش سایت ارزسل، حجت‌الاسلام‌ غلامعلی معصومی‌نیا، مدیر گروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی، یکی از شبهات موجود درباره بیت کوین و دیگر رمرز ارزها را غَرَری بودن آن‌ها عنوان و مطرح کرد:

وقتی که موضوع مبهم شد آنگاه معامله غرری و مجهول می‌شود. یکی از معانی غرر این است که انسان، مال خود را در معرض هلاکت قرار دهد.

وی ادامه داد:

معنای دوم غرر، خدعه و نیرنگ است. این به شدت در مورد بیت کوین صدق می‌کند، چرا که احتمال قوی وجود دارد کسانی‌که بیت کوین را اختراع کرده‌اند، که به احتمال زیاد هم از سوی سازمان سیا (CIA) هستند، ممکن است خدعه‌ای در کار آن‌ها باشد. الان محرز نشده است که خدعه‌ای در کار نیست، بنابراین فردا به راحتی ممکن است این پول دیجیتال بی‌اعتبار شود.

به گفته وی، انجام معاملات غرری در شرع مقدس اسلام منع شده است.

معصومی‌نیا مالیت را نیز مقوله قابل توجه درباره ارزهای دیجیتال دانست و گفت:

در مورد بیت کوین از همین قدم اول که آیا مال هست یا نه؟ اتفاق نظری وجود ندارد چراکه درست است که عده‌ای در برابر بیت کوین پول می‌دهند ولی به دلایل مختلفی ممکن است بگوییم که این مالّیت، توهمی است و واقعیت ندارد.

ماهیت پول‌های مجازی توهمی است

این کارشناس اقتصاد اسلامی بیت کوین را فاقد ضامن اعتباری عنوان و مطرح کرد:

حتی در کشورهایی که نرخ تورم به شدت بالاست، پول ملی آن‌ها ارزش دارد، گرچه ممکن است ارزش آن کاهش پیدا کند اما بیت کوین این‌گونه نیست و ضامن اعتباری و مالیت ندارد.

به گفته مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی پیش‌نیازهای شرعی صدور مجوز استفاده از ارزهای دیجیتال مشخص شدن مالیت عرفی این ارزها و همچنین برطرف شدن غرری بودن آنهاست.

معصومی‌نیا همچنین با بیان اینکه دولت نظر مرجع فقهی را در این باره جویا نشده است، تصریح کرد:

مسئولان دولتی و اقتصادی باید مشخص کنند که به استناد حکم کدام مرجع فقهی چنین حکمی را در مورد ارزهای دیجیتال صادر کرده‌اند. حتی گمان نمی‌کنم شورای فقهی بانک مرکزی هم که رسمی شده است اجازه این کار را بدهد.

همچنین این کارشناس مسائل اقتصادی، وضعیت کنونی ارزهای دیجیتال را همانند ابتدای رواج گلدکوئست در ایران دانست که باعث شد عده‌ای از مردم پول‌شان را از دست بدهند.

معصومی‌نیا در ادامه با اشاره به استفاده از رمرز ارزها برای دور زدن تحریم‌ها گفت:

امروزه راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد و با برخی طراحی‌های رمزنگاری می‌توانیم پول‌هایی را خودمان تعریف کرده، حساب همه جوانب آن را بکنیم و با طرف‌های تجاری مورد استفاده قرار دهیم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید در استفاده از ارزهای دیجیتال مراقب باشد، هشدار داد:

مبادا اقدام به پذیرش این ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها کنند و بعداً عکس آن مشخص شود و بخش زیادی از ثروت کشور از دست ما برود.

مدیر گروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی در پایان با اشاره به اینکه با پیشرفت و فناوری‌های جدید مخالف نیستیم، اظهار کرد: «رمز ارز ابداع خوبی است؛ به شرطی‌که همه ضوابط کارشناسی و شرعی آن رعایت شود و فریب آن را نخوریم.»

ارزهای رمزنگاری شده ابداع خوبی است اما باید ضوابط شرعی آن رعایت شود

وی اظهار کرد:

همان گونه که عرض کردم کسانی که حاضر به خرید بیت‌کوین هستند عده قلیلی هستند و همه مردم حاضر به چنین کاری نیستند. این وضعیت همانند ابتدای رواج گلدکوئست در ایران است که باعث شد پول عده‌ای از مردم از دستشان برود. گاهی اوقات پیمان‌های پولی دو جانبه مطرح است و امروزه هم می‌توانیم با طرف‌های تجاری که منافع مشترک داریم پول خاصی برای دور زدن تحریم‌ها تعریف کنیم. این خیلی هم خوب است اما باید جزئیات آن مشخص باشد و ضوابط شرعی آن هم رعایت شود تا بتوانیم برای دور زدن تحریم‌ها از آن استفاده کنیم. امروزه راه‌های زیادی وجود دارد و با برخی طراحی‌های رمزنگاری می‌توانیم پول‌هایی را خودمان تعریف کرده و حساب همه جوانب آن را بکنیم و با طرف‌های تجاری مورد استفاده قرار دهیم.

این کارشناس اقتصاد اسلامی گفت: البته آن کسانی‌که در بانک مرکزی اقدام به این کار کرده‌اند باید حواسشان جمع باشد که مبادا اقدام به پذیرش این ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها کنند و بعداً عکس آن مشخص شود و بخش زیادی از ثروت کشور از دست ما برود. این مسئله‌ای است که باید محرز شود و همان‌گونه که عرض کردم هم بُعد شرعی و هم بُعد کارشناسی آن باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی در پایان اظهار کرد:

نکته مهمی که باید توجه داشت این است که با پیشرفت و تکنولوژی‌های جدید مخالف نیستیم بلکه با این موضوع که نکند فریب بخوریم و ثروت ملی و ثروت مردم از دست برود و ضرر کنیم مشکل داریم. ارزهای رمزنگاری شده ابداع خوبی است؛ به شرطی‌که همه ضوابط کارشناسی و شرعی آن رعایت شود و فریب آن را نخوریم.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید