محدودیت‌‌های تمرکززدایی چیست؟

کاربرد های یک بلاک چین چیست؟

کاربرد بلاک چین چیست؟

از بلاک چین می‌توان در زمینه‌ های صنعتی، پزشکی و زمینه ‌های بسیار دیگری استفاده کرد. به ‌عنوان ‌مثال می‌توان آن را در بخش پزشکی -که سوابق بیماران دست‌کاری می ‌شود- به کار گرفت. این فناوری به پزشکان اجازه می ‌دهد تا پرونده ‌ای از سوابق بیماران را با امنیت بالا ذخیره کرده و آن ‌ها را در صورت لزوم در اختیار دیگر بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی قرار دهند. این کار علاوه برافزایش امنیت ذخیره ‌سازی و انتقال داده ‌ها، باعث کاهش خطر ها و هزینه‌ های مدیریت داده ها می‌شود. همکاری پنج بانک در فیلیپین به منظور استفاده از سیستم پرداخت مبتنی بر بلاک چین Visa نیز قابل توجه است. همچنین شرکت open port برای توسعه بلاک چین برای استفاده از آن در سیستم توزیع بار به  اتحادیه حمل و نقل (BiTA) ، انجمن توسعه استانداردهای بلاک چین  و آموزش برای صنعت بار پیوست.

گروه بانکداری سانتاندر که بانکی اسپانیایی با شعب متعدد در کشورهای مختلف است، اعلام کرد اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین را به کمک شرکت ریپل عرضه می‌کند. این اپلیکیشن قابلیت اتصال به سیستم اپل پی (Apple Pay) برای پرداخت‌های بین ۱۴ تا ۱۴ هزار دلار را دارد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های بانک سانتادر، اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین، اول در کشورهای اسپانیا، برزیل، انگلیس و لهستان اجرا خواهد شد.

پتانسیل‌های تکنولوژی بلاک چین چیست؟

اگر چه افراد زیادی فکر می‌کنند تنها استفاده بلاک چین، کاربرد آن در بیت کوین است، ریچارد مولدز رئیس شرکت امنیت الکترونیکی سیلز عنوان می کند: «بلاک چین قابلیت اعتماد مردم به اینترنت را بالا می برد؛ به عنوان رابطی برای تراکنش ‌های مالی بین مردم و اشیا مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد.»

فناوری بلاک چین در سال ۲۰۱۷ با مبلغ ۱ میلیارد دلار، بیشترین سرمایه‌گذاری روی یک فناوری نوظهور را از آن خود کرده است. بلاک چین برای جلو گیری از کلاه ‌برداری در معاملات طراحی شده است. این فناوری یک پایگاه داده ‌ی توزیع ‌ شده است که هر کسی می‌تواند در آن اعتبار معاملات را مورد بررسی قرار دهد.»

این فن آوری مثل یک امضای دیجیتال عمل می‌ کند و یک پلتفرم توزیع‌‌شده است که امکان انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر را با امینت بالا فراهم می نماید. در حقیقت عامل مورد توجه و کلیدی در فن آوری بلاک چین، قدرت بسیار زیاد برای تنظیم اتوماتیک آن است.

بلاک چین یک فناوری متن‌باز است و کسی صاحب آن نیست، این فناوری یک مجری مرکزی برای تأیید تراکنش ‌های انجام شده ندارد و به‌صورت خودکار شبکه را تنظیم می‌کند. این فن آوری می‌تواند یک پایگاه داده، پروتکل یا نرم‌ افزار باشد. زمانی که اطلاعات ذخیره می‌ گردد، دیگر امکان باز نویسی و تغییر آن وجود نخواهد داشت. این طراحی باعث می‌شود تا بلاک چین، یک سابقه تاریخی همیشگی ایجاد کند.» مورد اقبال بودن همچین فن آوری ‌هایی در زمین ه‌های مختلف تجاری، تراکنش مالی و انتقالات اطلاعات- که روی یک شبکه‌ی ناامن انجام می‌شود- کاملاً مشخص است.

این موارد باعث شده تا بانک Hada DBank اعلام کند، اولین بانک دیجیتالی بر مبنای بانکداری اسلامی را در بستر بلاک چین راه اندازه می کند. در حال حاضر پیش فروش هر ۴۰۰۰ سکه آن برابر ۱ اتریوم است و در آینده قابلیت های بیشتری نیز خواهد داشت. در تصویر زیر بلایی که OpenBazaar با استفاده از فناوری بلاک چین بر سر فروشگاه های بزرگ خرده فروشی آنلاین مثل آمازون خواهد آورد را می بینید که چقدر انتقال اطلاعات بیشتر خواهد شد و در اینجا باید گفت که فناوری به شدت بی رحم است.