بلاک چین مهم‌ترین نوآوری از زمان پیدایش اینترنت

فناوری بلاک چین چیست؟

تکنولوژی بلاک چین

Blockchain که واژه آن از کنار هم قرارگیری Block و Chain ساخته شده است، لیستی از رکورد های در حال رشد است که به آن Blocks یا همان بلاک ها می گویند که به هم پیوند خورده اند و با استفاده از رمزنگاری ایمن شده اند. هر بلاک به صورت معمول یک نشانگر کد شده دارد که به بلاک قبلی خود اشاره می کند، Timestamp و داده تراکنش. از نظر طراحی بلاک چین ها در برابر دستکاری داده ها مقاوم هستند.

با یک بلاک چین بسیاری از افراد می توانند ورودی هایی را در یک رکورد از اطلاعات ثبت کنند و یک اجتماعی از کاربران می تواند بر چگونگی اصلاح و بروزرسانی اطلاعات کنترل داشته باشد.

برای مثال ورودی های وبسایت ویکی پدیا، که همان اطلاعات مربوط به یک موضوع است، محصول و ساخته یک انتشار دهنده واحد نیست و هیچ شخصی هم اطلاعات را کنترل نمی کند.

اگر از دید دیگری به فناوری بلاک چین نگاه کنیم، تفاوت هایی که بلاک چین را به چیزی منحصربفرد و خاص تبدیل می کند شفاف تر می شود. در حالی که هر دو این شبکه هایی که مثل زدیم، یعنی بلاک چین و شبکه ای مانند ویکی پدیا، در بستر اینترنت فعالیت می کنند، ویکی پدیا در بستر وب جهان گستر یا World Wide Web  ساخته شده است.

یک کاربر با دسترسی هایی که در حساب کاربری اش دارد می تواند ورودی های ویکی پدیا را که در یک سرور مرکزی نگهداری می شود را تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به یک صفحه از وبسایت ویکی پدیا دسترسی می یابد، آن کاربر با نگارش بروز شده از “اطلاعات اصلی” در ویکی پدیا مواجه خواهد شد. همچنان کنترل پایگاه داده به دست مدیران ویکی پدیا باقی خواهد ماند.

ستون فقرات دیجیتالی ویکی پدیا به پایگاه داده های مرکزی و به شدت محافظت شده دولت ها و بانک ها یا موسسات که تا به حال استفاده می کرده اند، شبیه است. کنترل پایگاه داده های مرکزی با صاحبان آن است که کنترل ان شامل مدیریت بروزرسانی ها، دسترسی و حافظت در برابر تهدید های مجازی است.

دیتابیس توزیع شده که توسط فناوری بلاک چین ساخته شده است ستون فقرات دیجیتالی متفاوتی دارد و دقیقا همین موضوع است که فناوری بلاک چین را بسیار منحصربفرد و مهم می کند.

مطالب موجود در وبسایت ویکی پدیا بر روی سرور ویرایش می شود و همه کاربران در این صورت می توانند جدیدترین ویرایش از مطلب را ببینند. اما در سیستم بلاک چین، هر گره (Node) در شبکه به یک نتیجه می رسند و هر گره رکورد ها را مستقل بروزرسانی می کند و محبوب ترین رکورد تبدیل به رکورد رسمی می شود و در جای مطلب اصلی می نشیند.

همین تفاوت است که فناوری بلاک چین را بسیار پر کاربرد می سازد. نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات به وجود می آید که نیازی هم برای یک بخش مسلط برای تایید و نظارت وجود نخواهد داشت. با این حال فناوری بلاک چین با تمام ویژگی هایی که دارد یک فناوری تازه ای نیست.

این فناوری ترکیبی از فناوری های مطمئن که به روش جدیدی به کار گرفته شده اند، به وجود آمده است. این فناوری از ترکیب سه فناوری اینترنت، رمزنگاری کلید های خصوصی و یک پروتکل بر اساس نامتمرکز بودن به وجود آمده است.

مفهوم اعتماد دیجیتال در بلاک چین چیست؟

اعتماد، یک قضاوت بین طرفین مختلف است که ریسک دارد و دنیای دیجیتال، تعیین اعتماد معمولا از طریق ارائه اطلاعات هویتی انجام می پذیرد و به همین ترتیب دسترسی ها نیز مشخص می شود.

اگر بخواهیم ساده تر به قضیه بپردازیم، شخصی می خواهد بداند که

“شما همان کسی هستید که می گویید؟”

“آیا شما می بایست امکان کاری که می خواهید انجام دهید را داشته باشید؟”

درمورد فناوری بلاک چین کلید خصوصی رمزنگاری شده نقش وسیله ای قدرتمند برای مالکیت را بازی می کند که تمامی نیاز هایی که برای تایید هویت و اعتبارسنجی نیاز است را برآورده می کند. دارا بودن کلید خصوصی به معنای دارا بودن اجازه دسترسی و مالکیت است.

یکی از مزیت هایی چنین تایید هویتی این است که نیاز نیست هر فرد برای انجام تراکنش های خود اطلاعات بیشتر و اطلاعاتی که اساسا مورد نیاز نیست را ارائه کند که همین ارائه اطلاعات بیشتر از حد مورد نیاز می تواند باعث قرار گیری در معرض خطر هک شود.

تایید هویت کافی نیست. دریافت مجوز برای انجام کار ها، داشتن پول کافی، اعلام و برادکست نوع درست تراکنش و… نیاز به یک شبکه توزیع شده و نقطه به نقطه به عنوان یک نقطه شروع دارد. یک شبکه توزیع شده خطر خرابی را در یک سیستم متمرکز کاهش می دهد.

چنین شبکه توزیع شده ای می بایست بستری باشد تا حایی برای ذخیره رکورد ها داشته باشد و همچنین ایمن باشد. تایید اعتبار تراکنش ها نتیجه ای است از این که کل شبکه قوانین را رعایت کرده باشند(پروتکل بلاک چین).

تایید هویت و اعتبارسنجی که به این شکل صورت پذیرد امکان انجام تراکنش ها را در دنیای دیجیتال بدون نیاز به وجود اعتماد، که گران هم تمام می شود، می دهد.