بایت بال(Byteball)

بایت بال چیست؟

ارز دیجیتال بایت بال (به انگلیسی : Byteball ) و با نام سمبلیک gByte است که تا کنون 645,222 گیگابایت از 1.000.000 گیگابایت این ارز عرضه شده است.
بایت بال یک سیستم غیر متمرکز است که به شما اجازه ی ذخیره سازی داده های دلخواه از جمله داده هایی که نشان دهنده ی ارزش مانند ارزها، عناوین دارایی، وام ها، سهام و غیره را می دهد.
واحد های ذخیره سازی طوری به هم متصل میشوند که هر واحد شامل یک یا چند هش از واحد های ذخیره سازی قبلی است که هر دو مورد تایید واحد های قبلی و ایجاد سفارش جزیی را شامل می شود. مجموعه ای از لینک ها در بین واحدها یک DAG(گراف غیر مدور هدایت شده) را شکل میدهند. هیچ موجودیت مرکزی برای هماهنگی و یا مدیریت کردن مجوز های واحد های جدید وجود ندارد. هر شخصی اجازه دارد در صورتی که واحدی را امضا کند و هزینه ای برابر با مقداد داده ی اضافه شده در بایت پرداخت کند، آن واحد را اضافه کند.

این ارز از فناوری زنجیره بلاک استفاده نمی کند. به جای استفاده از زنجیره بلاک، بایت بال از فناوری جدید و نوآورانه ای به نام گراف جهت دار بدون دور (DAG) بهره می برد. بسیاری از مردم استفاده از این فناوری را بهترین روش برای خلاص شدن از مشکلات رو به رشد زنجیره بلاک می دانند

این هزینه توسط کاربرانی جمع آوری می شود که بعدا با اضافه کردن هش واحد اضافه شده در واحد خودشان آن را تایید می کند. زمانی که واحد جدید اضافه شد، هر واحد پیشین، تایید های واحد های بعدی را که شامل هش آن است، به طور مستقیم یا غیر مستقیم دریافت می کند.

یک ارز داخلی به نام “بایت” برای پرداخت هزینه در جهت اضافه کردن داده در پایگاه داده ی غیر متمرکز وجود دارد. سایر ارزها (دارایی ها) نیز می توانند به صورت دلخواه توسط هر شخصی برای نشان دادن حق مالکیت، بدهی، سهام و غیره استفاده شوند. کاربران میتوانند بایت ها و یا دیگر ارزها را برای برای پرداخت کالاها یا خدمات و یا مبادله ی ارز به یکدیگر ارسال کنند. تراکنش هایی که این مقدار هارا انتقال می دهند در پایگاه داده به عنوان واحد های ذخیره سازی اضافه می شوند.
اگر دو تراکنش سعی کنند خروجی یکسانی را خرج کنند که به آن Double spend می گویند، هر دو به پایگاه داده مجاز می شوند، اما تنها آن سفارشی که زودتر ثبت شده معتبر است.
سفارش کلی با انتخاب یک زنجیره بر DAG(زنجیره ی اصلی) ایجاد شده است که به واحد های امضا شده توسط کاربران شناخته شده که به نام شاهد ها خوانده میشوند، جذب میشود. کاربران شاهد ها را با نام گزاری کاربرهای مورد اعتماد در هر واحد زخیره سازی شناسایی می کنند.

شاهد ها کاربران قابل اطمینان با هویت های واقعی هستند و کاربرانی که آن ها را نام گزاری می کنند انتظار دارند تا هیچ یک از آنها از Double spend استفاده نکند. تا زمانی که اکثریت شاهد ها به صورت مناسب رفتار کنند، تمام تلاش برای Double spend در همان زمان شناسایی و مشخص میشود.

ممکن است کاربران منابع مالی خود را با آدرس هایی ذخیره کنند که برای خرج کردن به بیش از یک امضا احتیاج داشته باشد که به آن multisig میگویند. ممکن است شرط های دیگری نیز برای خرج کردن از جمله جستجوی اطلاعات خاص ارسال شده به پایگاه داده توسط کاربران دیگر، مورد نیاز باشد.

کاربران می توانند دارایی های جدید را صادر کنند و قوانینی را تعیین کنند که انتقالات خود را کنترل کنند. این قوانین می توانند شامل محدودیت های هزینه ای مانند الزام برای هر انتقال توسط صادر کننده دارایی، که یکی از راه های نهادهای مالی برای رعایت مقررات موجود است، باشد.

کاربران همچنین می توانند دارایی هایی را صادر کنند که انتقال آنها به پایگاه داده منتشر نمی شود و بنابراین برای اشخاص ثالث قابل مشاهده نیستند. در عوض، اطلاعات مربوط به انتقال به صورت خصوصی بین کاربران رد و بدل می شود و فقط یک هش از معامله و اثبات هزینه (برای جلوگیری از Double spend) به پایگاه داده منتشر می شود.

DAG چیست؟

گراف جهت‌دار غیرمدور (Directed acyclic graph) یا به طور خلاصه DAG یک گراف جهت دار است که هیچ دور جهت داری ندارد.(یعنی هیچ مسیر جهت‌داری که رأس ابتدا و انتهای آن یکی باشد، وجود ندارد). به خاطر ویژگی‌های این نوع گراف می‌توان از آن در مدل کردن سیستمهای علت و معلولی استفاده کرد.استفاده از گراف جهت دارِ غیر مدور برخی الگوریتم ها را ساده تر و چابک تر می کند. DAG در الگوریتم های مسیریابی، شبکه های پردازش داده، شجره نامه ها، روش های فشرده سازی داده و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارند.

برخی از مزایای قابل توجه دگ (DAG) نسبت به بلاک چین (blockchain):

  1. تائید سریع تراکنش ها
  2. مقیاس پذیری بهتر (محدود به بلاک نیست). مقیاس پذیری (Scalability) به معنای توانایی برای رشد کردن و بزرگ شدن سیستم میباشد.
  3. no orphaning ، زمانی orphaning اتفاق میافتد که هم زمان دو استخراج کننده در یک زمان یک بلاک را تولید کنند.
  4. تراکنش های قطعی

بایت بال هم مثل بیت کوین یک محدودیت برای استخراج دارد که حدود 10^15 Bytes كادريليون است.

شروع کار با بایت بال

برای شروع کار با بایت بال باید یک سری مقدمات را بدانید. به همین منظور موارد مهم در زمینه شروع کار با بایت بال را در ادامه توضیح خواهیم داد.

بایت بال دو ارز در خود داراست. Bytes و Blackbytes. ارز Bytes را می توانید در صرافی Bittrex معامله کنید اما Blackbytes غیر قابل ردگیری است و در هیچ صرافی در حال حاضر قابل معامله نیست. تنها زمانی می توانید این دو را معامله کنید که کیف پول های هر دو را جفت کنید.
واحد های بایت بال

واحد پایه = bytes
kB = یک هزار bytes
MB = یک میلیون bytes
GB/GBYTE = یک میلیارد bytes

اما در مورد ارز Blackbyts

واحد پایه = Blackbytes
kBB = یک هزار Blackbytes
MBB = یک میلیون Blackbytes
GBB = یک میلیارد Blackbytes

برای خرید این ارز می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید
Upbit
Bittrex
Cryptox

کارمزد های بایت بال

بایت بال برای پرداخت به شاهد به ازای هر بایت داده که در DAG ذخیره می کند، 1 byte کارمزد دریافت می کند. هزینه های تراکنش GBYTE در حدود 600bytes بدون هر گونه شرایط خاص است و تراکنش GBB می تواند بزرگ تر، مثلا تا 10.000bytes باشد.

کیف پول برای بیت بال

کیف پول اندروید بایت بال

کیف پول ای او اس بایت بال

کیف پول ویندوز بایت بال

کیف پول مک بایت بال

کیف پول لینوکس بایت بال